Wielka Brytania i koronawirus: 4 lipca lockdown zostanie w Anglii poluzowany

Pusta ulica w Leeds w Anglii w czasie pandemii koronawirusa, Photo by Gary Butterfield on Unsplash

Pusta ulica w Leeds w Anglii w czasie pandemii koronawirusa, Photo by Gary Butterfield on Unsplash

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił plan znoszenia części przeciwepidemicznych obostrzeń w Anglii od 4 lipca. Otwarte zostaną puby, restauracje, hotele czy salony fryzjerskie. Ale Szkocja i Walia jeszcze obostrzeń w takim stopniu nie znoszą.

 

Plan znoszenie od 4 lipca obostrzeń na terenie Anglii przedstawił w brytyjskim parlamencie premier Boris Johnson. Stwierdził, że „nadchodzi koniec naszej długiej ogólnonarodowej hibernacji”.

Zaapelował jednak, aby mieszkańcy terenów, na których przestanie niebawem obowiązywać wiele wprowadzonych w marcu przeciwepidemicznych obostrzeń, dalej zachowali ostrożności i w miarę możliwości utrzymywali dystans społeczny.

„Przyjęliśmy zasadę, że ufamy w zdrowy rozsądek Brytyjczyków oraz ich pełne zrozumienie ryzyka, jakie wciąż pozostaje. Pamiętajmy, że im bardziej się otwieramy, tym bardziej stajemy się wrażliwi na zakażenie” – powiedział Johnson.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Otwarte restauracje, salony fryzjerskie czy kina

Poluzowanie obostrzeń przede wszystkim polega na zniesieniu obowiązku utrzymywania przynajmniej dwumetrowej odległości pomiędzy osobami, które nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym. Zamiast tego rządu jedynie zaleca „unikanie niepotrzebnych kontaktów” oraz przestrzeganie zasady utrzymywania odległości „przynajmniej jednego metra”.

Zmiana obostrzeń sprawi, że od 4 lipca w Anglii będą mogły zostać otwarte puby, bary i restauracje. Goście będą mogli być zarówno w ogródkach, jak i w środku budynków, ale obowiązkowe będą rezerwacje stolików. Właściciele będą także musieli notować dane gości, aby mogły ich ewentualnie odnaleźć służby sanitarne, gdyby gdzieś doszło do zakażeń.

Otwarte będą mogły zostać także salony fryzjerskie i barberskie. Ale ich obsługa będzie musiała przyjmując klientów nosić przyłbice i maseczki. Również kina, ale nie wolno w nich organizować spotkań czy debat, a jedynie wyświetlać filmy.

Z kolei hotele, mieszkanie na wynajem krótkoterminowy czy campingi mogą przyjmować gości, ale po każdym z nich trzeba dezynfekować wszelkie urządzenia. Będzie także możliwe organizowanie wesel, ale z udziałem do maksymalnie 30 gości. Nie będzie natomiast limitu w kościołach, meczetach czy synagogach lub innych miejscach religijnego kultu, ale zabronione zostało wspólne śpiewanie.

Portugalia: Sytuacja epidemiologiczna w Lizbonie nie poprawia się. Rząd podejmuje działania

Sytuacja epidemiologiczna w stolicy Portugalii nie ulega poprawie. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu środków, mających na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem SARS-CoV-2.

Wiele miejsce wciąż jednak zamkniętych

Wciąż zamknięte pozostaną natomiast kluby nocne i kasyna, kręgielnie czy skate-parki pod dachem, salony spa, salony kosmetyczne oraz pedicure-manicure, salony masażu, tatuażu czy piercingów, siłownie i kluby fitness działające pod dachem, kryte baseny, aquaparki, centra handlowe oraz wystawiennicze, a także szkoły tańca.

Dopuszczone będą też spotkania między członkami rodzin lub przyjaciółmi, którzy nie mieszkają ze sobą pod jednym dachem, będą się oni mogli spotykać pod dachem, a nawet u siebie nocować, ale rząd zaleca im unikanie kontaktu fizycznego, np. przytulania się.

Downing Street kończy też z codziennymi konferencjami prasowymi dotyczącymi sytuacji epidemiologicznej, na której występowali różni członkowie rządu. Prowadzono je od 16 marca, czyli od dnia, kiedy po raz pierwszy dzienna liczna ofiar śmiertelnych była w Wielkiej Brytanii dwucyfrowa (zmarło wtedy 36 osób).

Rząd dalej jednak będzie wydawał komunikaty dotyczące sytuacji epidemiologicznej, ale jedynie wtedy, gdy dojdzie jakichś „istotnych wydarzeń”. Na stopniowe znoszenie ograniczeń naciskali głównie posłowie rządzącej Partii Konserwatywnej, ale przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer pochwalił rząd za ostrożne luzowania lockdownu.

„Wierzę, że rząd chce dobrze i popieram te działania. Myślę, że czas, aby nasze dzieci wróciły do szkół, ale musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności i zapewnieniu im bezpieczeństwa” – stwierdził Starrmer.

Epidemia powróciła do Korei Płd. Druga fala zakażeń

Służby sanitarne Korei Południowej ogłosiły nadejście drugiej fali epidemii COVID-19.

Co z innymi częściami Zjednoczonego Królestwa?

Natomiast lokalne rządy Szkocji oraz Walii postanowiły utrzymać na swoich obszarach obowiązek utrzymywanie dystansu przynajmniej dwumetrowego. Szkocka premier Nicola Sturgeon poinformowała, że decyzję o znoszeniu lockdownu w Szkocji ogłosi w najbliższy czwartek (25 czerwca).

Z kolei szef lokalnego rządu Walii Mark Drakeford zapowiedział jedynie, że w najbliższych dniach dokonana zostanie ocena sytuacji, ale na razie obowiązek społecznego dystansowania pozostaje utrzymany. W Irlandii Północnej zaś hotele, bary, restauracje i kawiarnie zostaną ponownie otwarte 3 lipca.

Premier Boris Johnson wyraził dziś w parlamencie nadzieję, że całe Zjednoczone Królestwo będzie mogło niebawem wrócić do normalności. „To jest prawo każdego z rządów lokalnych do decydowania o przeciwepidemicznych obostrzeniach, ale wierzę, że wspólnie podążamy w tym samym kierunku” – stwierdził.

Minister Matt Hanckock ocenił zaś, że kraj jest już o wiele lepiej przygotowany do walki z koronawirusem i rząd liczy, że „nie będzie już kolejnych szczytów zachorowań”. Szpitale podległe NHS mają być już lepiej wyposażone, a możliwości testowania na obecność nowego patogenu w organizmie zostały wyraźnie zwiększone.

Koronawirus był we Włoszech już w grudniu. Wykryto go w próbkach ścieków

Włoscy naukowcy przebadali próbki ścieków z różnych miesięcy. Obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w próbkach pobranych w Turynie i Mediolanie w grudniu ubiegłego roku, a więc na dwa miesiące przed tym jak we Włoszech oficjalnie rozpoczęła się epidemia.