Wielka Brytania od 17 maja luzuje restrykcje. Wracają kina i restauracje

wielka Brytania, Johnson, pandemia, restrykcje, obostrzenia, gastronomia, puby, restauracje-szczepienia

Gospodarzem szczytu będzie brytyjski premier Boris Johnson/ Foto via flickr [Number 10]

17 maja w Anglii zniesione zostaną kolejne ograniczenia wprowadzone w celu zwalczania epidemii. Jednocześnie poziom zagrożenia z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii został obniżony z czwartego do trzeciego, poinformował brytyjski Departament Zdrowia.

 

 

W Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej ogłoszono wczoraj (10 maja) zero zgonów spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2. Po raz ostatni w Anglii nie odnotowano żadnego śmiertelnego przypadku z powodu COVID-19 w marcu ub.r. Rząd przekazał także informacje o 2 tys. 357 zakażeniach.

Dlatego w kolejny poniedziałek (17 maja) zacznie się w Wielkiej Brytanii trzeci z czterech etapów znoszenia restrykcji, które zostały wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa, ogłosił wczoraj (10 maja) premier Boris Johnson. Będzie to najpoważniejsze jak dotychczas poluzowanie ograniczeń.

Wielka Brytania: Sadiq Khan ponownie burmistrzem Londynu

Będzie sprawował urząd przez kolejną, drugą już kadencję.

Jakie zmiany w Wielkiej Brytanii?

Premier Johnson potwierdził wczoraj, że wszystkie cztery kryteria decydujące o tym, czy można przejść do następnego etapu znoszenia restrykcji, zostały spełnione. To postęp w programie szczepień, realne dowody, że szczepionki zmniejszają liczby nowych zakażeń, zgonów i hospitalizacji, brak ryzyka, że dalsze znoszenie restrykcji spowoduje nadmierną presję na służbę zdrowia oraz brak zwiększonego zagrożenia ze strony nowych wariantów koronawirusa.

Dlatego od kolejnego poniedziałku Anglicy będą mogli spotykać się na świeżym powietrzu w grupach do 30 osób, a w pomieszczeniach zamkniętych w grupach do sześciu osób lub jako dwa gospodarstwa domowe, przy czym dzieci w każdym wieku, w tym niemowlęta, będą wliczane do limitu sześciu osób przebywających w pomieszczeniach.

Oznacza to, że po raz pierwszy od miesięcy dopuszczone będzie przyjmowanie gości w domach. Dystans wciąż trzeba będzie zachowywać w przestrzeni publicznej, miejscach pracy, sklepach i restauracjach.

Z kolei szkoły średnie i wyższe nie będą już wymagać od uczniów noszenia masek ochronnych w salach lekcyjnych lub pomieszczeniach ogólnodostępnych, a wszyscy studenci uniwersytetów będą mogli powrócić do zajęć stacjonarnych. Podobnie jak innych uczniów obowiązywać ich będzie robienie dwóch testów na koronawirusa tygodniowo.

Wielka Brytania: Torysi odbijają labourzystom kolejny okręg na północy Anglii

To kolejna cegła, która wypadła z niedawnego tzw. czerwonego muru.

Powrót gastronomii oraz hotelarstwa

Od 17 maja zmiany czekają także niektórych przedsiębiorców. Puby, bary i restauracje będą mogły przyjmować gości wewnątrz, choć tylko przy stolikach i z ograniczeniem do sześciu osób lub członków dwóch gospodarstw domowych w jednej grupie. Przy stolikach na zewnątrz spotkać się będzie mogło do 30 osób.

Otwarte zostaną – przy zachowaniu reżimu sanitarnego i dystansu społecznego – kina, teatry i inne obiekty rozrywkowe, sauny i obiekty sportowe.

Do 30 osób będzie mogło brać udział w przyjęciach, weselach i innych wydarzeniach publicznych – na zewnątrz lub w pomieszczeniach, pod warunkiem zachowania dystansu i reżimu przeciwepidemicznego.

Kolejną zmianą jest zniesienie zakazu innych niż „konieczne” wyjazdów zagranicznych. Dotąd wyjazdy w celach nieuwzględnionych na krótkiej liście wyjątków zagrożone były karą do 5 tys. funtów od osoby. Od 17 maja wolno będzie wyjeżdżać również w celach turystycznych.

Wciąż obowiązywać będzie obowiązek przeprowadzenia testów przed przekroczeniem granicy Zjednoczonego Królestwa, a większość wracających obowiązywać będzie obowiązek 10-dniowej kwarantanny w domu lub, w przypadku krajów z tzw. czerwonej listy, w hotelu wyznaczonym przez rząd.

Od 17 maja w przypadku kilku krajów – z tzw. zielonej listy – obowiązek kwarantanny zostanie zniesiony, co umożliwia niemal normalny wyjazd i powrót z wyjazdów z 12 kierunków m.in. do Portugalii, Izraela, Singapuru, Australii i Nowej Zelandii oraz Islandii. Polska nie znalazła się na liście 12 krajów, po powrocie z których nie będzie trzeba poddać się kwarantannie

Wielka Brytania wycofuje wojskowe patrolowce z okolic wyspy Jersey. Koniec sporu z francuskimi rybakami o łowiska?

Ponad 100 francuskich łodzi i kutrów rybackich zablokowało wejście do portu Saint Helier – głównym mieście wyspy Jersey.

Departament Zdrowia obniża zagrożenie

W niedzielę brytyjski Departament Zdrowia poinformował o obniżeniu poziomu zagrożenia z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii z czwartego do trzeciego.

Trzeci poziom zagrożenia epidemicznego oznacza, że koronawirus SARS-CoV-2 krąży w społeczeństwie. Poziom czwarty oznaczał wysokie ryzyko transmisji lub zagrożenie wykładniczym przyrostem liczby zakażeń.

Obniżenie poziomu zagrożenia epidemicznego w Wielkiej Brytanii to pokłosie spadku liczby zakażeń koronawirusem do mniej niż 10 tysięcy dziennie oraz spadek tygodniowej liczby zakażeń do poziomu niższego niż 25 na 100 tysięcy mieszkańców.