Wielka Brytania formalizuje zapewnienia w sprawie ochrony Szwecji i Finlandii

brexit-wielka-brytania-unia-europejska-opinium-boris-johnson-david-frost

Na zdjęciu brytyjski premier Boris Johnson/ Foto via flickr [Number 10]

Wielka Brytania podpisała porozumienie o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa ze Szwecją i Finlandią. Wczoraj premier Boris Johnson odwiedził stolice obu państw.

 

 

Brytyjski premier i jego szwedzka odpowiedniczka Magdalena Andersson podpisali tzw. „polityczną deklarację solidarności”.

Tego samego dnia Johnson i prezydent Finlandii Sauli Niinistö podpisali w Helsinkach deklarację o wzmocnieniu wspólnego bezpieczeństwa oraz potencjału obronnego Europy Północnej.

Finlandia: Komisja obrony rekomenduje wstąpienie do NATO

12 maja stanowisko ws. przystąpienia do Sojuszu ma ogłosić prezydent Sauli Niinisto oraz premier Sanna Marin.

Maksymalne wzmocnienie bezpieczeństwa

Jak stwierdził Niinistö, Finlandia dąży do maksymalnego wzmocnienia swojego bezpieczeństwa, które „nie jest grą o sumie zerowej”. Jeśli Finlandia wstąpi do NATO, nie będzie to krok wymierzony w którekolwiek inne państwo, dodał.

Zapytany o to, jaka może być reakcja Moskwy na natowską akcesję Finlandii, poradził Rosji spojrzeć w lustro. Według niego to rosyjskie działania sprawiły, że zarówno Finlandia, jak i Szwecja zostały zmuszone do porzucenia swojej wieloletniej polityki nieangażowania się w sojusze wojskowe.

Johnson ocenił z kolei, że podpisane deklaracje stanowią jedynie formalizację i tak już silnej współpracy między Wielką Brytanią, Szwecją i Finlandią i „stanowią podstawę do dalszego współdziałania” w takich obszarach, jak cyberbezpieczeństwo czy wywiad.

W ubiegłym tygodniu szef brytyjskiego MON Ben Wallace podczas wizyty w Finlandii stwierdził, że dla Wielkiej Brytanii byłoby „nie do pomyślenia”, że mogłaby nie bronić Finlandii i Szwecji, niezależnie od tego, czy państwa te należą do NATO. Wallace obserwował ćwiczenia Arrow 22, w których wzięli udział żołnierze z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Estonii, Łotwy i USA.

Brytyjskie wsparcie w praktyce oznacza rozmieszczenie Wspólnych Sił Ekspedycyjnych NATO (JEF), koalicji powołanej przez Wielką Brytanię, Danię, Norwegię, Estonię, Islandię, Łotwę, Litwę i Holandię w 2014 roku, po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Finlandia i Szwecja dołączyły do JEF w 2017 r. W ramach tej koalicji działa około 10 tys. brytyjskich żołnierzy.

Także Norwegia, Dania i Islandia, członkowie NATO, zamierzają wyrazić gotowość do wspierania Finlandii i Szwecji w okresie ubiegania się o akcesję do NATO, podał wczoraj norweski dziennik „Verdens Gang” („VG”).

Dla obu krajów zbliża się czas ostatecznej decyzji co do tego, czy zamierzają aplikować o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Prezydent i premier Finlandii Sauli Niinistö i Sanna Marin mają zorganizować dziś konferencję prasową, podczas której wyrażą zapewne pozytywne stanowisko w kwestii możliwości wstąpienia państwa do NATO. W sobotę swoją pozycję w tej sprawie ma wyrazić rządząca Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), a w niedzielę Komisja Ministerialna ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa podejmie ostateczną decyzję.

W Szwecji w niedzielę swoje stanowisko mają określić rządzący socjaldemokraci. Ich poparcie dla natowskiej akcesji państwa sprawi, że w Riksdagu, jednoizbowym szwedzkim parlamencie, będzie stabilna większość zwolenników przystąpienia do NATO.