Wielka Brytania: Zakontraktowano ponad 250 mln dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2

Rząd Borisa Johnsona Rząd zapewnia, że dzięki postępom programu szczepień nie ma potrzeby wycofywania się z raz podjętych decyzji - choć wciąż możliwe są opóźnienia.

Rząd Borisa Johnsona Rząd zapewnia, że dzięki postępom programu szczepień nie ma potrzeby wycofywania się z raz podjętych decyzji - choć wciąż możliwe są opóźnienia./ Foto via flickr @Number 10, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

Łącznie rząd Wielkiej Brytanii zakontraktował już ponad 250 mln dawek szczepionki na SARS-CoV-2. To przede wszystkim sposób na zagwarantowanie finansowania badań nad szczepionką, wyjaśniają przedstawiciele brytyjskiego rządu.

 

 

Wielka Brytania, która nie zdecydowała się na przystąpienie do wspólnego programu zakupu szczepionek przez Unię Europejską, działa na tym polu we własnym zakresie. Londyn poinformował w środę (29 lipca) o zapewnieniu sobie dostępu do możliwej szczepionki przeciwko koronawirusowi przygotowywanej przez gigantów farmaceutycznych Sanofi i GlaxoSmithKline. To kolejna już – czwarta – umowa podpisana z firmami z branży biotechnologicznej.

Rząd Borisa Johnsona tłumaczy, że zamówienia te są przede wszystkim sposobem na zagwarantowanie finansowania badań nad szczepionką i produkcji dużej liczby dawek jeszcze przed zakończeniem testów klinicznych.

Wielka Brytania: Zakontraktowano już 250 mln dawek

Jak zaznaczył brytyjski minister biznesu Alok Sharma, Wielka Brytania chce zapewnić sobie wczesny dostęp do kilku obiecujących projektów szczepionek, aby zwiększyć szanse na to, że jest wśród nich substancja skuteczna.

Brytyjski rząd podpisał umowę z koncernami farmaceutycznymi Sanofi i GSK na zakup 60 mln dawek wspólnie opracowanej przez nie potencjalnej szczepionki przeciw koronawirusowi mimo że nie zakończono jeszcze testów żadnej ze szczepionek. Nie ujawniono szczegółów finansowych.

Wcześniej Brytyjczycy zamówili 100 mln dawek szczepionki, nad którą pracuje Uniwersytet Oksfordzki we współpracy z koncernem AstraZeneca, 30 mln z BioNTech/Pfizer i 60 mln od koncernu Valneva. Łącznie – 250 mln dawek.

Koronawirus: Nowatorska szczepionka z Poznania już wkrótce?

Prototyp polskiej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 – nowocześniejszej od amerykańskiej i chińskiej – ma być gotowy za półtora miesiąca i jak zapewnia prof. Andrzej Mackiewicz, szczepionka na pewno będzie skuteczna. 

Szczepionka w Wielkiej Brytanii: Priorytet dla służb

Testy na ludziach szczepionki opracowanej przez Sanofi i GSK mają się rozpocząć we wrześniu. Jeśli zakończą się one powodzeniem, to według producentów mogłaby ona uzyskać niezbędne zezwolenia na dopuszczenie do użycia w pierwszej połowie przyszłego roku. Przez ten czas obie firmy chcą zwiększyć moce produkcyjne do poziomu nawet 1 mld dawek rocznie.

Brytyjski rząd już wcześniej oświadczył, że jeśli którakolwiek ze szczepionek okaże się skuteczna, priorytetowy dostęp do niej będą mieli pracownicy służby zdrowia, opieki społecznej oraz osoby szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem.