Wielka Brytania: Wykryto nowy wariant koronawirusa. Ten szczep rozprzestrzenia się szybciej

Wirus SARS-CoV-2 pod mikroskopem elektronowym, źródło: Flickr/NIH Image Gallery, fot. NIAID-RML (Public Domain Mark 1.0)

Brytyjskie władze poinformowały, że w południowej i południowo-wschodniej Anglii wyizolowano nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który jest w stanie szybciej i łatwiej infekować kolejne osoby. Na razie jednak nie zaobserwowano, aby powodował on cięższy przebieg choroby COVID-19.

 

Wirusy, także te najpowszechniej infekujące ludzkość, nierzadko mutują podczas reprodukcji w organizmach kolejnych osób. Nie inaczej jest w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za obecną pandemię. Nowy patogen udowodnił już, że może się zmieniać.

Kolejną jego mutację wykryto właśnie w Wielkiej Brytanii w ramach rutynowych badań kontrolnych prowadzonych przez rządową agencję Public Health England. Po raz pierwszy zauważono ją w hrabstwie Kent na południowym-wschodzie Anglii w ubiegłym tygodniu, a potem w 60 innych lokalizacjach na angielskim południu. Do tej pory nowy wariant koronawirusa wykryto u 6 tys. osób.

Brytyjscy naukowcy oceniają, że nowa mutacja SARS-CoV-2 jest zdolna do szybszego rozprzestrzeniania się i infekowania większej liczby ludzi w krótszym czasie. Uważają też, że to właśnie ten wariant koronawirusa jest odpowiedzialny za ostatni duży przyrost liczby infekcji na południu Anglii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Szczepionka powinna zadziałać także na nową mutację koronawirusa

Odkrywcy nowej mutacji poinformowali o wszystkim władze w Londynie w ostatni piątek (11 grudnia), a te ujawniły wszystko na początku obecnego tygodnia. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock uspokajał jednak, że „w tym momencie nic nie wskazuje na to, aby ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby.”

„Najnowsze wskazania kliniczne mówią też, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę” – dodał. Właśnie ta możliwość najbardziej zaniepokoiła naukowców, ponieważ program szczepień już się w Wielkiej Brytanii rozpoczął.

Zmiana objęła bowiem m.in. tzw. białko kolca wirusa, które służy patogenowi do wnikania do ludzkich komórek. Tworzone szczepionki skupiają się zaś m.in. na uniemożliwieniu takiego działania.

Koronawirus: Obostrzenia w Polsce na dłużej, a święta w dotychczasowym reżimie

W obawie przed trzecią falą epidemii minister zdrowia Adam Niedzielski będzie rekomendował przedłużenie obecnie obowiązujących obostrzeń do 17 stycznia. Obawy przed gwałtownym zwiększeniem liczby zachorowań wzmacnia informacja z Wielkiej Brytanii o wykryciu nowej, szybko rozprzestrzeniającej się odmiany wirusa SARS-CoV-2. 

Rządowi specjaliści badają nowy wariant patogenu

Na szczęście nowa mutacja koronawirusa nie różni się też bardzo od tych, które zaobserwowano w innych miejscach na świecie w ostatnich miesiącach, np. w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech czy USA.

Zmiany jakie zachodzą w SARS-CoV-2 są zgodne z naturalnym mechanizmem mutacji wirusów, które replikując się w ludzkich komórkach czasem robią to „błędnie” i tworzą tym samym nowy wariant patogenu.

O obecnej brytyjskiej mutacji powiadomiono już Światową Organizację Zdrowia (WHO), która przekaże tę wiedzę innym krajom. Nowy wariant SARS-CoV-2 badają też intensywnie naukowcy z rządowego ośrodka Porton Down, który zajmuje się m.in. analizowaniem broni biologicznej i chemicznej.

To tam analizowano np. skład substancji paralityczno-drgawkowej z grupy tzw. nowiczków, jaką w marcu 2018 r. próbowano zabić w Salisbury w południowej Anglii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę brytyjską.

San Marino: Bez szczepienia na koronawirusa obywatele zapłacą za leczenie

Władze europejskich krajów deklarują, że poddanie się szczepieniu przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 nie będzie obowiązkowe. Aby jednak przekonać do nich obywateli, chcą organizować akcje uświadamiające. Maleńkie San Marino ma jednak inny pomysł.

 

Władze będącego enklawą Włoch państwa chcą przyjąć przepisy nakazujące osobom, …

Zaostrzone restrykcje przeciwepidemiczne w Londynie

Odkrycie nowego wariantu koronawirusa zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przez rząd Wielkiej Brytanii wprowadzenia od środy (16 grudnia) najwyższego, trzeciego poziomu restrykcji przeciwepidemicznych w Londynie. Nowe obostrzenia dotyczyć będą także sąsiednich hrabstw Essex i Hertfordshire. Wskaźnik nowych zakażeń jest na tym obszarze obecnie najwyższy w całym kraju.

Trzeci poziom restrykcji oznacza m.in., że osoby z różnych gospodarstw domowych (z wyjątkiem tzw. baniek wsparcia dla osób samotnych) nie mogą się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach oraz w przydomowych ogrodach.

Ponadto działalność muszą wstrzymać wszystkie miejsca kulturalno-rozrywkowe w zamkniętych pomieszczeniach, takie jak kina, teatry czy kręgielnie. Rozgrywki sportowe muszą się odbywać bez udziału publiczności, natomiast puby, bary i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos i z dostawą.