Wielka Brytania: Boris Johnson ogłosił nowe restrykcje. „Celem powstrzymanie drugiej fali koronawirusa”

Wielka Brytania, koronawirus, pandemia, lockdown, restrykcje

Wielka Brytania szuka sposób na zahamowanie rekordowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ostatnich dniach./ Foto via flickr @Number 10, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

„Naszym celem zatrzymanie drugiej fali koronawirusa”, powiedział we wtorek premier Boris Johnson. Wielka Brytania szuka sposobu na zahamowanie rekordowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ostatnich dniach.

 

 

„Zawsze wiedzieliśmy, że choć zmusiliśmy wirusa do odwrotu, perspektywa drugiej fali pozostawała realna. Przykro mi to mówić, ale podobnie jak w Hiszpanii, Francji i wielu innych krajach, osiągnęliśmy niebezpieczny punkt krytyczny”, mówił we wtorek po południu w Izbie Gmin premier Boris Johnson, wyjaśniając konieczność zaostrzenia restrykcji.

Szczyt UE przełożony, szef Rady Europejskiej na kwarantannie / Europa i świat w skrócie

Szczyt UE planowany na ten tydzień, przełożony na następny. Przewodniczący Rady Europejskiej trafił bowiem na kwarantannę. Tymczasem Turcja i Grecja podejmą rozmowy na temat morskich sporów granicznych. Europa i świat w skrócie.

Wielka Brytania: Co się zmieni w najbliższych dniach?

Wbrew medialnym spekulacjom, nie zostały wprowadzone – przynajmniej na razie – ogólnokrajowe ograniczenia, jeśli chodzi o spotykanie się osób z różnych gospodarstw domowych. Takie restrykcje obowiązują w regionach, gdzie zidentyfikowano lokalne ogniska choroby.

W ramach wprowadzonych zmian obowiązującym od teraz zaleceniem jest, by każdy kto może pracował z domu. Jak zaznaczył Johnson, te prace, których nie da się wykonywać zdalnie, jak budownictwo, produkcja przemysłowa czy handel detaliczny, mogą być kontynuowane.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią od czwartku wszystkie puby, bary i restauracje w Anglii muszą być zamykane o godz. 22. Wprowadzony zostanie prawny wymóg obsługi klientów wyłącznie przy stolikach, co obecnie jest tylko zaleceniem. Zwiększone zostaną kary dla lokali, które nie przestrzegają tych wymogów.

Również od czwartku zmniejszona zostanie liczba osób mogących brać udział w ślubach i weselach – z 30 do 15, natomiast w przypadku pogrzebów dotychczasowe wytyczne zostają bez zmian.

Wielka Brytania szykuje się na drugą falę koronawirusa. Będzie kolejny lockdown?

Minister zdrowia Matt Hancock przestrzega, że Wielka Brytania znajduje się w krytycznym momencie epidemii COVID-19. Premier zapowiada z kolei wysokie kary za łamanie rządowych wytycznych.

Maski ochronne w coraz większej liczbie miejsc

Nakaz zasłaniania twarzy rozszerzony zostaje na personel w handlu detalicznym, wszystkich kierowców i pasażerów taksówek i usług przewozu osób, a także pracowników i klientów w sektora gastronomiczno-hotelarskiego, z wyjątkiem sytuacji, gdy siedzą przy stole w celu jedzenia lub picia. Ponadto wszystkie wytyczne dotyczące handlu detalicznego, rekreacji, gastronomii i podobnych sektorów staną się zobowiązaniami prawnymi, a przedsiębiorstwa, które je naruszą, zostaną ukarane grzywną i mogą zostać zamknięte.

Wstrzymane zostaną plany wznowienia od 1 października konferencji, wystaw i targów, a także imprez sportowych z udziałem publiczności.

Zaostrzone zostają kary za nieprzestrzeganie reguł – przedsiębiorstwa, które nie będą ich przestrzegać mogą zostać ukarane grzywną do 10 tys. funtów. Kara za łamanie spotykanie się w grupach większych niż sześć osób oraz za niezasłanianie twarzy tam, gdzie jest to wymagane, zostanie podwojona do 200 funtów w przypadku pierwszego wykroczenia.

Wielka Brytania zawarła pierwszą po brexicie umowę handlową

Zawarła ją jednak nie z Unią Europejską, a z Japonią. Wielka Brytania musi bowiem zawrzeć nowe porozumienia ze wszystkimi krajami, z którym prowadziła dotąd wolny handel na zasadach unijnych.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 37 zgonów z powodu choroby COVID-19 i wykryto 4926 nowych zakażeń koronawirusem – poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd. W obu przypadkach są to najwyższe liczby od wielu tygodni.

Liczba nowych zakażeń jest o 558 większa od tej z bilansu poniedziałkowego, co oznacza, że po raz kolejny w ostatnich dniach został pobity ich rekord, jeśli chodzi o okres od czasu spowolnienia epidemii. 4926 to najwięcej od 7 maja. 6 września po raz pierwszy ponownie przekroczony został poziom 2 tys. zakażeń w ciągu doby, 11 września – poziom 3 tys., zaś w piątek (18 września) – 4 tys.

To oznacza zarazem, że Wielka Brytania stała się 14. państwem świata i czwartym w Europie – po Rosji, Hiszpanii i Francji – w którym liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 400 tys. Od początku epidemii potwierdzono ich już 403 551.