Wielka Brytania: Atak nożownika w Birmingham

Brytyjska policja (Photo by Artiom Vallat on Unsplash)

Brytyjska policja (Photo by Artiom Vallat on Unsplash)

W nocy w Birmingham w hrabstwie West Midlands środkowej Anglii doszło do kilku ataków nożownika. Wiadomo już, że są ranni i incydent przerwała dopiero interwencja policji. Na razie jednak brytyjskie służby nie podają wielu szczegółów.

 

Do incydentu miało dojść po północy miejscowego czasu. Nie wiadomo ile osób ani jak poważnie ucierpiało w ataku. Nie wiadomo jeszcze o motywach napastnika ani o tym kim jest. Policja hrabstwa metropolitalnego West Midlands poinformowała na Twitterze, że „na tym etapie jest za wcześnie na spekulacje”.

Mundurowi zaapelowali też do mieszkańców Birmingham, aby unikali obecnie podróży do centrum miasta. Okolicę, w której doszło do ataku – czyli skrzyżowanie Hurst Street i Bromsgrove Street – odgrodzono.

Wielka Brytania: Atak nożownika w Reading jednak incydentem terrorystycznym

Brytyjska policja jednak traktuje sobotni atak nożownika w mieście Reading jako zdarzenie o podłożu terrorystycznym. Zginęły wówczas trzy osoby, a trzy kolejne są poważnie ranne.

Policja: To poważny incydent

Choć wciąż nie wiadomo niemal nic o szczegółach tego incydentu, to jednak policja z Birmingham już określa go jako „poważny”. Wiele wskazuje na to, że była to seria mniejszych ataków nożownika.

Przewodniczący samorządowych władz West Midlands Andy Street stwierdził, że „wszystkie te wydarzenia wyglądają na powiązane”. Potwierdził, że został już poinformowany o szczegółach przez policję, ale nie może ich ujawnić. „To bardzo spokojna okolica, gdzie nie dochodzi na codzień do wielu przestępstw” – powiedział.

Z kolei policja przekazała, że na miejscu wciąż pracują służby ratownicze, a także że trwa zbieranie materiału dowodowego. Więcej informacji zostanie przekazane mediom, gdy już zakończą się pierwsze działania zespołu dochodzeniowego.

Zdementowano natomiast informacje o tym, jakoby podczas samego incydentu słychać było również wystrzały z broni palnej. „Nie mamy jakiegokolwiek potwierdzenia, aby rzeczywiście tak było” – głosi policyjny komunikat.

Francja: "Charlie Hebdo" znów opublikuje karykatury Mahometa

Znany z mocno lewicowej publicystyki satyryczny francuski tygodnik „Charlie Hebdo” zapowiedział ponowną publikację budzących wielkie kontrowersje wśród wielu muzułmanów karykatur proroka Mahometa. Ponad pięć lat temu redakcja padła z podobnego powodu ofiarą ataku islamskich terrorystów.

 

Redakcja „Charlie Hebdo” najnowszą okładkę swojego …

Atak w tzw. Gay Village

Jak podaje BBC, rejon Birmingham, w którym doszło do ataku to znane z kawiarni czy restauracji i z imprezowego charakteru tzw. Gay Village, czyli część miasta szczególnie popularna wśród osób ze społeczności LGBT+.

Nie wiadomo jednak czy atak miał jakiś związek z tym, że był to rejon, gdzie większość lokali gastronomicznych czy klubów stosuje politykę „gay friendly”. To także po prostu popularna wśród wielu mieszkańców Birmingham okolica, gdzie w piątkowe czy sobotnie wieczory wychodzi się na kolację czy drinka.

Na Hurst Street i Bromsgrove Street większość lokali ustawiła duże kawiarniane ogródki, które są szczególnie popularne wśród gości w dobie pandemii koronawirusa. Dlatego około północy okolica była pełna ludzi. Już jakiś czas temu zamknięto to skrzyżowanie dla ruchu samochodowego, co jeszcze zwiększyło liczbę gości okolicznych lokali.

Według obecnego na miejscu dziennikarza BBC policjanci pracują nie tylko na miejscu ataku, ale także w jednym miejscu w rejonie Snow Hill, w odległości około 10-minutowego spaceru od skrzyżowania, na którym doszło do incydentu. Nie wiadomo jednak co policjanci robią w Snow Hill. Być może trwa jeszcze obława za napastnikiem.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział na antenie telewizji Sky News, że „nie może udzielić żadnych informacji, ale apeluje, aby osoby mieszkające w okolicy, w której doszło do incydentu pozostały czynne”. „Myślami jestem z ofiarami i ich rodzinami, pozwólmy policji przeprowadzić dochodzenie” – dodał Raab.