Wielka Brytania: Przestarzałe uzbrojenie i brak przygotowania na ewentualny konflikt

Wielka Brytania, armia, wojsko, obronność

„W 1990 roku Wielka Brytania miała 1,2 tys. podstawowych czołgów, dziś – 227 / Foto via Twitter [@BritishArmy]

Z raportu Komisji Obrony brytyjskiego parlamentu wynika, że armia Zjednoczonego Królestwa, zwłaszcza jej jednostki pancerne, jest uzbrojona w przestarzały sprzęt.

 

Według bardzo krytycznego raportu brytyjskich parlamentarzystów opublikowanego w niedzielę (14 marca), armia brytyjska znalazłaby się w stanie „przegranej” podczas poważnego konfliktu.

Autorzy raportu Komisji Obrony Izby Gmin parlamentu wskazują na słabe wyposażenie brytyjskiej armii. Autorzy wskazują na biurokratyczne zwlekanie, niezdecydowanie militarne, słabe zarządzanie finansami sektora obronnego i ogólną niekompetencję, które utrudniały doposażenie armii przez ostatnie 20 lat.

„W 1990 roku Wielka Brytania miała 1,2 tys. podstawowych czołgów, dziś – 227, a te, które pozostały, wymagają pilnej modernizacji”, podkreślono w dokumencie. Jesienią ubiegłego roku rząd Wielkiej Brytanii obiecał zwiększyć wydatki na obronność o 4 mld funtów rocznie do 2025 r.

Członkowie komitetu z zadowoleniem przyjmują decyzje o modernizacji sprzętu wojskowego służącego w Wielkiej Brytanii, ale zwracają uwagę, że niezbędne pojazdy opancerzone trafią do uzbrojenia armii w ciągu czterech lat, dlatego nie należy spodziewać się znaczących zmian do 2025 roku.

Wcześniej gazeta „The Telegraph”, powołując się na raport brytyjskiego Ministerstwa Obrony Global Britain in a Competitive Age, który zostanie opublikowany we wtorek (16 marca), poinformowała, że brytyjskie władze planują wydać 80 mld funtów szterlingów na modernizację swoich sił zbrojnych.

Kwota ta jest obliczana na najbliższe cztery lata; w ciągu zaledwie dziesięciu lat władze wydadzą na obronę 200 mld funtów szterlingów. Chcą m.in. modernizować czołgi.