Anglia znosi antycovidowe obostrzenia. Koniec obowiązkowej izolacji dla zakażonych koronawirusem

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, źródło: Twitter/Boris Johnson (@BorisJohnson)

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, źródło: Twitter/Boris Johnson (@BorisJohnson)

Premier Wielkiej Brytanii poinformował, że od czwartku (24 lutego) osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 nie będą musiały przebywać w obowiązkowej izolacji do czasu zakończenia infekcji. „To jednak ważne, abyśmy dalej pozostali ostrożni” – zaapelował Boris Johnson.

 

 

Zniesienia obowiązkowej izolacji dla osób zakażonych koronawirusem to ostatni etap znoszenia w Anglii antycovidowych obostrzeń. Już w weekend BBC informowało, że wejdzie on w życie jeszcze w tym tygodniu, a wczoraj (21 lutego) oficjalnie potwierdził to premier Boris Johnson. Wezwał jednak przy tym do dalszej ostrożności.

„Myślę, że to bardzo ważne, byśmy pozostali ostrożni. Nie chcę, aby ludzie źle to zrozumieli – nie mówię, że możemy całkowicie porzucić ostrożność. COVID-19 pozostaje niebezpieczny, jeśli jesteś wrażliwy i jeśli nie jesteś zaszczepiony, ale potrzebujemy, aby ludzie byli bardziej pewni sytuacji i wrócili do pracy” – powiedział brytyjski premier. Izolacja dla osób zainfekowanych SARS-CoV-2 pozostaje bowiem dalej przez rząd rekomendowana.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Musimy zacząć żyć z koronawirusem

To w gestii rządu Johnsona pozostaje polityka zdrowotna w Anglii. W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają za nią lokalne rządy, które podczas pandemii były niemal zawsze dużo ostrożniejsze niż władze w Londynie, jeśli chodzi o znoszenie przeciwepidemicznych restrykcji.

Brytyjski premier wyjaśnił, że zniesienie ostatnich restrykcji w Anglii to start codziennego życia z koronawirusem. „Covid-19 nie zniknie nagle, a my musimy nauczyć się żyć z tym wirusem i zabezpieczać się bez ograniczania naszych swobód. Zbudowaliśmy silną ochronę przed tym wirusem w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki programowi szczepień, testom, nowym metodom leczenia i lepszemu naukowemu zrozumieniu tego, co ten wirus może zrobić” – podkreślił Johnson.

Zastrzegł, że takie działanie jest możliwe dzięki temu, że zdecydowana większość mieszkańców Wielkiej Brytanii zaszczepiła się przeciw COVID-19. Aż 85 proc. osób powyżej 12. roku życia przyjęło dwie dawki preparatu, a ponad 65 proc. – także dawkę przypominającą.

Całkowite zniesienie izolacji osób zakażonych koronawirusem zacznie obowiązywać od czwartku (24 kwietnia), a od 1 kwietnia ma zostać wstrzymany rządowy program masowych darmowych testów obecności SARS-CoV-2 w organizmie.

Będą nowe warianty koronawirusa? Szwedzi przedstawiają prognozę

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego (FHM) przewiduje dalszy szybki spadek zakażeń SARS-CoV-2.

W kwietniu koniec darmowych testów na koronawirusa

Po tym jak w Wielkiej Brytanii rozprzestrzenił się bardzo zakaźny, ale na szczęście łagodniejszy od poprzednich wariantów koronawirusa wariant Omikron, liczba rządowo finansowanych testów tak podskoczyła, że koszty tego opiewały w samym tylko styczniu na 2 mld funtów.

Dalej jednak darmowe testy będą przysługiwały osobom, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 ze względu na zaawansowany wiek lub choroby towarzyszące stanowiące czynnik podwyższonego ryzyka.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii jednak spada. Minionej doby zarejestrowano tylko niecałe 34,5 tys. nowych przypadków. To najniższy wynik od 9 listopada ubiegłego roku.

W szczytowym momencie V fali pandemii w Wielkiej Brytanii – czyli na początku stycznia – notowano niemal 230 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie. Od początku pandemii wykryto u Brytyjczyków 18,6 mln infekcji SARS-CoV-2 i ponad 160 tys. zgonów z tego powodu.