WHO: Nie ma dowodów, że chlorochina pomaga zwalczyć koronawirusa

WHO informuje, że nowe badania nie wykazują skuteczności chlorochiny i hydroksychlorochiny w zwalczaniu infekcji koronawirusem (Photo by JOSHUA COLEMAN on Unsplash)

WHO informuje, że nowe badania nie wykazują skuteczności chlorochiny i hydroksychlorochiny w zwalczaniu infekcji koronawirusem (Photo by JOSHUA COLEMAN on Unsplash)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed stosowaniem chlorochiny oraz jej pochodnych (np. hydroksychlorochiny) u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dotąd nie udowodniono bowiem skuteczności tej substancji w walce z chorobą COVID-19.

 

Substancja taka została kilkanaście tygodni temu ochrzczona mianem leku na koronawirusa. Pierwsze obserwacje (prowadzone jednak na bardzo małych grupach pacjentów) sugerowały jego pewną, choć nie całkowitą skuteczność.

Jednak szersze badania na razie nie wykazały tego, aby chlorochina rzeczywiście zwalczała infekcję oraz wywoływaną przez nowy patogen chorobę COVID-19. Tymczasem środek ten bywa stosowany w wielu krajach, w tym w Polsce.

Podobne wnioski płyną z badań nad skutecznością hydroksychlorochiny, która jest pochodną chlorochiny i stosowana jest w lekach przeciwmalarycznych i przeciwreumatycznych nowszej generacji, ponieważ uchodzi za bezpieczniejszą od swojej poprzedniczki.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Trump zażywa profilaktycznie hydroksychlorochinę

Zdarza się tak, że niektóre osoby przyjmują te leki profilaktycznie, choć lekarze mocno to odradzają. Niewłaściwie dawkowane chlorochina i hydroksychlorochina może bowiem wywoływać efekty uboczne, w tym zaburzenia rytmu serca.

Mimo tego, do profilaktycznego zażywania od tygodnia hydroksychlorochiny przyznał się m.in. prezydent USA Donald Trump. Jest on bowiem gorącym zwolennikiem stosowania tej substancji w leczeniu zakażeń koronawirusem.

WHO przestrzega jednak przed stosowaniem chlorochiny w leczeniu infekcji SARS-CoV-2. „Chlorochina i hydroksychlorochina to produkty zalecane do użytku przeciwko wielu chorobom, ale dotąd nie udowodniono, by były skuteczne w terapii przeciwko COVID-19 lub w użytku profilaktycznym” – powiedział dyrektor wykonawczy tej organizacji dr Michael Ryan.

Przypomniał tylko, że substancji tych można używać tylko w przypadku chorób, w których mają udowodnione zastosowanie – w tym malarii i chorób reumatycznych. Wskazał, że ich skuteczność w zwalczania koronawirusa pokazywały jednie wczesne badania prowadzone w Chinach czy Francji.

Co z lekiem na koronawirusa? Chlorochina jednak nie pomoże?

Remdesivir, chlorochina oraz hydroksychlorochina – z tymi substancjami lekarze wiązali największe dotąd nadzieje na opracowanie leku zwalczającego koronawirusa SARS-CoV-2.

Szersze badania nie wykazują skuteczności chlorochiny

Ale przeprowadzone później badania na większych grupach pacjentów z wykorzystaniem różnych dawek leku oraz z zastosowaniem tzw. grupy kontrolnej, której podano placebo dotąd nie potwierdziła skuteczności chlorochiny i hydroksychlorochiny.

Nie potwierdziło jej również tzw. retrospektywne badanie (wykorzystujące istniejące już dane i porównujące je z danymi dotyczącymi innych grup), jakie przeprowadzono wśród amerykańskich weteranów zakażonych koronawirusem.

Nie tylko jednak nie wykazało ono, aby podawaniem hydroksychlorochiny jakkolwiek poprawiono stan zdrowia pacjentów, ale na dodatek w grupie pacjentów przyjmujących lek zanotowano więcej zgonów niż w grupie kontrolnej. Trump nazwał jednak to badanie „fałszywym” i „kłamliwym”.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała nawet w kwietniu ostrzeżenie wskazujące na ryzyko zaburzeń rytmu serca serca u pacjentów przyjmujących hydroksychlorochinę. Na potencjalną szkodliwość chlorochiny dla osób z problemami układu krążenia wskazuje też niedawne badanie z Brazylii.

COVID Organics: Madagaskar walczy z koronawirusem przy pomocy napoju ziołowego i chce uleczyć nim całą Afrykę

Madagaskar dołączył do światowego peletonu poszukiwaczy leku na koronawirusa.

Prezydent Brazylii promuje chlorochinę

Z kolei przyjmowanie chlorochiny promuje brazylijski prezydent Jair Bolsonaro. Wczoraj (20 maja) pod naciskiem Bolsonaro ministerstwo zdrowia zaleciło w Brazylii szerokie stosowanie tej substancji również u pacjentów z łagodnymi objawami COVID-19, a nie tylko u cierpiących na malarię czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Chlorochina (produkowana jako lek Arechin przez spółkę Adamed) jest stosowana do leczenia pacjentów z koronawirusem także w Polsce. Jeszcze w połowie marca duże partie Arechinu zostały przekazane przez producenta do Agencji Rezerw Materiałowych.

„Chlorochina została zarejestrowana w Polsce  przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych jako lek wspomagający leczenie COVID-19 jest stosowana powszechnie w szpitalach jednoimiennych” – poinformowało wczoraj Ministerstwo Zdrowia.

Resort nie podał jednak żadnych danych na temat skuteczności tego leku, ani czy są prowadzone w Polsce jakieś badania na ten temat.

Terapia osoczem metodą na koronawirusa?

Jak pokonać koronawirusa? W kolejnych miejscach na świecie próbuje się terapii osoczem pobranym od tzw. ozdrowieńców.