WHO zmienia nazwy wariantów SARS-CoV-2. Grecki alfabet pozwoli uniknąć stygmatyzacji

WHO, koronawirus, Indie, Wielka Brytania, Brazylia, RPA, wariant koronawirusa

Cztery warianty koronawirusa otrzymały nazwy: Alpha, Beta, Gamma, Delta. / fot. via Flickr [Vitto Christaldi]

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że nowe warianty SARS-CoV-2 będą określane literami alfabetu greckiego, by uniknąć stygmatyzacji krajów, w których stwierdzono je po raz pierwszy.

 

 

Celem jest uproszczenie terminologii związanej z koronawirusem dla niespecjalistów, pisze Aljazeera, ale głównym celem zmiany w nazewnictwie ma być uniknięcie używania określenia związanego z nową mutacją COVID-19 pochodzącą od nazwy kraju.

„Choć mają swoje zalety, naukowe nazwy mogą być trudne do wymówienia i zapamiętania”, napisała WHO w oświadczeniu. „W rezultacie ludzie często uciekają się do nazywania wariantów według miejsc, w których je wykryto, co jest stygmatyzujące i dyskryminujące”.

USA wzywają WHO do kolejnego śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa

Waszyngton domaga się przede wszystkim zapewnienia międzynarodowym ekspertom pełnego dostępu do tzw. surowych danych dotyczących początków epidemii w chińskim Wuhan pod koniec 2019 r.

 

Chodzi o oryginalne próbki pobrane od pierwszych pacjentów, u których potwierdzono infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o wyniki …

Nowe warianty: Alfa, Beta, Gamma, Delta

W związku ze zmianami nowe warianty koronawirusa uznane przez agencje ONZ za niepokojące, otrzymały nazwy zgodne z pierwszymi literami alfabetu greckiego. W ten sposób „wariant brytyjski” od teraz będzie nazywał się Alfa, „południoafrykański” – Beta, „brazylijski” – Gamma a „indyjski” – Delta.

„Etykiety nie zastępują istniejących nazw naukowych, przekazujących ważne informacje naukowe, które nadal będą wykorzystywane w badaniach”, napisała na Twitterze Maria Van Kerkhove, dyrektor techniczny WHO. Organizacja w oświadczeniu zachęciła media i władze krajowe do przyjęcia nowego nazewnictwa.

Jak informuje France24 warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, VoI) będą opisywane kolejnymi literami greckiego alfabetu, na razie opisano ich sześć, od Epsilon do Kappa. Na przykład odmiana znana wcześniej jako „wariant kalifornijski” to Epsilon, a „wariant nigeryjski” – Eta.

WHO: Co najmniej 115 tysięcy pracowników służby zdrowia na świecie zmarło z powodu COVID-19

Szef WHO wzywa do sprawiedliwszej dystrybucji szczepionek, a europejscy przywódcy zaapelowali o przyjęcie „traktatu pandemicznego”.

WHO planowała skorzystać z imion greckich bogów

Wybór alfabetu greckiego nastąpił po miesiącach obrad, podczas których eksperci rozważali inne możliwości, takie jak imiona greckich bogów czy wymyślone, „pseudoklasyczne” nazwy – twierdzi bakteriolog Mark Pallen, który był zaangażowany w rozmowy.

Inny pomysł zakładał, by nazywać nowe mutacje SARS-CoV-2 VOC1, VOC2. Został jednak odrzucony po tym, gdy zauważono, że przypomina angielskie przekleństwo.

Jak podaje Aljazeera, historycznie nazwy wirusów były często kojarzone z miejscami, w których przypuszczalnie się pojawiły, tak jak w przypadku Eboli, której określenie pochodzi od rzeki kongijskiej.