Węgry zamkną granice na miesiąc, aby ograniczyć infekcje koronawirusem

Ogrodzenie na granicy węgiersko-serbskiej, źródło: Wikipedia/Délmagyarország, fot. Andrea Schmidt (CC BY-SA 3.0)

Ogrodzenie na granicy węgiersko-serbskiej, źródło: Wikipedia/Délmagyarország, fot. Andrea Schmidt (CC BY-SA 3.0)

Węgierski rząd poinformował, że od 1 września znów zamknie granicę kraju dla wszystkich cudzoziemców, także z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o ograniczenie przyrostu infekcji koronawirusem.

 

Nowe rozporządzenie podpisane przez premiera Viktora Orbána ma na razie obowiązywać przez conajmniej miesiąc, o czym poinformował szef jego gabinetu Gergely Gulyás.

Wjazd na Węgry będzie dozwolony tylko dla członków konwojów wojskowych, transportów humanitarnych albo osób posiadających paszport dyplomatyczny lub będących w bardzo ważnej podróży biznesowej.

Z kolei obywatele Węgier oraz cudzoziemcy posiadający status węgierskich rezydentów będą musieli powracając do kraju po 31 sierpnia odbyć obowiązkową dwutygodniową kwarantannę.

Jak wyjaśnił Gulyás, będzie ją można skrócić jedynie, jeśli uzyska się w odstępie co najmniej 48 godzin dwa negatywne wyniki testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Decyzja po kryzysowym posiedzeniu rządu

Dzisiejsza (28 sierpnia) decyzja węgierskiego rządu była spodziewana. Dziś bowiem odbyło się specjalne kryzysowe posiedzenie Rady Ministrów, a już wcześniej informowano, że jej głównym punktem będzie zaostrzenie przepisów dotyczących ochrony granicy.

Poprzednie pandemiczne rozporządzenie (obowiązywało od 15 lipca) zakazywało wjazdu do kraju dla obywateli większość krajów spoza UE i było bardziej restrykcyjne niż w rekomendacji Komisji Europejskiej.

Dodatkowo po przyjeździe z m.in. Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rumunii, Serbii, Chin, Kanady i USA, cudzoziemcy musieli przejść badanie na granicy. Jeśli wystąpiłoby podejrzenie zakażenia koronawirusem, nie mogliby wjechać na Węgry.

Ale jeżeli takiego podejrzenia by nie było, to wjazd na Węgry byłby możliwy, ale i tak obowiązywałaby 14-dniowa kwarantanna. Chyba że dana osoba przedstawiłaby dokument potwierdzający dwa negatywne wyniki testu na koronawirusa przeprowadzonego w ostatnich pięciu dniach.

Od piątku maseczki obowiązkowe w całym Paryżu. Rząd walczy z drugą falą pandemii koronawirusa

W piątek (28 sierpnia) w życie wejdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w całej stolicy Francji i jej okolicach. Dotychczas obowiązywał on jedynie w wyznaczonych strefach.

Znów więcej zakażeń na Węgrzech

Zaostrzenie przepisów granicznych wynika z tego, że Węgry mierzą się właśnie z ponownym wzrostem liczby infekcji nowym patogenem. Dziś poinformowano o wykryciu aż 132 nowych zakażeń, co jest najwyższym wynikiem od 10 kwietna i jednocześnie drugim najwyższym wynikiem dziennym od początku pandemii.

Zakażonych, których obecnie jest na Węgrzech już ponad 1 tys. przybywa wyraźnie od początku sierpnia. Dotąd stwierdzono w tym kraju ponad 5,5 tys. infekcji. Zmarło też z powodu koronawirusa 614 osób.