Węgry: Szczepienia rosyjską szczepionką Sputnik V możliwe już w tym tygodniu?

Władze węgierskie niedawno przyznały ograniczone pozwolenie na dopuszczenie do obrotu zarówno rosyjskiemu Sputnikowi V, jak i chińskiemu Sinopharm/Zdjęcie via Unsplash

Węgry mogą stać się pierwszym krajem UE, który rozpocznie szczepienia swoich obywateli rosyjską szczepionką Sputnik V. Zdaniem premiera Viktora Orbána będzie to możliwe już w tym tygodniu.

 

Węgierskie władze niedawno przyznały ograniczone pozwolenie na dopuszczenie do obrotu zarówno rosyjskiemu Sputnikowi V, jak i chińskiemu Sinopharm.

Jednak izba Węgierskiej Izby Lekarskiej stwierdziła we wtorek (2 lutego), że nie może „z czystym sumieniem” zalecać stosowania rosyjskich i chińskich szczepionek bez uprzedniego upublicznienia odpowiedniej dokumentacji.

Węgierski Narodowy Instytut Farmacji oraz Żywności i Zdrowia (OGYÉI) odpowiedział w czwartek (4 lutego), że wkrótce upubliczni charakterystykę obu produktów.

„Oczywiście, nawet w takich okolicznościach [zwiększonego obciążenia pracą OGYÉI], dokumenty zostaną upublicznione natychmiast, zanim rozpoczną się masowe szczepienia dwiema szczepionkami” – powiedział dyrektor Instytutu, Mátyás Szentiványi.

Węgry podpisują umowę na zakup rosyjskich szczepionek na koronawirusa

Węgry sprowadzą co najmniej 2 mln dawek rosyjskiego preparatu Sputnik V. Dziś został on dopuszczony awaryjnie przez węgierskiego regulatora ds. leków. Budapeszt był rozczarowany wspólnymi unijnymi zakupami szczepionek na koronawirusa.

 

Ponieważ rosyjski preparat – podobnie jak większość opracowanych już szczepionek na …

Orbán krytykuje Brukselę

Podczas wystąpienia w audycji radiowej w piątek (5 lutego) Orbán narzekał, że europejskie wspólne zamówienia szczepionek koordynowane przez Brukselę „idą powoli”.

„Dla brukselskich biurokratów ważne było zdobycie szczepionek tak tanio, jak to tylko możliwe”, przekonywał premier. Dodał, że „Węgry wolałyby mieć więcej szczepionek szybciej i po wyższych kosztach, zamiast mniejszej liczby, tańszych szczepionek dostarczanych powoli”.

Premier wypowiedział się także na temat rosyjskiej szczepionki Sputnik V. „Dostawa rosyjskich szczepionek przybyła na Węgry i wkrótce zaczniemy się nimi szczepić, być może już w przyszłym tygodniu”.

Węgierski szef rządu odniósł się również do opozycji i jej krytyki sposobu, w jaki rząd radzi sobie z kryzysem.

„Rozumiem lewicę. Jeżeli rząd nie działa sprawnie, zarządzanie kryzysowe zawodzi, gospodarka nie działa, załamuje się służba zdrowia, a wiele osób umiera, nie jest to dobry sygnał”, powiedział premier.

Podkreślił jednak, że taka krytyka jest „nie do przyjęcia w czasie pandemii”, ponieważ „zdrowie i życie obywateli nie powinny być postrzegane jako kwestia polityczna”.