Węgry: 6000 dawek rosyjskiej szczepionki na koronawirusa dotarło do Budapesztu

Węgry otrzymały 6000 dawek kontrowersyjnej rosyjskiej szczepionki na koronawirusa/ Zdjęcie: Pixabay

Węgry otrzymały 6000 dawek kontrowersyjnej rosyjskiej szczepionki na koronawirusa/ Zdjęcie: Pixabay [@fotoblend]

Rząd Węgier poinformował, że w poniedziałek (28 grudnia) kraj otrzymał 6000 dawek kontrowersyjnej, rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sars-CoV-2.

„6000 dawek rosyjskiej szczepionki przekroczyło granicę Węgier ze Słowacją” – przekazał węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku.

Węgry rozpoczęły szczepienia w sobotę (26 grudnia) po otrzymaniu pierwszej dostawy wyprodukowanych w Belgii szczepionek na koronawirusa Pfizer/BioNTech.

Decyzja Budapesztu o przyjęciu partii rosyjskiej szczepionki, jest wbrew skoordynowanemu podejściu UE do szczepień, które rozpoczęły się w niedzielę w większości z 27 krajów członkowskich.

W zeszłym miesiącu Szijjártó poinformował, że Węgry były pierwszym krajem europejskim, który otrzymał do testów próbki rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V, a węgierscy lekarze i eksperci udali się do Rosji, aby przyjrzeć się jej produkcji.

Europejska Agencja Leków (EMA), której powierzono nadzorowanie dopuszczenia szczepionek w UE przed ich wprowadzeniem na rynek, nie wydała jeszcze oceny co do rosyjskiej szczepionki. Według Moskwy szczepionka Sputnik V wykazała 95 proc. skuteczność w badaniach.

Zachodni eksperci wyrazili zaniepokojenie rosyjską szczepionką, a krytycy opisali ją jako narzędzie wzmocnienia geopolitycznych wpływów Rosji.

Według Budapesztu, w przyszłym roku możliwe są dostawy szczepionki na dużą skalę i potencjalnie masowa produkcja przez węgierską firmę, jeśli okaże się to bezpieczne i skuteczne.

„Węgry są otwarte na przyjęcie wszystkich dobrze opracowanych szczepionek na koronawirusa” – powiedział w poniedziałek Szijjártó.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej sprowadzić wszystkie skuteczne szczepionki, niezależnie od tego, czy są produkowane na Zachodzie, czy na Wschodzie” – dodał.