Bułgaria: Epidemia koronawirusa nie ustępuje. Obywatele lekceważą restrykcje.

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza w Bułgarii, a premier Bojko Borysow (na zdj.) cieszy się coraz mniejszym zaufaniem społecznym.

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza w Bułgarii, a premier Bojko Borysow (na zdj.) cieszy się coraz mniejszym zaufaniem społecznym. / Zdjęcie via flickr @EU2017EE Estonian Presidency licencja (CC BY 2.0)

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza w Bułgarii. W ostatnich dniach w kraju notuje się średnio po około 100 kolejnych nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Władze zdecydowały się na przedłużenie do połowy lipca stanu nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej. Bułgaria należy do państw, gdzie wykonuje się najmniejsza liczbę testów na koronawirusa w UE.

 

 

Stan nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej w Bułgarii został przedłużony do 15 lipca, poinformował rząd na środowym (24 czerwca) posiedzeniu. Minister zdrowia Kirił Ananiew podkreślił, że decyzję podjęto po przeanalizowaniu sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Andrzej Duda w USA. Co ustalono? // Europa i świat w skrócie

Glifosat jest przez część naukowców uważany za rakotwórczy. Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne. Odwołał swoją wizytę w Waszyngtonie. // Skrót informacji z Europy i ze świata.

Bułgaria: Epidemia nie ustępuje

Ananiew powiedział, że po 9 czerwca liczba nosicieli koronawirusa zaczęła znacząco rosnąć. Przeciętnie dobowy przyrost liczby infekcji zawiera się w przedziale 80-100, co oznacza ponad trzykrotny wzrost w porównaniu z poprzednim okresem, liczonym od początku epidemii w marcu.

Rząd nie zamierza wprowadzać nowych środków walki z epidemią. W mocy pozostaną dotychczasowe restrykcje, jak zakaz wjazdu na terytorium Bułgarii podróżnych z określonych krajów lub objęcie ich wymogiem poddania się 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe.

Nadal obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, przestrzeganie zasad higieny osobistej i dezynfekcja oraz konieczność zachowania dystansu co najmniej 1,5 metra od innych osób. Resort zdrowia zaleca także zdalną pracę.

Koronawirus: Prawie 500 tys. zgonów z powodu COVID-19. Na co umierają ludzie na świecie?

Rocznie umiera na świecie ponad 50 mln osób. W tym roku już prawie 500 tys. osób zmarło z powodu choroby COVID-19.

Epidemia w Bułgarii: Rekordowa liczba zakażonych

W Bułgarii nagminnie dochodzi do łamania restrykcji wprowadzonych na czas pandemii. Dotyczy to np. kibiców podczas meczów piłkarskich, którzy za nic mają obowiązek utrzymywania co najmniej 1,5 metra dystansu społecznego. Premier Bojko Borysow zagroził zamknięciem stadionów, jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie.

Lekceważenie przepisów epidemicznych znajduje odzwierciedlenie w statystykach zakażeń. W środę (24 czerwca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 130 przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu minionej doby. Łącznie to już 4,1 tys. Potwierdzono także 208 zgonów. Najwięcej – 42 – w Sofii. Bułgaria należy do państw, w których wykonuje się najmniejszą liczbę testów na koronawirusa w Unii Europejskiej. Jak dotąd zrealizowano ich łącznie 122 502. To 17 628 testów na 1 mln osób.

Sytuacja epidemiczna przekłada się na branże turystyczną. Np. w sobotę (20 czerwca) Łotwa odwołała w ostatniej chwili samolot z turystami z tego kraju, którzy mieli spędzić urlop na wybrzeżu Morza Czarnego.

Turystyka po pandemii: Europa "wielu prędkości"?

Jakie kraje są skłonne wprowadzić ułatwienia dla turystów z państw najmniej dotkniętych pandemią?

Bułgaria: Brak zaufania do rządu

Instytut Gallupa przeprowadził badanie w dniach 4-12 czerwca, z którego wynika, że zaufanie do parlamentu i premiera utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Parlamentowi ufa jedynie 23 proc. ankietowanych, nie ufa – trzykrotnie więcej. Zaufanie do rządu zadeklarowało 30 proc. obywateli, jego brak – 60 proc. Odsetek osób, które nie mają zaufania do premiera Borysowa, jest znacznie wyższy – 57 proc. Ufa mu 30 proc.

Dla porównania zaufanie do prezydenta Rumena Radewa, deklaruje 50 proc. ankietowanych, a brak zaufania – 31 proc. W ostatnich dniach konflikt między premierem a prezydentem zaostrzył się, a premier oskarżył prezydenta o wykorzystanie przeciw niemu służb specjalnych.

Przez kilka ostatnich dni media w Bułgarii publikowały materiały kompromitujące premiera Borysowa. To m.in. opublikowane przez portal Afera.bg nagranie, na którym słychać głos bardzo podobny do głosu szefa rządu, który w ostrych i często wulgarnych słowach wypowiada się na temat przewodniczącej parlamentu Cwety Karajanczewej

Więcej o szczegółach afery oraz przyczynach konfliktu prezydenta i premiera Bułgarii piszemy tutaj.