Finlandia: Otwarcie granic dla turystów z Europy. Czy na liście jest Polska?

Rząd Finlandii ogłosił we wtorek (23 czerwca) plan uchylenia od 13 lipca obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla turystów, przybywających z 12 krajów europejskich.

Rząd Finlandii ogłosił we wtorek (23 czerwca) plan uchylenia od 13 lipca obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla turystów, przybywających z 12 krajów europejskich. / Zdjęcie via flickr @Piefke La Belle licencja (CC BY-NC 2.0)

Władze Finlandii zdecydowały o otwarciu granic dla turystów z kilkunastu państw Europy o najlepszej sytuacji epidemiologicznej. Obywatele tych państw nie będą musieli od 13 lipca poddawać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

 

 

Rząd Finlandii ogłosił we wtorek (23 czerwca) plan uchylenia od 13 lipca obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla turystów, przybywających z 12 krajów europejskich. Warunkiem jest utrzymanie dobrej sytuacji epidemiologicznej w tych państwach. Na przedstawionej przez rząd wstępnej liście państw nie ma Polski.

Trump nie wykluczył spotkania z prezydentem Wenezueli. W Niemczech start-up "zgubił" 2 mld euro, które… nie istniały / Europa i świat w skrócie

Donald Trump nie wyklucza spotkania z prezydentem Wenezueli Nicolásem Maduro. Niemiecka firma zgubiła prawie 2 mld euro, które… nie istniały. // Skrót informacji z Europy i ze świata.

Finlandia: Otwarcie granic. Polski nie ma na liście

Rząd poinformował, że warunkiem zniesienia obostrzeń na granicach dla obywateli państw europejskich jest nie przekraczanie liczby ośmiu zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców. Na podstawie danych z wtorku w tej grupie znalazły się: Austria, Cypr, Chorwacja, Grecja, Irlandia, Liechtenstein, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry i Włochy.

Lista państw, których obywatele będą mogli przekraczać fińską granicę bez obowiązkowej kwarantanny zostanie potwierdzona 10 lipca. Do tej pory Finlandia zezwalała jedynie na podróże z większości krajów, związane z pracą, a w zeszłym tygodniu zniosła ograniczenia w podróżach turystycznych z krajów bałtyckich i nordyckich, z wykluczeniem Szwecji.

W tym kraju – jak informuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – wskaźnik infekcji znacznie przekracza fińskie normy dla podróżnych z zagranicy i wynosi 118,8 infekcji na 100 tys. mieszkańców.

Rząd Finlandii planuje także zmienić zalecenia dotyczące pracy w domu. Rekomendacja dla wykonywania obowiązków zawodowych zdalnie – Finowie należą pod tym względem do europejskiej czołówki – przestanie obowiązywać 1 sierpnia. Od tego samego dnia seniorzy powyżej 70 r.ż. nie będą musieli już unikać kontaktów społecznych z innymi mieszkańcami kraju.