Wakacje 2020: Pandemia przybiera na sile w Chorwacji

W czwartek (20 sierpnia) w Chorwacji odnotowano 255 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Kolejne kraje wprowadzają kwarantannę dla przybywających z Chorwacji.

W czwartek (20 sierpnia) w Chorwacji odnotowano 255 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Kolejne kraje wprowadzają kwarantannę dla przybywających z Chorwacji. / Foto via unsplash

Koronawirus nie odpuszcza w Chorwacji. Władze kraju wprowadzają nowe restrykcje dla turystów i obywateli, a poszczególne kraje europejskie ograniczenia dla powracających z Chorwacji.

 

 

W czwartek (20 sierpnia) w Chorwacji odnotowano 255 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. To rekord jeśli chodzi o dzienną liczbę wykrywanych nowych zakażeń w tym kraju.

Od 25 lutego, kiedy w Chorwacji odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa, SARS-CoV-2 zdiagnozowano łącznie u 7329 osób, z których 168 zmarło, a 5472 wyzdrowiało. Obecnie prawie 6 tys. osób znajduje się w samoizolacji. Chorwacja ma niecałe 4,2 miliona mieszkańców.

Apple najcenniejszą spółką giełdową. Ile warta jest amerykańska firma? / Europa i świat w skrócie

Akcje Apple wzrosły do wartości 467,77 dolarów za 1 sztukę. Europa i świat w skrócie.

Chorwacja: Rząd wprowadza obostrzenia

Na początku pandemii Chorwacja była jednym z krajów, który najlepiej radził sobie z koronawirusem. Dlatego tamtejsze władze otworzyły granice dla niektórych państw jeszcze w maju, a miesiąc później – dla zdecydowanej większości krajów europejskich. Od przyjezdnych nie wymagano testów na obecność SARS-CoV-2.

Jednak w ostatnich dniach systematycznie przybywa zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatnich kilku dni każdego dnia przybywało ponad 200 nowych zakażeń. Liczba aktywnych zachorowań w Chorwacji jest najwyższa od początku pandemii i przekroczyła już 1,4 tys.

Najwięcej nowych przypadków wystąpiło w stolicy. Ambasada RP w Zagrzebiu informuje, że “według przedstawicieli Sztabu Kryzysowego Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji, 44 proc. zarażonych w Zagrzebiu to osoby, które wróciły z urlopów w nadmorskiej części kraju”. Ale chorych przybywa też w Dalmacji i położonej w głębi kraju wschodniej Slawonii.

Chorwacja po wyborach: Nowy "stary" premier i rząd koalicyjny

Prezydent Zoran Milanović desygnował w czwartek (17 lipca) dotychczasowego premiera Andreja Plenkovicia na szefa rządu. Jaki będzie nowy rząd Chorwacji?

Niemcy: Dwa regiony uznane za tereny ryzyka

Obostrzenia wobec osób przyjeżdżających z Chorwacji (z wyłączeniem tranzytu) dotychczas wprowadziły: Austria, Irlandia, Holandia i Włochy. Władze Słowenii zapowiadają, że od przyszłego tygodnia wprowadzą obowiązkowe testy lub kwarantannę dla osób wracających z Chorwacji.

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem skłoniła władze Niemiec do uznania dwóch regionów Chorwacji za tereny ryzyka epidemicznego. Berlin wydał ostrzeżenie przed podróżami w te miejsca. Chodzi o region szybenicko-kniński ze stolicą w Szybeniku oraz splicko-dalmatyński ze stolicą w Splicie.

Przez wiele tygodni poziom zachorowań na COVID-19 utrzymywał się w Chorwacji na niskim poziomie, ale ostatnio zaczął szybko rosnąć. Jak podaje niemiecki MSZ, w regionach, których dotyczy ostrzeżenie, notuje się na przestrzeni tygodnia ponad 50 zachorowań na 100 tys. mieszkańców.

Niemcy: Od soboty obowiązkowe testy dla podróżnych ze stref ryzyka. Które państwa na liście?

Jest to „zobowiązanie wobec całego społeczeństwa”, powiedział federalny minister zdrowia Jens Spahn.

Wielka Brytania: Kwarantanna dla wracających z Chorwacji

Na większą liczbę zakażeń w Chorwacji zareagował także rząd Wielkiej Brytanii. Od soboty rano wszyscy przyjeżdżający na Wyspy Brytyjskie z Chorwacji, Austrii oraz Trynidadu i Tobago muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie, ogłosił w czwartek minister transportu Grant Shapps.

Zniesiony natomiast zostanie ten obowiązek w przypadku przyjazdów z Portugalii, gdzie liczba nowych zakażeń koronawirusem spadła. Wszystkie zmiany wchodzą w życie w sobotę o 4 rano.

Brytyjski rząd wcześniej wskazywał, że jeśli w jakimś kraju przekroczony zostanie poziom 20 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, automatycznie łączyć się to będzie z powrotem kwarantanny dla przyjeżdżających stamtąd.

Decyzja w sprawie Chorwacji nie jest zaskoczeniem. Od kilku dni media spekulowały, że kraj ten będzie kolejnym zdjętym z listy uważanych za bezpiecznie. Oprócz Chorwacji najczęściej wskazywano na dwa inne popularne kierunki wyjazdów wakacyjnych Brytyjczyków – Grecję i Turcję. Austria niemal nie pojawiała się w tych spekulacjach.

Wielka Brytania: Kwarantanna dla przybyszów z kolejnych krajów. Teraz z Francji, Holandii i Malty

Wielka Brytania, która wprowadziła już pod koniec lipca obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla osób przybywających z Hiszpanii, teraz ten obowiązek rozszerzyła na kolejne kraje członkowskie UE – Francję, Holandię oraz Maltę.

Chorwacja: Ograniczenia w barach

Władze Chorwacji także podejmują stosowne decyzje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Restauracje i nocne kluby mogą być czynne do północy. Wszędzie, gdzie nie można zachować dystansu społecznego, obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych.

Zmiany obowiązują do 24 sierpnia. Wtedy rząd podejmie decyzje, czy z nich rezygnuje, przedłuży je bądź wprowadzi dodatkowe zalecenia. Wydaje się, że ta ostatnia możliwość jest najbardziej prawdopodobna.