W Polsce zagrożenie epidemiczne koronawirusem

Model koronawirusa, źródło: Pixabay, fot, mattthewafflecat

Wobec nasilającej się epidemii koronawirusa minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał wczoraj rozporządzenie wprowadzające stan zagrożenia epidemicznego, a premier Mateusz Morawiecki ponownie spotkał się z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych oraz z polskimi ambasadorami.

 

Odbyło się też kolejne spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a prezydent Andrzej Duda zabiegał na spotkaniu przedstawicieli instytucji finansowych o zawieszenie spłat kredytów.

Ponadto większość sądów do końca miesiąca odwołała rozprawy, a od dziś wstrzymany zostaje ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej, a na polsko-czeskiej – od jutra.

Koronawirus: Pierwsza ofiara śmiertelna w Polsce

Wiceprezydent Poznania poinformował o śmierci jednej z pacjentek, u których wykryto koronawirusa.

 

 

O śmierci pacjentki poinformował podczas konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. Kobieta chorowała także na inne schorzenia. Jak podało MInisterstwo Zdrowia, z powodu swoich innych problemów zdrowotnych przyjmowała leki …

Sport też przegrywa z koronawirusem: z powodu pandemii m.in. “ze skutkiem natychmiastowym” wcześniej zakończono tegoroczny sezon skoczków narciarskich, zawieszono też wszystkie męskie turnieje tenisowe i nie odbędzie się wyścig w australijskim Melbourne, który tradycyjnie miał zainaugurować nowy sezon Formuły 1.

Stan zagrożenia epidemicznego

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi minister Łukasz Szumowski w drodze rozporządzenia wprowadził wczoraj w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że minister zdrowia zyskuje nowe uprawnienia i w kolejnych rozporządzeniach może m.in.: wprowadzić czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się; czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych; czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy oraz zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności.

Minister zdrowia może też nakazać wykonanie określonych zabiegów sanitarnych, jeśli wiąże się to z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych, czy udostępnienie nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenie środków transportu do działań przeciwepidemicznych. Może ponadto wprowadzić obowiązek szczepień ochronnych. Część tych punktów została już w kraju wdrożona.

Natomiast w TVN24 minister Szumowski zapowiedział, że za tydzień lub nieco później w Polsce może być zarażonych koronawirusem tysiąc osób. “Będziemy mieli prawdopodobnie niedługo sto osób zakażonych koronawirusem, a pewnie za tydzień – miejmy nadzieję, trochę dłużej – będziemy dochodzili do takiej ilości osób zarażonych, jak w innych krajach, czyli (…) do tysiąca, może trochę mniej” – ocenił szef resortu zdrowia. Zapewnił przy tym, że „na razie ten wzrost jest przewidywalny”.

Według „New Scientist” należy liczyć się z tym, że podobnie jak w przypadku grypy, z SARS-CoV-2 zetknie się większość ludzi na świecie. Taki scenariusz wydaje się być coraz bardziej prawdopodobny. „Jeśli tak się stanie, wirus ten będzie krążył podobnie jak wirus grypy i stopniowo coraz więcej osób będzie się na niego uodparniać” – podkreślają autorzy publikacji.

Koronawirus: Szkoły, kina i muzea w Polsce zamknięte

Rząd ogłosił kolejne środki ostrożnościowe w związku z epidemią koronawirusa. Po porannym spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformowano o zamknięciu szkół, przedszkoli czy uczelni wyższych, a także kin czy galerii.

 

O nowych środkach powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte …

Nie będzie zamykania granic ani przesuwania daty wyborów. Na razie

Po czwartkowym (12 marca) spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych szef KPRM Michał Dworczyk poinformował dziennikarzy, że szef rządu przekazał uczestnikom bieżące informacje dotyczące walki z koronawirusem. Dodał, że rozmowa dotyczyła także postulatu zamykania granic i przesunięcia daty wyborów. “Zamykanie granic i przesunięcie daty wyborów prezydenckich to działania przedwczesne” – powiedział szef KPRM.

Rozmowę uznał jednak za “konstruktywną”. “Cieszymy się, że taki dialog jest możliwy, bo choroba nie ma barw politycznych” – ocenił Dworczyk. Zapowiedział ponadto, że za “nieuzasadnione przypadki złamania kwarantanny, będą surowo egzekwowane kary finansowe wobec tych osób, które te zakazy łamią”. Mogą one wynieść nawet pięć tysięcy złotych.

Tego samego dnia o aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem Mateusz Morawiecki rozmawiał również z polskimi ambasadorami, m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Czechach, Słowacji i Węgrzech.

Kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, m.in. o pracy zdalnej

Natomiast na wspólnej konferencji prasowej po kolejnym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego minister Dworczyk i szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowali o wdrażaniu pracy zdalnej w administracji rządowej. “Zwracamy się do pracodawców z apelem o to, by maksymalnie wdrożyć pracę zdalną” – przekazał szef KPRM informując, że administracja rządowa już zaczęła pracować zdalnie.

“Praca zdalna jest ważna w tym trudnym czasie. Można ją zlecić niemal z dnia na dzień, z godziny na godzinę” – argumentowała Emilewicz. Dodała, że po to, by uniknąć spotkań w większych skupiskach ludzkich rekomendowane jest wykorzystanie nowoczesnych technologii również przy organizowaniu konferencji.

Jakie stanowisko RBN wobec epidemii koronawirusa?

Uczestnicy wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego byli zgodni się co do działań rządu ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa w trosce o ochronę zdrowia i życia obywateli. Zarówno przedstawiciele rządzących, jak i opozycji ocenili je pozytywnie.

Minister rozwoju zdementowała też plotki o tym, jakoby rząd planował zamykania sklepów i placówek handlowych oraz odcinania kordonem sanitarnym dużych miast. Poinformowała, że z rozmów z producentami żywności, które przeprowadziła wynika, że ich moce przerobowe są uruchomione na poziomie 80 proc. “Producenci żywności są gotowi produkować więcej, jeśli będzie taka potrzeba” – zapewniła Emilewicz. “Apelujemy o racjonalne zachowanie” – dodała.

Natomiast szef KPRM przypomniał także, że zdecydowano już o kontroli sanitarnej na przejściach granicznych, zawieszeniu funkcjonowania żłobków, przedszkoli, szkół, uczelni oraz o ograniczeniu imprez masowych. Podkreślił jednak, że żadne, nawet najbardziej restrykcyjne nakazy i decyzje administracyjne nie zastąpią poczucia obywatelskiej odpowiedzialności i zdrowego rozsądku.

Minister Dworczyk zwrócił ponadto uwagę, że rząd prowadzi kampanię informacyjną, ale zaapelował również do mediów o dalsze wzmacnianie przekazów. “Trzeba przypominać o podstawowych zasadach, takich jak częste mycie i dezynfekowanie dłoni, niepodawanie ręki na powitanie, unikanie miejsc z dużą liczbą osób” – powiedział szef kancelarii premiera.

Prezydent w orędziu: Koronawirus to sprawa nas wszystkich 

Prezydent Andrzej Duda wygłosił wczoraj wieczorem orędzie, w którym podkreślił, że epidemia koronawirusa jest sprawą wszystkich obywateli i wyraził przekonanie, że “jako Polacy, doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności”. 

Prezydent: Zawiesić spłatę kredytów na co najmniej kilka miesięcy

“Trzeba stworzyć takie warunki, w których możliwe byłoby – w łatwy i dostępny dla każdego sposób – zawieszenie spłaty kredytu na co najmniej kilka miesięcy – powiedział Andrzej Duda  po wczorajszych rozmowach z przedstawicielami instytucji finansowych. “Mówimy tu zarówno po prostu o osobach fizycznych, jak i przedsiębiorcach oraz firmach. W związku z tym mówimy – oczywiście – o kredytach hipotecznych, mieszkaniowych, a także o kredytach, które są przeliczane na waluty obce” – sprecyzował prezydent.

Wyraził przy tym nadzieję, że taka formuła zostanie wypracowana do najbliższego poniedziałku, żeby w przyszłym tygodniu kolejne banki mogły do tego porozumienia przystąpić i ułatwienia dla klientów były jak najszybciej wprowadzone. “Widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów właśnie ze strony prezesów banków, ze strony sektora bankowego” – podkreślił Duda.

W czwartkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. prezes NBP Adam Glapiński, minister finansów Tadeusz Kościński, szef Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski i prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Będzie specustawa dla firm na przetrwanie epidemii

Opóźnienie lub umorzenie składek do ZUS i podatków, ułatwienia w dostępie do tanich kredytów, czy łatwiejsze uzyskanie dopłat do pensji pracowników. Między innymi takie rozwiązania znalazły się w projekcie specustawy nakierowanej na pomoc firmom w przetrwaniu epidemii SARS-CoV-2.
 

Założenia projektu nowych …

Sądy odwołują rozprawy do końca miesiąca

Sądy powszechne w większości miast Polski do 31 marca odwołały wczoraj jawne rozprawy i drastycznie ograniczają wstęp osób postronnych do budynków. W czwartek po południu – po wideokonferencji wiceminister sprawiedliwości Anny Dalkowskiej z prezesami sądów apelacyjnych – do większości sądów okręgowych i rejonowych w Polsce dotarły takie zalecenie. Wyjątkiem są m.in. posiedzenia aresztowe, dotyczące osób pozbawionych wolności czy te związane z sytuacją nieletnich, których sprawy rozpatrują wydziały rodzinne.

O podjęcie takich kroków Stowarzyszenie „Iustitia” apelowało dzień wcześniej (11 marca) alarmując, że mimo epidemii koronawirusa w sądach nie zapewniono żadnych środków bezpieczeństwa. “Ministerstwo absolutnie nie okazało się prymusem. Powinni zareagować dużo wcześniej” – uważa cytowany w mediach prezes „Iustitii” sędzia Krystian Markiewicz. “Resort rekomenduje podjęcie wszystkich czynności, by zapewnić bezpieczeństwo” – zapewniła natomiast wiceminister Dalkowska.

Rząd odwołał imprezy masowe i wprowadził kontrolę sanitarną na granicach

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconym sytuacji wywołanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie całego kraju. 

Apel lekarzy do Polaków

Wobec informacji o nieprzestrzeganiu przez pacjentów zaleceń i zasad mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa SARS-Cov-2, lekarze zaapelowali wczoraj do Polaków o rozwagę i odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie, ale zdrowie całego społeczeństwa.  “Wszyscy musimy dążyć do minimalizacji ryzyka zakażeń” – podkreśla w apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zwraca przy tym uwagę, że ważnym sposobem przeciwdziałania epidemii jest ograniczenie liczby potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szerzeniu infekcji. Przypomina też, że nie wolno zatajać informacji o pobycie w krajach dotkniętych koronawirusem ani o kontakcie z osobami zarażonymi czy tylko z podejrzeniem zarażenia. “Pamiętajmy, aby kierować się do oddziału zakaźnego. Wizyta w innej placówce nieposiadającej odpowiedniego zaplecza, np. u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, naraża innych pacjentów” – podkreślają lekarze.

Samorząd lekarski apeluje ponadto do polityków, aby sytuacja epidemiologiczna w Polsce przestała być przedmiotem politycznych targów i rozgrywek. “Jedynym celem działań musi być zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju, w tym również ciągłe i rzetelne informowanie na podstawie wiarygodnych źródeł i wiedzy medycznej” – podkreślają lekarze.

Premier spotkał się z samorządowcami ws. epidemii koronawirusa

Na spotkaniu z samorządowcami premier Morawiecki podkreślił, że wobec zagrożenia koronawirusem „społeczeństwo powinno być i jest jednością”. Samorządowcy sygnalizowali zaś m.in. dramatyczny stan zapasów środków ochronnych i apelowali o dodatkowe środki dla szpitalnych oddziałów zakaźnych.

Czechy i Słowacja wstrzymują ruch pociągów

Od dziś wstrzymany zostaje ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej, a od soboty na granicy polsko-czeskiej – zapowiedział w czwartek zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz na twitterze. “Od 13.03 (godz. 7.00) wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej: przejście Zwardon-Skalite, a od 14.03 (godz. 0.01) na granicy polsko-czeskiej: Zebrzydowice, Chałupki i Cieszyn oraz Harrachov-Szklarska Poręba Górna i Kralovec-Kamienna Góra” – przekazał Świszcz.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd Słowacji zadecydował wczoraj, że przez najbliższe dwa tygodnie granice tego państwa będą mogli przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Wstrzymana będzie międzynarodowa pasażerska komunikacja lotnicza, kolejowa i autobusowa, ale  utrzymany transport towarowy. Natomiast czeski rząd wprowadził tego dnia stan wyjątkowy na całym terytorium państwa, który ma obowiązywać 30 dni.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło.