W Polsce też ruszają prace nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa

źródło: Unsplash, fot. CDC

Polscy naukowcy i polskie jednostki badawcze pracują nad stworzeniem szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Agencja Badań Medycznych przeznaczyła na ten cel 5 mln zł.

 

Agencja Badań Medycznych (ABM) to powołana równo rok temu rządowa instytucja, której zadaniem jest wspieranie innowacji w ochronie zdrowia oraz rozwoju niekomercyjnych badań klinicznych. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia ABM rozpoczął projekt badawczy, którego celem jest opracowanie szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 oraz leku na wywoływaną przez ten patogen chorobę Covid-19.

W tym celu ABM rozpoczęła rozmowy o współpracy z placówkami z USA – Narodowych Instytutem Zdrowia oraz Instytutem Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie. Obie te instytucje biorą już testy udział w testach klinicznych pierwszej szczepionki na koronawirusa. Trwa ustalanie warunków współpracy. Rozmowy toczone są również z placówkami z Niemiec, Kanady oraz Chin.

„Musimy aktywnie włączyć się w światowe prace nad znalezieniem skutecznej metody prewencji i terapii tej choroby. Liczę, że dzięki współpracy ze stroną amerykańską oraz wiodącymi grupami badawczymi ze świata uda nam się przekazać wkład w te tak ważne i potrzebne dziś rozwiązania” – mówi dyrektor ABM dr Radosław Sierpiński.

Z polskiej strony w projekcie mają uczestniczyć trzy placówki naukowe – Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowy Instytut Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Nanoprzeciwciała i bakteriofagi w akcji

ABM już obiecała na polską część prac 5 mln złotych, ale kwota ta może zostać jeszcze podniesiona, jeśli prace będą obiecujące i wymagać będą dodatkowych środków. Polscy naukowcy chcą wykorzystać do opracowania szczepionki nanoprzeciwciała oraz bakteriofagi, czyli wirusy atakujące bakterie.

„W naszym projekcie chcemy wykorzystać nanoprzeciwciało, które umieszczone zostanie na główce bakteriofaga. To nanoprzeciwciało będzie w stanie rozpoznać wirus SARS-CoV-2 i uniemożliwi mu wniknięcie do komórek ludzkich. Bakteriofagi są wykorzystywane w terapii od dziesięcioleci i są bezpieczne dla człowieka. Natomiast nanoprzeciwciała są od niedawna testowane jako potencjalne leki. Dotychczas nikt jeszcze nie wykorzystał połączenia bakteriofag-nanoprzeciwciało do walki z wirusami ludzkimi. Jesteśmy pionierami” – tłumaczy dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii prof. Jan Walewski.

Natomiast w badaniach dotyczących terapii lekowej zakażenia SARS-CoV-2 prace dotyczyć będą stosowania chlorochiny (jest substancja aktywną polskiego leku Arechin) na wczesnym etapie infekcji, aby nie dopuścić do wystąpienia poważnych powikłań płucnych, które mogą być przyczyną ciężkiego stanu, a nawet zgonu osoby zakażonej nowym koronawirusem. Chodzi także o sprawdzenie potencjalnego zastosowania innych znanych już leków, w tym intensyfikację prac nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Celem badania jest zahamowanie działania tego enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa w organizmie zakażonej osoby.

Koronawirus: Europa w poszukiwaniu respiratorów

Jednym z najbardziej poszukiwanych na świecie towarów w ostatnim czasie są urządzenia wspierające funkcje oddechowe u pacjentów. Respiratory są więc coraz mniej dostępne na rynku, a ich cena wzrosła. Polscy inżynierowie opracowali jednak sposób podłączania do jednego urządzenia dwóch pacjentów.

 

Wiele …