W Polsce już 11 potwierdzonych przypadków koronawirusa 

Objawy zakażenia SARS-CoV-2, źródło twitter PremierRP

Objawy zakażenia SARS-CoV-2, źródło twitter PremierRP

Wczoraj do północy w Polsce potwierdzono 11 przypadków zakażenia wirusem COVID-19. W niedzielę wieczorem podano bowiem informacje o trzech najnowszych zdiagnozowanych pacjentach. Stan jednego z nich – mężczyzny po 70-tce, który trafił do szpitala we Wrocławiu – określono jako ciężki.

 

Według danych ministerstwa zdrowia z wczoraj (8 marca) 168 osób było  hospitalizowanych, 932 osób pozostawało w kwarantannie, a 7122 – było objętych nadzorem epidemiologicznym.

Osiem przypadków w czasie minionego weekendu

Wcześniej poinformowano o ośmiu przypadkach osób chorych na COVID-19, które znalazły się w szpitalach w Warszawie, Raciborzu, Ostródzie, Zielonej Górze, Szczecinie i Wrocławiu. Pacjentka z Warszawy – obywatelka Hiszpanii – przyleciała samolotem z Niemiec, a pacjent z Raciborza wrócił autokarem z północnych Włoch. Jego współpasażerów już objęto domową kwarantanną.

Dwie osoby, które znalazły się w szpitalu w Ostródzie podróżowały z pierwszym Polakiem zakażonym SARS-CoV-2 wracającym z Niemiec, a w szczecińskim szpitalu znalazła się para, która wróciła z Włoch. Natomiast mężczyzna zdiagnozowany w niedzielę we Wrocławiu, wrócił w ostatnim czasie samolotem z Wielkiej Brytanii. Służby lokalizują osoby, które się z nim kontaktowały.

Ponadto dzień wcześniej (7 marca) do szpitala w Ostródzie w stanie dobrym trafił mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. On również jechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Pierwsze pięć przypadków z zeszłego tygodnia

Natomiast pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzono w zeszłą środę (4 marca). Do szpitala w Zielonej Górze przyjęto w stanie  stabilnym mężczyznę “w sile wieku”, który przyjechał autokarem z Niemiec. Dwa dni później (6 marca) do szpitala w Szczecinie trafiło małżeństwo po sześćdziesiątce, które wróciło z Włoch (ich stan jest dobry).

Tego samego dnia we w szpitalu we Wrocławiu zakażenie potwierdzono u 26-letniego mężczyzny w stanie dobrym, który dwa dni wcześniej samolotem wrócił z Wielkiej Brytanii. Również w piątek obecność koronawirusa potwierdzono w Ostródzie u kobiety „w sile wieku” (ona również była w  autokarze, którym z Niemiec jechał mężczyzna, pierwszy w Polsce pacjent z koronawirusem).

Spotkanie premiera z opozycją ws. koronawirusa

Tematem wczorajszego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych były kwestie wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że podobne spotkania będą organizowane regularnie, a kluby będą ponadto otrzymywały codzienny biuletyn informacyjny.

Ostatnie trzy przypadki z niedzieli

Najpierw rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To mężczyzna z województwa śląskiego, który trafił do szpitala w Raciborzu i kobieta z mazowieckiego hospitalizowana w szpitalu Warszawie.

Kilka godzin później resort uzupełnił jednak te dane o kolejny przypadek. „Mamy 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami laboratoryjnych testów. Dotyczą one kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie” – podał resort wieczorem na twitterze.

Według danych resortu pacjentka jest osobą “w sile wieku, która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala”, a pacjent z Wrocławia – w najcięższym stanie – to “osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie na hospitalizacji za granicą”. Natomiast pacjent z Warszawy jest osobą młodą, która ostatnio wróciła w ostatnim czasie z Włoch. Według komunikatu resortu zdrowia służby sanitarno-epidemiologiczne lokalizują już osoby z kontaktu z pacjentami i poddają je kwarantannie.

Rzecznik Andrusiewicz potwierdził w TVN24, że stan dwóch ostatnio zdiagnozowanych osób jest dobry. “Tej trzeciej stan jest gorszy, tyle mogę powiedzieć. Przebywa obecnie w szpitalu” – dodał zapewniając, że resort na bieżąco będzie przekazywać “co się dzieje”.  Zapewnił jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

“Pacjentka z Raciborza zaraziła się będąc w kwarantannie. To dobry sygnał, który oznacza że służby działają. To osoba z bliskiego otoczenia zarażonego wcześniej mężczyzny” – uspokajał. Poinformował także, że pacjent z Warszawy, przybył samolotem z Włoch i służby szukają już osób, które z chorym mężczyzną podróżowały.

“Gorzej jest z pacjentem z Wrocławia” – przyznał rzecznik resortu zdrowia. Przekazał, że jest to starszy mężczyzna, który miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. “Ta osoba wróciła do swojego kraju, tam stwierdzono u niej chorobę” – podkreślił. Urszula Małecka – rzeczniczka szpitala we Wrocławiu, do którego trafił zdiagnozowany w niedzielę mężczyzna – potwierdziła, że jest on w wieku powyżej 70 lat i znajduje się w grupie wysokiego ryzyka. “Do szpitala we Wrocławiu trafił w piątek. Zaraził się od osoby z zagranicy. Jego stan jest poważny” – dodała.

Rośnie liczba przypadków koronawirusa w Europie

Liczba osób zakażonych pochodzącym z Chin koronawirusem, który może wywołać ostrą niewydolność płuc podwoiła się w Belgii i Szwecji, nowe przypadki odnotowano także w Niemczech i Francji, a w Holandii doszło do pierwszego zgonu.

 

Wciąż zdecydowanie największym ogniskiem koronawirusa w Europie …

GIS zaleca unikanie masowych imprez i podróży

“Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych” – informuje GIS w niedzielnym komunikacie. Podkreśla przy tym, że decyzje w tej sprawie podejmuje wojewoda, “który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego”.

W drugim tego dnia komunikacie “w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne” GIS “rekomenduje unikanie uczestnictwa w imprezach masowych oraz zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem”. Apeluje jednocześnie o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych dotyczących kwarantanny i zasad higieny.

Sejm przyjął ustawę ws. koronawirusa

Wczoraj późnym wieczorem Sejm przyjął specjalną ustawę określającą zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby wywołanej koronawirusem. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu.