W lutym kolejne wspólne manewry wojskowe Białorusi i Rosji

Białorusko-rosyjskie manewry Zapad-2013, źródło: Kremlin.ru (CC BY 3.0)

Białorusko-rosyjskie manewry Zapad-2013, źródło: Kremlin.ru (CC BY 3.0)

Aleksander Łukaszenka poinformował, że w przyszłym miesiącu na zachodzie Białorusi odbędą się wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe. Scenariuszem manewrów ma być „konfrontacja z siłami Zachodu”.

 

WEBINARIUM: „Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?”

 

O ćwiczeniach Aleksander Łukaszenka mówił podczas odprawy z ministrem obrony Białorusi Wiktarem Chreninem. „Zaplanowaliśmy rozpoczęcie manewrów w lutym.

Proszę ustalić dokładną datę i nas poinformować, żeby nas nie oskarżano ni stąd, ni zowąd o ściąganie wojsk, jakbyśmy się szykowali do wojny” – powiedział białoruski przywódca.

Manewry Łukaszenka i Putin zapowiadali już w grudniu

O kolejnych wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeniach wojskowych Łukaszenka po raz pierwszy rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem pod koniec grudnia podczas ich dwustronnego spotkania w Petersburgu na marginesie szczytu przywódców krajów należących do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Putin oświadczył wówczas, że przystał na prośbę Łukaszenki, aby białoruskie i rosyjskie wojska znów ćwiczyły razem na Białorusi. Rosyjski prezydent wskazywał wówczas, że najlepiej aby to było w lutym lub w marcu. Konkretne terminy miały uzgodnić resorty obrony obu krajów.

Wczorajsza (17 stycznia) wypowiedź Łukaszenki potwierdza więc, że do białorusko-rosyjskich ćwiczeń dojdzie już w przyszłym miesiącu. Mają się one odbyć w zachodniej części Białorusi. Ich scenariuszem ma zaś być potencjalny „konflikt z siłami Zachodu”.

„To powinny być normalne manewry zgodnie z konkretnym scenariuszem w konfrontacji z siłami Zachodu, czyli państwami bałtyckimi i Polską oraz południa, czyli Ukrainą” – polecił Łukaszenka Chreninowi. Więcej szczegółów jednak już nie podano.

Niemcy: Nie będzie dostaw broni na Ukrainę. Berlin sprzedaje broń m.in. do Egiptu i Kataru

W kwestii dostaw broni dla Ukraińców Niemcy zdania nie zmieniają także po odejściu Angeli Merkel.

Seria białorusko-rosyjskich ćwiczeń

Lutowe manewry byłyby już trzecimi w ostatnich miesiącach wspólnymi białorusko-rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi na terytorium Białorusi. We wrześniu bowiem – z udziałem kilkunastu tysięcy żołnierzy m.in. z Białorusi, Rosji i Kazachstanu – na białoruskich poligonach odbyła się główna część ćwiczeń w ramach organizowanych co pięć lat manewrów z cyklu „Zapad”.

W sumie we wszystkich ćwiczeniach w ramach „Zapadu-2021” brało udział prawie 200 tys. żołnierzy, którzy działali głównie na poligonach w Rosji oraz na Morzu Czarnym. Część z tych żołnierzy do dziś nie wróciła do koszar i stacjonuje w okolicy miasta Jelnia w obwodzie smoleńskich, około 200 kilometrów od granicy Ukrainy, co stało się przyczynkiem do wzrostu napięcia we wschodniej Europie.

Natomiast w listopadzie około 1 tys. białoruskich i rosyjskich żołnierzy z wojsk powietrznodesantowych wzięło udział w nagłych kilkudniowych ćwiczeniach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi tuż przy granicy z Polską.

Szwecja: Rosyjskie okręty wojenne opuszczają Bałtyk

Z terytorium Morza Bałtyckiego wycofują się okręty desantowe rosyjskiej marynarki wojennej, które krążyły do tej pory po akwenie, informują szwedzkie siły zbrojne.

Rosja twierdzi, że „to reakcja na działania NATO”

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polianski tłumaczył wówczas, że listopadowe ćwiczenia były rosyjską odpowiedzią na rzekomą „koncentrację wojsk NATO przy granicy białoruskiej”.

W ten sposób Rosja traktowała bowiem wzmocnienie przez Polskę ochrony odcinka granicznego z Białorusią w czasie gdy trwał tam kryzys migracyjny związanych ze ściąganiem przez władze Białorusi do Mińska migrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu (głównie z Iraku), a potem umożliwianie im dotarcia na granicę z Polską i Litwą, aby tam próbowali przejść na teren Unii Europejskiej, aby złożyć wniosek o azyl.

Do wsparcia Straży Graniczne skierowano wówczas nie tylko Policję, a także Wojska Obrony Terytorialnej oraz oddziały Wojska Polskiego.