W Brukseli zbierze się Rada Północnoatlantycka. Tematem otrucie Nawalnego

Kwatera główna NATO w Brukseli [Twitter, @NATOpress]

Kwatera główna NATO w Brukseli [Twitter, @NATOpress]

Szef NATO Jens Stoltenberg zwołał na piątek posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. Ambasadorowie państw NATO będą dyskutować na temat otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Wiadomość przekazała kwatera główna Sojuszu.

 

W piątek (4 września) w Brukseli odbędzie się sesja Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ambasadorów państw członkowskich, poświęcona sprawie Aleksieja Nawalnego. W środę podejrzenia co do otrucia rosyjskiego opozycjonisty substancją z grupy nowiczoków zostały oficjalnie potwierdzone przez niemiecki rząd.

Biuro prasowe nie podaje szczegółowej agendy spotkania. Rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu poinformowała jedynie, że po zakończeniu odbędzie się konferencja prasowa szefa NATO Jensa Stoltenberga.

Po ukazaniu się oświadczenia niemieckich władz Stoltenberg wezwał Rosję do przeprowadzenia pełnego i przejrzystego śledztwa w sprawie próby otrucia Nawalnego, zapowiadając jednocześnie konsultacje na ten temat na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki rząd: Aleksiej Nawalny został otruty nowiczokiem

Aleksiej Nawalny „ponad wszelką wątpliwość” został otruty substancją z grupy nowiczoków, poinformował niemiecki rząd, powołując się na ustalenia laboratorium wojskowego. Władze RFN potępiły otrucie.

Otrucie Aleksieja Nawalnego

„Laboratorium Bundeswehry przeprowadziło test toksykologiczny, wykorzystując próbki pobrane od Aleksieja Nawalnego. Badanie dostarczyło jednoznacznych dowodów na otrucie substancją chemiczną z grupy nowiczoków”, poinformował rząd RFN w wydanym w środę (2 września) komunikacie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że dokonana została próba zamachu na życie lidera rosyjskiej opozycji w celu „zamknięcia mu ust”. Jak zapowiedział rzecznik rządu Steffen Seibert, „Berlin zażąda od Moskwy pilnych wyjaśnień w sprawie rosyjskiego opozycjonisty”.

Otrucie Nawalnego potępiło wiele państw, a także Unia Europejska, NATO i Stany Zjednoczone. Rzecznik szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, Peter Stano, oświadczył jednak, że jest zbyt wcześnie, by myśleć o zastosowaniu sankcji przeciwko rosyjskim władzom. „Na tę chwilę nie wiemy, kto odpowiada za otrucie, trudno zatem mówić o sankcjach”, powiedział. Dodał, że ewentualne kroki zostaną podjęte po przeprowadzeniu śledztwa.

Oburzenie na świecie po informacji o otruciu Nawalnego nowiczokiem

Po tym, jak rząd Niemiec oficjalnie poinformował, że leczonego w Berlinie jednego z liderów rosyjskiej opozycji otruto stworzonym w czasach ZSRR bojowym środkiem chemicznym z grupy tzw. nowiczoków, wiele krajów wzywa Rosję do wyjaśnień.

 

O tym, że przebywający w renomowanej berlińskiej …

Kreml odsuwa od siebie oskarżenia

Rosyjskie władze twierdzą, że nie ma żadnych powodów, by zarzucać im zlecenie otrucia Aleksieja Nawalnego. „Nie akceptujemy jakichkolwiek oskarżeń w tej kwestii”, oświadczył w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Interfaks.

Dodał, że prezydent Władimir Putin nie kontaktował się w sprawie Nawalnego z kanclerz Angelą Merkel i w najbliższym czasie nie planuje rozmów z szefową niemieckiego rządu. Nie wykluczył jednak, że w razie woli jednej czy drugiej strony taki kontakt może zostać nawiązany.

Pieskow skrytykował także zbyt pochopne, zdaniem Rosji, wyciąganie wniosków co do otrucia rosyjskiego opozycjonisty. „Bez wątpienia wolelibyśmy, żeby nasi partnerzy w Niemczech i innych europejskich krajach nie spieszyli się z ocenami”, powiedział rzecznik, podkreślając gotowość Rosji do dialogu na temat tego, co stało się z Aleksiejem Nawalnym.

Ławrow oskarża Ukrainę, NATO i UE o destabilizację sytuacji na Białorusi

Szef rosyjskiego MSZ potępił „ingerencję obcych sił w sprawy Białorusi”. Zarzucił Ukrainie podsycanie protestów opozycji, a Sojusz Północnoatlantycki i Unię Europejską oskarżył o „destrukcyjne” wypowiedzi na temat sytuacji w tym kraju.

Stan zdrowia Aleksieja Nawalnego

Berlińska klinika Charité, w którym leży pogrążony w śpiączce i podłączony do respiratora Nawalny, poinformowała w środę, że stan opozycjonisty jest poważny, choć symptomy zatrucia słabną. Lekarze twierdzą, że polityka czeka długa rekonwalescencja. Nadal nie można jednak wykluczyć długofalowych konsekwencji zatrucia na układ nerwowy chorego.

Aleksiej Nawalny poczuł się źle 20 sierpnia w samolocie lecącym z syberyjskiego Tomska (gdzie, jak poinformowała agencja Interfaks, realizował materiał filmowy o korupcji wśród lokalnych władz) do Moskwy i stracił przytomność. Samolot musiał lądować awaryjnie w Omsku, gdzie polityk został hospitalizowany. Dwa dni później opozycjonista został przewieziony na dalsze leczenie do Niemiec.