Utknąłeś zagranicą? Oto co musisz wiedzieć

źródło: Unsplash, fot. Avatar of user Ashim D’Silva Ashim D’Silva @randomlies Follow Ashim D’Silva

Rząd uruchomił specjalny program powrotów Polaków do kraju w związku z zamknięciem granic wywołanym pandemią koronawirusa. To organizowany wspólnie z PLL LOT projekt „LotDoDomu”. Możliwy jest także powrót samochodem.

 

Z powodu pandemii koronawirusa rząd wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, który zakłada m.in. zawieszenie międzynarodowych lotów i połączeń kolejowych. PLL LOT wstrzymały wszystkie swoje regularne połączenia między 15 a 28 marca. Tymczasem rząd spodziewa się, że do kraju może chcieć wrócić 200-500 tys. osób – choć nie wszyscy w najbliższych dniach.

Trzy możliwości powrotu i to nie tylko dla Polaków

Jak wrócić do Polski samolotem tłumaczy na swojej stronie internetowej zarówno rząd, jak i narodowy przewoźnik. Wszystkim obywatelom RP, “którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym”, udostępniane są trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą. Pierwsza, to dotychczas zaplanowane loty czarterowe (np. organizowane przez biura podróży), druga zapowiedziane właśnie dodatkowe, specjalne czartery LOT-u, a trzecia – loty uruchamiane według zapotrzebowania.

Ta trzecia możliwość adresowana jest do osób, które znalazły się w miejscach, do których LOT nie organizuje specjalnych przelotów. Będą one mogły zgłaszać zapotrzebowanie na zorganizowanie takiego lotu właśnie dla nich. “Będziemy analizować na bieżąco liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości zorganizowania lotu” – zapewnia LOT. Informuje przy tym, że zapotrzebowanie można zgłosić na stronie lotDoDomu.com.

Poza obywatelami Polski, do korzystania z wszystkich tych lotów mają ich małżonkowie i dzieci, osoby posiadające Kartę Polaka, a także te, które mają prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie naszego kraju lub pozwolenie na pracę.

Wszystkie osoby, które od dziś (15 marca) wracają do kraju, zostaną poddane obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Polska zamyka granice z powodu koronawirusa

Na polskie granice powracają kontrole, cudzoziemcy nie będą mogli do Polski wjechać, o ile nie mają tu rodziny lub zezwolenia pobyt stały bądź czasowy. Zakazane będą też zgromadzenia powyżej 50 osób. Zamknięte zostaną centra handlowe i hipermarkety.

 

W Polsce wprowadzono stan …

Państwo dopłaci do biletów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że za dodatkowy lot czarterowy każdy pasażer zapłaci tę samą, zryczałtowaną stawkę jednakową dla wszystkich. “Nie będzie tak, że ten, kto pierwszy się zapisze, ten będzie miał niższą cenę, a ten, kto ostatni będzie wysoką cenę płacił” – podkreślił szef rządu. Konkretna kwota zależy jednak od kierunku, z którego realizowany będzie przelot. Osoby przylatujące z Europy zapłacą 200-400 zł, a przelot dalekiego zasięgu kosztował będzie 1600-2400 zł w zależności od miejsca, z którego się wraca.

Specjalne loty obejmą na razie tylko tych, którzy są obecnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie, Cyprze oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a więc w czterech państwach członkowskich UE będących wyspami oraz dwóch najpopularniejszych wśród Polaków kierunków podróży pozaeuropejskich. Z tych obszarów nie ma bowiem możliwości powrotu do Polski komunikacją samochodową.

Bilety na powyższe czartery można kupić za pośrednictwem strony PLL LOT. Lista państw, z których będą uruchamiane specjalne czartery będzie sukcesywnie uzupełniana. Czartery biur podróży, a więc powroty Polaków ze zorganizowanych wczasów odbędą się zgodnie z harmonogramem.

“Wobec Polaków, którzy, można powiedzieć utknęli albo po prostu znaleźli się lub przebywają w innych częściach świata, rzadziej odwiedzanych chcemy zaoferować na specjalnie przygotowanej stronie PLL LOT możliwość zapisywania się na powroty do kraju i zarówno te powroty z Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii, Cypru lub Malty jak również dalszych krajów, jak Jordania – wiemy, że jest tam grupa Polaków – czy państw na Bliskim Wschodzie bądź w północnej Afryce loty będą się odbywały po dokonaniu odpowiednich zapisów na specjalnie do tego przygotowanych stronach” – przekazał szef rządu.

W zależności od zgłaszanego zainteresowania, LOT w uzgodnieniu z Kancelarią Premiera będzie decydować o uruchamianiu kolejnych rejsów.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Milczarski: LOT w pełnej gotowości

Prezes LOT-u Rafał Milczarski zadeklarował, że przewoźnik jest w pełnej gotowości, by pomóc Polakom w powrotach do kraju. “Zapewniam, że nikt nie zostanie bez pomocy” – oświadczył na wspólnej konferencji prasowej z premierem. Wyraził przy tym przekonanie, że choć linie zaczną realizować program „Lot do domu” od poniedziałku, to pierwsze czartery polecą już dzień wcześniej (15 marca).  “To wielka próba dla całego kraju, ale jestem przekonany, że wyjdziemy z niej obronną ręką i niedługo wszystko wróci do normy” – dodał szef LOT-u.

Niedzielne (15 marca) czartery objęły loty z takie miasta jak Londyn, Chicago, Nowy Jork oraz Toronto. W poniedziałek (16 marca) czarterowe samoloty odlecą do Polski z Chicago, Nowego Jorku, Kolombo na Sri Lance, Londynu, Tbilisi oraz Larnaki na Cyprze. Listę destynacji LOT uzupełnia na bieżąco.

Które lądowe przejścia graniczne pozostają otwarte?

Jednocześnie rząd zachęca Polaków do powrotów do kraju z Europy drogą lądową. Otwarte dla polskich obywateli (oraz cudzoziemców posiadających prawo wjazdu) pozostają następujące samochodowe przejścia graniczne:

Z NIEMCAMI: Świnoujście, Kołbaskowo, Krajnik Dolny, Świecko, Olszyna oraz Jędrzychowice. Dla ruchu pieszego otwarte są zaś przejścia: Gubin, Słubice oraz Kostrzyna nad Odrą

Z CZECHAMI: Jakuszyce, Kudowa-Słone, Trzebina, Nowe Chałupki, Gorzyczki oraz Cieszyn

Ze SŁOWACJĄ: Chyżne oraz Barwinek

Z UKRAINĄ: Korczowa, Hrebenne i Dorohusk

Z BIAŁORUSIĄ: Terespol, Bobrowniki oraz Kuźnica Białostocka

Z ROSJĄ: Bezledy oraz Grzechotki

Z LITWĄ: Budzisko

Rozporządzenie ws. zakazu lotów już w Dzienniku Ustaw 

Opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym na terytorium Polski wprowadza zakaz lądowania na polskich lotniskach  międzynarodowych lotów pasażerskich. Wyjątkiem są jednak samoloty przewożące obywateli polskich wracających do kraju samolotami wyczarterowanymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów.

Wyłączone są także lądujące w Polsce „w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, chyba że lot ten jest wykonywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – potwierdzonego: statusem lotu (…) lub odpowiednią uwagą w planie lotu”

Rozporządzenie to wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w niedzielę, a traci moc po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 28 marca.

37 mld na wsparcie unijnej gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa

Komisja Europejska zaproponowała działania, które mają złagodzić gospodarcze skutki epidemii koronawirusa. To między innymi specjalny fundusz pomocowy oraz złagodzenie rygorów budżetowych oraz zasad udzielania pomocy publicznej.

 

O planie wsparcia unijnej gospodarki poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Jestem przekonana, …