USA i Wielka Brytania zaprzeczają planom wymiany więźniów z Iranem. Dziś spotkanie ministrów G7

Antony Blinken, Dominic Raab, USA, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominik Raab podczas spotkania w Londynie, 3 maja 2021 r. [Twitter, @DominicRaab]

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab podczas spotkania w Londynie zaprzeczyli irańskim pogłoskom, dotyczącym rzekomo toczących się negocjacji między trzema krajami w sprawie wymiany więźniów.

 

Relacje z Iranem były jednym z głównych tematów wczorajszych (3 maja) rozmów między szefami dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Antony Blinken przybył do Londynu na dzisiejsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych grupy G7, pierwszym od dwóch lat odbywającym się w trybie stacjonarnym, a nie w formie wideokonferencji.

Iran mówi o wymianie więźniów, USA i Wielka Brytania dementują

Blinken razem ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Dominikiem Raabem zdementowali rozsiewane m.in. przez irańską telewizję Al Mayadeen wiadomości, jakoby władze Iranu zgodziły się na wymianę czterech amerykańskich więźniów oskarżonych o działalność szpiegowską.

W zamian za nich Amerykanie nie tylko mieli uwolnić czterech Irańczyków trzymanych w amerykańskich więzieniach, ale także odmrozić 7 mld dol. należących do Iranu, które zostały zamrożone w ramach sankcji. Sprawa dotyczy brytyjsko-irańskiej kobiety, Nazanin Zaghari-Ratcliffe, oraz czterech Amerykanów.

Takie wymiany, jak wskazuje agencja Associated Press, nie są wcale tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać, i były także przedmiotem dyskusji przy negocjacjach nad porozumieniem nuklearnym światowych mocarstw z Iranem JCPoA (ang. „Joint Comprehensive Plan of Action”), podpisanym w Wiedniu w 2015 r. Donald Trump wycofał USA z tej umowy w maju 2018 r.

Brexit zakończy istniejący sto lat podział Irlandii?

Brexit przyczyni się do odłączenia Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii?

Blinken i Raab: Nie było planów wymiany więźniów i nie wpłacono okupu

„Doniesienia z Teheranu nie są do końca prawdziwe”, zapewnił Blinken na konferencji prasowej po spotkaniu z Raabem, dodając, że dla Stanów Zjednoczonych „najwyższym priorytetem” jest sprowadzenie do kraju zatrzymanych obywateli.

Podkreślił przy tym potrzebę stanowczego wyrażania przez Waszyngton „sprzeciwu wobec arbitralnych decyzji o zatrzymaniach z powodów politycznych” przez państwa takie jak Iran obywateli innych państw.

Dominic Raab zdementował też pogłoski, które mówiły o rychłym przełomie w sprawie Zaghari-Ratcliffe, związanym z rzekomą wpłatą przez Londyn 400 mln funtów okupu za kobietę. Została ona w ubiegłym tygodniu skazana na kolejny rok więzienia za rozprzestrzenianie „antysystemowej propagandy”.

Brytyjski minister zaznaczył jednak, że Wielka Brytania „bardzo intensywnie pracuje” nad zmuszeniem do wypuszczenia brytyjskich obywateli przetrzymywanych w Iranie. „Iran ma obowiązek bezwarunkowo uwolnić wszystkich zatrzymanych arbitralnie i naszym zdaniem bezprawnie”, stwierdził.

Antony Blinken i Dominic Raab rozmawiali w Londynie także o antyrosyjskich sankcjach, zmianie klimatu oraz decyzji prezydenta USA Joego Bidena o wyprowadzeniu do września reszty amerykańskich wojsk z Afganistanu. Ważnym tematem była też sytuacja we wschodniej Ukrainie. Amerykański sekretarz stanu planuje bowiem jutro (5 maja) odwiedzić Kijów.

W Wiedniu znów ruszyły rozmowy na temat wznowienia umowy nuklearnej z Iranem

W austriackiej stolicy po raz kolejny rozpoczęła się seria spotkań między delegacjami stron umowy nuklearnej z Iranem. Są próbą przywrócenia w całości tej umowy po politycznej zmianie w USA. Ale delegacje amerykańska i irańska nie rozmawiają ze sobą wprost, tylko …

O czym będą rozmawiać ministrowie G7?

Szefowie dyplomacji państw G7 – Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA – spotkają się dziś w brytyjskiej stolicy również ze swoimi odpowiednikami z kilku innych krajów, w tym Australii, Indii i RPA.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas, nawiązując do dzisiejszego spotkania, ostrzegł przed „autorytarnymi państwami” na całym świecie, które „próbują nas skłócić” i doprowadzają do tego, że łamanie prawa międzynarodowego staje się czymś wręcz na porządku dziennym.

„Ważne jest, byśmy bronili naszych wartości, takich jak demokracja, państwo prawa, prawa człowieka i porządek międzynarodowy. W tej obronie musimy być zjednoczeni i wiarygodni”, zaapelował.

Brytyjski resort dyplomacji zapowiedział, że ministrowie G7 zadecydują o przeznaczeniu 15 mld dol. na pomoc rozwojową dla państw rozwijających się. Środki te mają zostać wykorzystane na wzmocnienie przedsiębiorstw, walkę z pandemią koronawirusa oraz ułatwienie kobietom dostępu do zatrudnienia.

Celem najsilniejszych gospodarczo państw świata jest także zapewnienie do 2026 r. edukacji szkolnej kolejnym 40 mln dziewcząt w najbiedniejszych krajach oraz to, by kolejne 20 mln dziewcząt w tych krajach nauczyło się czytać przed ukończeniem 10. roku życia.