Wojna w Ukrainie [AKTUALIZACJA] / Trwa rosyjska ofensywa w Donbasie

Budynek mieszkalny w Kijowie ostrzelany przez wojska rosyjskie, źródło: Flickr/manhhai (CC BY 2.0)

Budynek mieszkalny w Kijowie ostrzelany przez wojska rosyjskie, źródło: Flickr/manhhai (CC BY 2.0)

Trwa kolejna wielka bitwa inwazji Rosji na Ukrainę. Ukraińcy bronią znajdującego się na wschodzie Donbasu.

Rosja grozi Bośni i Hercegowinie. „Mocarstwa mają plany wojenne na wszelki wypadek”

Turcja mediuje między Rosją i Ukrainą, bo obawia się destabilizacji Bliskiego Wschodu

Kijów chce neutralności. Ukraina gotowa poświęcić akcesję do NATO 

Armia europejska nie powstanie bez poważnych zmian w UE

Ukraina górą w wojnie informacyjnej

Jaką władzę Putin ma nad Europą?

 Upadek paradygmatu europejskiej polityki energetycznej

 

 • [15:42] Finlandia ogranicza dostawy energii z Rosji. Celem obniżenia importu prądu jest uniemożliwienie Moskwie wywierania na Finach presji w związku z procesem akcesji ich państwa do NATO. (BS)

Sobota 13 kwietnia ———————————

 • [18:55] Rosyjskie wojska przejęły kontrolę nad Kreminną w obwodzie ługańskim, ale walki w okolicy nadal trwają. Tymczasem Rosjanie zastrzelili czworo cywilnych pasażerów samochodu osobowego. Piąta osoba jest ranna. Informacje podał szef miejscowych władz obwodowych Serhij Hajdaj. (AW)
 • [18:41] Według wydawanego w Kiszyniowie dziennika „Timpul” rosyjskie wojska stacjonujące w separatystycznym Naddniestrzu „nie mają zdolności bojowej do udziału w wojnie na Ukrainie”. Tak miała wykazać kontrola przeprowadzona wśród nich przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa. (AW)
 • [18:32] Według ukraińskiego ministerstwa obrony w ostatnich dniach liczba nalotów wzrosła o 50 proc. Poinformował o tym rzecznik resortu Ołeksandr Motuzianyk. (AW)
 • [18:21] Rosja wydaliła grupę bułgarskich dyplomatów. To reakcja na wcześniejsze uznanie przez Bułgarów za persona non grata dyplomatów z Rosji. Nie wiadomo ilu dyplomatów wydalili Rosjanie. Bułgarzy w marcu nakazali wyjazd 12 Rosjanom. (AW)
 • [18:14] Schwytany przez ukraińskie władze prorosyjski polityk i przyjaciel Władimira Putina Wiktor Medwedczuk zaapelował, aby wymienić go na jeńców, jakich rosyjska armia ujęła w Mariupolu. (AW)
 • [18:05] Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Lwów. 11 osób jest natomiast rannych. Dane przekazał mer miasta Andrij Sadowy. Trafione zostały trzy budynki magazynowe, które stały puste oraz warsztat samochodowy. (AW)
 • Poniedziałek 18 kwietnia———————
 • [16:01] Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak wyraził niezadowolenie z tempa dostaw broni do Ukrainy z krajów UE. „Ukraina prosi Europę o broń. Europejczycy wspierają ten apel i oczekują kroków ze strony swoich rządów. UE dostarcza Ukrainie broń, ale nie taką, o jaką prosiliśmy. Uzbrojenie przybywa zbyt wolno. Demokracja nie wygra na takiej grze. Ukraina potrzebuje broni. Nie za miesiąc. Teraz”, napisał na Twitterze. (AK)
 • [15:56] Włochy wznawiają działalność swojej ambasady w Kijowie, poinformował włoski MSZ. „Włochy wspierają ukraińskie instytucje i potwierdzają zobowiązanie do pomocy ukraińskim obywatelom, promowania dialogu i wspierania rozwiązań prowadzących do pokoju i zakończenia brutalnych działań”, przekazał resort na Twitterze. (AK)

 • [15:49] Rosyjski wicepremier Aleksandr Nowak poinformował, że niektórzy spośród importerów rosyjskiego gazu zgodzili się spełnić wymaganie Moskwy, aby płacić za ten surowiec w rublach. Nie ujawnił jednak, którzy. „Oczekujemy wkrótce podobnych decyzji kolejnych importerów”, dodał. (AK)
 • [15:19] Niemcy zwiększą pomoc wojskową dla Ukrainy, powiedział minister finansów Christian Lindner. Berlin zamierza zwiększyć budżet na wsparcie militarne dla innych krajów do 2 mld euro, a duża część z tej sumy trafi do Ukrainy, przekazał. W ubiegłym roku fundusz ten wynosił jedynie 225 mln euro. (AK)
 • [15:10] Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko, wyrażając wdzięczność Polsce za wycofanie się z importu rosyjskiego węgla, podziękował za „zdecydowaną i konsekwentną politykę” Warszawy w tej kwestii, przekazuje „The Kyiv Independent”. „To rzeczywiście odważny krok, biorąc pod uwagę poziom zużycia węgla w Polsce”, przyznał  ukraiński minister. (AK)
 • [11:49] Wołodymyr Zełenski poinformował, że od 24 lutego zginęło ok. 2,5 – 3 tys. ukraińskich żołnierzy, a ponad 10 tys. zostało rannych. (BS)
 • [11:39] Rosjanie, którzy niedawno wycofali się z obwodu kijowskiego, zostawili za sobą materiały wybuchowe ukryte jako pułapki w cywilnych samochodach w dzielnicach mieszkalnych. W wyniku tego działania ranni zostali cywile, a jedna osoba nie żyje. (BS)
 • [11:27] Dziś w Ukrainie otwartych zostanie 9 korytarzy humanitarnych, z czego 5 prowadzić będzie z obwodu ługańskiego na zachód. Mieszkańcy wschodnioukraińskich miejscowości muszą poruszać się własnymi samochodami, ponieważ drogi są nieprzejezdne dla autobusów. Operacja ewakuacji ludności rozpocznie się, jeśli Rosjanie wstrzymają ostrzał. (BS)
 • [11:17] Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał zaktualizowane statystyki rosyjskich strat. Rosyjska armia straciła od początku wojny ok. 20 100 żołnierzy, 762 czołgi, 1982 pojazdy opancerzone, 371 systemów artyleryjskich, 125 wyrzutni rakietowych, 66 systemów przeciwlotniczych, 163 samolotów, 145 helikopterów, 138 dronów, 1458 innych pojazdów, 76 cystern i 8 łodzi. (BS)
 • [11:12] Rumunia od jutra (17 kwietnia) nie będzie wpuszczać do swoich portów statków, które posługują się rosyjską banderą. (BS)
 • [10:15] Do jednej lub kliku eksplozji doszło dziś rano w południowo-wschodniej części Kijowa. Informację przekazał mer miasta Witalij Kliczko. Zaapelował do mieszkańców, by nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych. Potwierdził też, że są ofiary wybuchów, ale nie sprecyzował, ile osób mogło zginąć lub zostać rannymi. Odgłosy eksplozji były też słyszalne we Lwowie. (MK)
 • [9:55] Od 28 lutego do 15 kwietnia na cmentarzu w Chersoniu pojawiło się co najmniej 824 nowych grobów, poinformowało British Centre for Information Resilience. Chersoń jest pod rosyjską okupacją od 3 marca. (KW)
 • [9:50] Premier Ukrainy Denys Szymhal, minister finansów Serhij Marczenko i prezes Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko pojadą w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu. (KW)
 • [9:47] Ambasada Francji w Kijowie znów została otwarta. (KW)
 • [9:40] Szef Cywilno-Wojskowej Administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk powiedział 15 kwietnia, że miasto jest pod ciężkim ostrzałem wojsk rosyjskich i że pozostało w nim tylko ok. 20 tys. mieszkańców z 135 tys. społeczności. Rosjanie zniszczyć mieli ok. 70 proc. miasta. (KW)
 • [9:34] Rosyjskie siły ostrzeliwują Charków. (KW)

 • [9:31] Jak podaje ONZ, 2,982 cywilów zginęło a 2,651 zostało rannych od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Jednocześnie organizacja podkreśla, że dotyczy to tylko udokumentowanych przypafków. (KW)
 • [9:29] 200 dzieci zginęło, 360 zostało rannych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podała agencja Ukrinform, powołując się na ukraińską rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denisową. (KW)
 • [9:27] „Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,781 mln osób. Wczoraj tj. 15.04 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 24,4 tys. podróżnych – spadek o 9 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (26,8 tys.) Dziś do godz. 7.00 rano 5,4 tys. – spadek o 14 proc. W dniu 15.04 z Polski do Ukrainy wjechało 25,1 tys. osób” – przekazała polska Straż Graniczna. (KW)
 • [9:22] Przez ostatnie 120 godz. siły rosyjskie próbowały przebić się przez linię rzeki Doniec. W Mariupolu siły rosyjskie osiągnęły wiele sukcesów, ukraińska obrona nadal utrzymuje południowo-zachodnią i centralną część miasta. (KW)
 • [9:20] „Rosyjskie władze zapowiedziały rozpoczęcie deportacji Ukraińców z Izium w obwodzie charkowskim na terytorium Rosji” – przekazał portal Ukraińska Prawda. (KW)

 • [9:18] Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina wypełniła już oficjalny wniosek o przystąpienie do UE, który otrzymał podczas spotkania z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen w ubiegłym tygodniu. „To niezbędny etap przygotowań naszego kraju do kandydowania do członkostwa w UE. Prace dobiegają końca, a my już niebawem udzielimy odpowiedzi przedstawicielom Unii Europejskiej”. (KW)
 • [9:15] „W nocy 16 kwietnia w Rzymie odbyła się procesja. Zgodnie ze wcześniejszymi planami Watykanu – i wbrew stanowisku Ukrainy – krzyż w Koloseum niosły wspólnie Ukrainka i Rosjanka (obie od dawna mieszkają we Włoszech” – przekazał na Twitterze dziennikarz Onet.pl Marcin Wywał. (KW)
 • [9:10] Nad Kijowem ranem unosiła się chumura dymu. „Ludzie usłyszeli coś, co brzmiało jak eksplozja” – przekazała NEXTA na Twitterze. (KW)

Sobota 16 kwietnia ———————————

 • [18:58] Pentagon potwierdził, że przyczyną zatopienia na Morzu Czarnym rosyjskiego krążownika „Moskwa” było trafienie go ukraińskimi rakietami przeciwokrętowymi Neptun. Według amerykańskiego wywiadu w ostrzale ucierpieli marynarze, ale Waszyngton nie jest na razie w stanie określił ilu dokładnie. (AW)
 • [18:51] W ramach akcji odwetowej Rosja uznała 18 pracowników Delegatury Unii Europejskiej w Rosji za osoby niepożądane. Muszą oni w ciągu kilku dni opuścić Rosję. To reakcja na wydalenie przez UE 19 rosyjskich dyplomatów akredytowanych przy unijnych instytucjach, których zidentyfikowano jako szpiegów. (AW)
 • [18:42] Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że od początku rosyjskie inwazji wykryto prawie 100 grup zwiadowczo-dywersyjnych i zatrzymano ponad 300 kolaborantów. (AW)
 • [18:36] Do w sumie trzech rosyjskich ostrzałów doszło w obwodzie kijowskim. Szef władz tego regionu Ołeksandr Pawluk wezwał mieszkańców, aby jeszcze w te okolicy nie wracali. (AW)
 • [18:18] W Starobielsku w obwodzie ługańskim Rosjanie ostrzelali autobusy którymi próbowano wywieźć ludność z terenów działań wojennych. Wśród pasażerów są zabici i ranni. Informację o tym podała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. (AW)
 • [18:06] Pięć osób zginęło, a 15 odniosło obrażenia w rosyjskim ostrzale dzielnic mieszkalnych Mikołajowa na południu Ukrainy. „Poinformował o tym szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. (AW)
 • [15:58] W Popasnej w obwodzie ługańskim z 20 tys. mieszkańców pozostało zaledwie kilkanaście osób, podaje Wyborcza. W wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego miasto zostało prawie całkowicie zniszczone, nie ma żadnych nieuszkodzonych budynków. (JK)
 • [15:49] Rosja po raz pierwszy użyła bombowców dalekiego zasięgu do bombardowana celów w oblężonym Mariupolu, podaje Reuters. (JK)
 • [15:38] Według ONZ z Ukrainy od początku wojny uciekło ponad 5 milionów ludzi, z czego 2,8 miliona przebywa w Polsce. Blisko co szósty uchodźca – bo aż 870 tys. osób – powróciło już do Ukrainy. (JK)
 • [15:28] Armia rosyjska od początku napaści na Ukrainę uszkodziła 324 szpitale, w tym 14 dziecięcych, podaje Wyborcza cytując ukraińską rzeczniczkę praw obywatelskich Ludmiłę Denisową. 24 z placówek zostało doszczętnie zniszczonych. (JK)
 • [15:18] Generał amerykańskiego wojska Mark Milley powiedział, że od początku rosyjskiej inwazji USA i sojusznicy dostarczyli Ukrainie 60 tys. sztuk broni przeciwpancernej oraz 25 tys. sztuk broni przeciwlotniczej. Obecnie USA wyczerpało nawet jedną trzecią swojej rezerwy rakiet przeciwczołgowych Javelin. (JK)
 • [15:00] Agencja ratingowa Moody’s ostrzega, że do 4 maja Rosja może stać się niewypłacalna, ponieważ zaczęła spłacać obligacje w dolarach za pomocą rubli, co łamie warunki umów. (JK)
 • [14:50] Białoruski ruch „Opór”, wykorzystujący partyzanckie metody do blokowania transportu kolejowego, z powodzeniem spowolnił ruch pociągów w obwodach smoleńskim i briańskim w Rosji, podaje Wyborcza.
 • [14:37] Rosyjskie wojska ostrzelały ukraińską straż graniczną w obwodzie czernihowskim, podaje NEXTA. (JK)
 • [14:31] Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprzeczyła doniesieniom, że dokonała ataku na terenie Rosji, podaje alJazeera. Według agencji incydent był spreparowany przez Rosję jako prowokacja. (JK)
 • [14:17] Rosyjska agencja rządowa Roskomnadzor zablokowała dostęp do strony internetowej gazety Moscow Times po opublikowaniu „nieprawdziwego” raportu na temat funkcjonariuszy policji odmawiających służby wojskowej, podaje CNN. (JK)
 • [13:59] Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiadomiła, że uzgodnione zostało otwarcie kolejnych dziewięciu korytarzy humanitarnych. Ewakuowani będą m.in. mieszkańcy Mariupola i Berdiańska. Jeżeli ustanie ostrzał ze strony wojsk rosyjskich, ponownie ewakuowana będzie również ludność cywilna z obwodu ługańskiego. (JK)
 • [13:50] Dowódca krążownika „Moskwa”, Anton Kuprin, odpowiedzialny za ostrzelanie Wyspy Wężowej w pierwszym dniu wojny, zginął na pokładzie statku podczas ostrzału lub pożaru, twierdzi ukraiński minister spraw wewnętrznych Anton Gieraszczenko. (JK)
 • [13:43] Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że rosyjskie wojsko zniszczyło 95 proc. zabudowy Mariupola. Pojawiają się również nagrania pokazujące skalę zniszczeń w mieście. (JK)

 • [13:40] Aktywista i były członek rosyjskiej Dumy twierdzi, że spośród 510 marynarzy przebywających na pokładzie krążownika „Moskwa” tylko 58 przeżyło. (JK)
 • [13:29] Rosyjscy urzędnicy i aktywiści grożą zniszczeniem Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu, podaje Tadeusz Giczan, białoruski dziennikarz. Rosjanie przyjechali na teren cmentarza na koparkach i innych ciężkich pojazdach budowlanych. (JK)

 • [12:57] Francuskie władze przejęły kolejne nieruchomości należące do objętych sankcjami rosyjskich oligarchów, podaje NEXTA. Arkady Rotenberg utracił wartą 35 milionów dolarów willę w Saint-Jean-Cap-Ferrat. Elena Ermakowa, żona Gennadija Timczenki, utraciła dwa hotele. Przejęte zostały również posiadłości Aleksandra Ponomarenki, Andreja Melniczenki oraz Dmitriego Konowa. (JK)
 • [12:40] Rosyjskie ministerstwo obrony zagroziło, że ataki na Kijów będą rosnąć w odpowiedzi na ataki na terytorium Rosji. (JK)
 • [12:28] Przez ostatnie 24 godziny ukraińskie służby znalazły i unieszkodliwiły 1564 niewybuchów, głównie w okolicach Charkowa, Mikołajowa i Kijowa, podaje alJazeera. (JK)
 • [12:14] Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, poinformował o zmasowanym ostrzale ze strony rosyjskich wojsk w regionie. Ofiarą ostrzału padają głównie miejscowości znajdujące się bezpośrednio na donieckim odcinku frontu. (JK)
 • [11:57] Kijów może ponownie stać się celem rosyjskiej ofensywy, twierdzi korespondent alJazeery Charles Stratford. Rosja przeprowadziła w piątek (15 kwietnia) pierwsze od dwóch tygodni ataki na cele w obwodzie kijowskim. (JK)
 • [11:42] Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał zaktualizowane statystyki rosyjskich strat. Rosyjska armia straciła od początku wojny ok. 20 tys. żołnierzy, 756 czołgów, 1976 pojazdów opancerzonych, 366 systemów artyleryjskich, 122 wyrzutni rakietowych, 66 systemów przeciwlotniczych, 163 samolotów, 144 helikoptery, 135 dronów, 1443 innych pojazdów, 76 cystern i 8 łodzi. (JK)

 • [10:59] Ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej i zwierzchnik ukraińskiego Kościoła grekokatolickiego sprzeciwili się inicjatywie Watykanu, by podczas dzisiejszego nabożeństwa w Koloseum krzyż nieśli razem Ukraińcy i Rosjanie. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • [10:35] Zatonięcie krążownika 'Moskwa’, który odgrywał kluczową rolę w rosyjskiej marynarce wojennej, prawdopodobnie skłoni Rosję do rewizji swojej polityki obecności na Morzu Czarnym, ocenia brytyjski wywiad. (MK)
 • [10:03] Banda „putinowców” zaczęła eliminować elity na zajętych terytoriach Ukrainy; w moim przekonaniu trudno byłoby to nazwać inaczej niż ludobójstwo, jeśli jedna armia wchodzi na terytorium suwerennego państwa i morduje ludzi tylko dlatego, że są Ukraińcami, powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. (MK)
 • [9:45] Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że w piątek otwartych zostanie dziewięć korytarzy humanitarnych. Korytarzami humanitarnymi będą mogli ewakuować się mieszkańcy Mariupola, a także m.in. Berdiańska i Enerhodaru – pod warunkiem, że będą poruszać się własnymi samochodami. (MK)
 • [9:32] Nie tylko premier Mark Rutte, ale i większość holenderskich partii politycznych sprzeciwia się przyspieszonej ścieżce przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej, pisze dziennik „De Volkskrant”. Szczegóły poniżej. (MK)
 • [9:15] Dwoje kongresmenów z Partii Republikańskiej, senator Steve Daines i zasiadająca w Izbie Reprezentantów Victoria Spartz, odwiedziło w czwartek Kijów i miejscowości w obwodzie kijowskim, gdzie rosyjskie wojska popełniły zbrodnie wojenne. (MK)
 • [8:49] Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,757 mln osób, poinformowała Straż Graniczna. W czwartek funkcjonariusze SG odprawili 26,8 tys. podróżnych, a w piątek do godziny 7 rano – 6,2 tys. Jak dodano, w czwartek w przeciwnym kierunku – z Polski na Ukrainę wyjechało 22,5 tys. osób, zaś od 24 lutego 652 tys. osób. (MK)
 • [8:37] Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski jest poruszony postawą Polaków wobec uchodźców z Ukrainy. Jak powiedział w telewizji Al-Dżazira, Polska ma zasadę, by przyjąć wszystkich uchodźców z Ukrainy i umieścić ich w prywatnych domach. Nigdy w przeszłości żaden kraj nie zrobił tego dla uchodźców przybywających do jego granic, zaznaczył. (MK)
 • [8:23] Do ojczyzny wróciło 870 tys. ukraińskich uchodźców, którzy opuścili kraj po rosyjskiej inwazji – podaje ONZ. Do Ukrainy codziennie wraca 30 tys. osób. (MK)
 • [8:11] Prezydent USA Joe Biden miał wyrazić gotowość do odwiedzenia Ukrainy. Według mediów Biały Dom planuje wysłanie do Kijowa szefa Pentagonu Lloyda Austina lub szefa dyplomacji Antony’ego Blinkena. (MK)
 • [8:02] Co najmniej 198 dzieci zginęło, a 355 odniosło obrażenia na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, poinformowało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. (MK)
 • [7:43] Zniszczony przez wojska Ukrainy rosyjski krążownik „Moskwa” był najdroższą stratą wojskową Federacji Rosyjskiej w tej wojnie. Jego szacunkowa wartość to 750 mln dolarów. (MK)
 • [7:28] Prawie 85 proc. wszystkich ciał, jakie wyciągamy ze zbiorowych mogił lub indywidualnych grobów w ogrodach, parkach, na skwerach i podwórzach ma rany postrzałowe. To znaczy, że w Buczy popełniono świadome morderstwa z premedytacją, przekazał mer miasta Anatolij Fedoruk, cytowany przez agencję Ukrinform. (MK)
 • [7:14] W nocy Rosjanie zbombardowali ukraińskie miasta. Eksplozje były słyszane i widziane w stolicy Ukrainy, Kijowie, w Chersoniu, Charkowie czy Iwano-Frankowsku na zachodzie kraju, informują ukraińskie agencje. Alarmy przeciwlotnicze wyły we wszystkich regionach kraju. (MK)
 • [6:57] Krążownik „Moskwa” zatonął w czasie holowania. Jego załoga została ewakuowana na znajdujące się w okolicy statki Floty Czarnomorskiej, przekazało Ministerstwo Obrony Rosji. Wcześniej armia ukraińska przekazała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun. Kreml nie potwierdził tej informacji, twierdząc, że „doszło do pożaru”. Krążownik rakietowy Moskwa zatonął podczas holowania do punktu przeznaczenia w warunkach sztormu z powodu uszkodzenia kadłuba, do którego doszło z powodu pożaru wywołanego detonacją amunicji – przekazała rosyjska agencja państwowa TASS, powołując się na resort obrony w Moskwie. (MK)
 • Piątek 15 kwietnia ———————-
 • [18:53] Rząd Mołdawii alarmuje, że Rosja próbuje werbować mieszkańców separatystycznego Naddniestrza do walki na Ukrainie. „Tego typu działania nie służą pokojowi i są bardzo niebezpieczne. Należy je powstrzymać” – powiedział mołdawski minister spraw zagranicznych Nicu Popescu. (AW)
 • [18:45] Według Pentagonu na pokładzie rosyjskiego krążownika „Moskwa” wciąż trwa pożar. Statek jest zaś odholowywany do Sewastopola. Jednocześnie potwierdzono, że jednostka była w zasięgu ukraińskich pocisków Neptun, ale nie określono czy to takie pociski trafiły rosyjski okręt. (AW)
 • [18:31] Siły rosyjskie uderzyły w zakłady metalurgiczne w Kramatorsku, które mimo wojny nie przerwały pracy. Teraz ich praca stanęła i – jak przekazał mer miasta Ołeksandr Honczarenko – trwa odgruzowywanie. (AW)
 • [18:19] Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Dowództwa Operacyjnego Północ Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że był to najprawdopodobniej pocisk Toczka U, który trafił w dom mieszkalny w rejonie Horodni. (AW)
 • [18:12] Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła uchwałę, w której uznała rosyjskie zbrodnie na Ukrainie za ludobójstwo. Zaapelowano w niej do innych państw świata o podobne działanie. (AW)
 • [18:00] Kanada wyśle do Polski do 150 żołnierzy, którzy wspomogą proces przyjmowania uchodźców z Ukrainy przez ośrodki w Polsce, ogłosiła ministra obrony kraju Anita Anand. (JK)
 • [17:53] Moskwa, rosyjski okręt na Morzu Czarnym trafiony przez ukraińską rakietę Neptun, wciąż walczy z pożarem na pokładzie, twierdzi urzędnik departamentu obrony USA. (JK)
 • [17:48] Inflacja w Ukrainie może przekroczyć 20 proc. w skali roku, powiadomił Narodowy Bank Ukrainy. (JK)
 • [17:32] Rada Najwyższa Ukrainy zakazała używania symbolów „V” i „Z”, wykorzystywanych przez rosyjskich najeźdźców oraz uznała napaść Rosji na kraj jako akt ludobójstwa. (JK)
 • [17:22] Biuro Praw Człowieka ONZ potwierdziło, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło blisko 2000 cywili, lecz ostrzega, że faktyczna liczba zamordowanej ludności jest o wiele wyższa. Według oficjalnych statystyk ponadto zostało rannych 2589 cywili. (JK)
 • [17:13] Niemcy skonfiskowały największy jacht na świecie, którego posiadaczem był rosyjski oligarcha Aliszer Usmanow. Wart ponad pół miliarda euro superjacht znajduje się teraz w rękach policji. (JK)
 • [16:58] Kreml ustanowił warunki spotkania między Władimirem Putinem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraina ma przygotować gotowe porozumienie, które będą w stanie podpisać obaj przywódcy. Ponadto rzecznik prasowy Kremla Dymitry Pieskow powiedział, że Putin nigdy nie był przeciwny spotkaniu, jednak wymagał, by Ukraina spełniła pewne warunki by mogło do niego dojść. (JK)
 • [16:53] Administracja prezydenta USA Joe Biden’a zwiększyła zakres dzielenia się informacjami z władzami Ukrainy, podaje CNN. Amerykańskie służby będą mogły teraz łatwiej i szerszym zakresie informować Ukrainę na temat rosyjskiej aktywności w Donbasie oraz na południu Ukrainy. (JK)
 • [16:34] Ministerstwo obrony Rosji bada stan okrętu Moskwa, który został uszkodzony przez ukraińską rakietę, co zmusiło załogę statku do jego opuszczenia. Jak podaje Guardian, ministerstwo utrzymuje, że okręt nie zatonął, a pożary na jego pokładzie zostały ugaszone. (JK)
 • [16:20] Od początku wojny rosyjskie wojska uszkodziły 324 szpitale na terytorium Ukrainy, z czego 24 zostało doszczętnie zniszczonych, poinformowało ministerstwo zdrowia Ukrainy. (JK)
 • [16:13] Rosja zagroziła zwiększoną obecnością na Bałtyku, w tym rozmieszczeniu broni jądrowej w regionie, jeżeli do NATO przyłączą się Szwecja i Finlandia, podaje Guardian. (JK)
 • [15:56] Bezpilotowy samolot typu Tu-141, który w marcu rozbił się w jednej z dzielnic Zagrzebia, był wyposażony w materiał wybuchowy nierozpoznanego jeszcze rodzaju. Takie są pierwszy wyniki chorwackiego dochodzenia w sprawie incydentu, który ma zapewne związek z wojną na Ukrainie. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • [15:46] Były prezydent USA Donald Trump, który kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę chwalił Putina jako „genialnego stratega”, teraz określił inwazję jako ludobójstwo. Skrytykował także bierność NATO. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • [15:25] Krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony i popłynął do portu na naprawy – poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie z CNN. Jak dodał, na pokładzie okrętu doszło do co najmniej jednej eksplozji, ale USA nie mają informacji na temat tego, co było jej przyczyną. (MK)
 • [14:57] Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová przyznała, że plany KE przeznaczenia 17 mld euro z unijnego budżetu na pomoc ukraińskim uchodźcom to zbyt mało. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • [14:54] „Odwiedziliśmy dziś Borodziankę, Buczę i Irpień. Jestem wstrząśnięty tym, co zobaczyłem. To jest Golgota XXI wieku. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla haniebnej agresji Rosji na Ukrainę. Opłakujemy poległych, chylimy czoła przed bohaterskimi obrońcami”, przekazał marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. (MK)
 • [14:45] UE zamyka lukę umożliwiającą sprzedaż broni do Rosji. Według danych Komisji Europejskiej kraje UE sprzedały Rosji broń i amunicję o wartości 39 mln euro w 2021 r. Reuters podaje, że Francja i Niemcy były jednymi z największych eksporterów. (MK)
 • [14:39] Polski Instytut Ekonomiczny: Większość ukraińskich hut znajduje na terenach walk. Przemysł metalurgiczny to druga największa branża eksportowa Ukrainy, duży udział ma także górnictwo. Duża część ukraińskiego przemysłu jest zlokalizowana na wschodzie kraju, czyli w rejonach, w których toczą się najintensywniejsze działania wojenne.(MR)
 • [14:34] Ukraina utraciła dostęp do głównych szlaków handlowych. Większość handlu międzynarodowego Ukrainy była obsługiwana przez porty na morzu Czarnym, m.in. w Odessie. Rosja prowadzi jednak blokadę morską dla statków handlowych. Część handlu została przekierowana do niewielkich portów przy granicy z Rumunią, np. Izmaiłu i Reni. Są one jednak zbyt małe, aby skutecznie obsłużyć handel Ukrainy ze światem, pisze Polski Instytut Ekonomiczny. (MR)
 • [14:22] Prorosyjska Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) zagroziła, że opuści koalicję rządzącą, jeśli parlament zdecyduje się wysłać broń do Ukrainy. Szczegóły poniżej. (MK)
 • [14:10] 79 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; przeciwnego zdania jest 11 proc. respondentów – wynika z sondażu CBOS. 80 proc. ankietowanych popiera blokadę importu rosyjskiego gazu i ropy; tylko 9 proc. jest przeciwnych temu rozwiązaniu. (MK)
 • [13:55] Nowe ogniska ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych i Francji ograniczają globalne dostawy jaj i podnoszą ceny podstawowych artykułów spożywczych. Wojna w Ukrainie zakłóca dostawy do Europy i Bliskiego Wschodu. Światowe ceny żywności podskoczyły w marcu o prawie 13 proc., osiągając nowy rekord. (MR)
 • [13:50] Wojna obniży PKB Ukrainy nawet o połowę, szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że na terenach ogarniętych konfliktem znajduje się m.in. większość ukraińskich hut, a przemysł metalurgiczny to druga największa branża eksportowa tego kraju. (MK)
 • [13:45] Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zastanawia się w kontekście wojny w Ukrainie czy świat „przywiązuje jednakową wagę do życia osób czarnoskórych i białych”.Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że wpływ rosyjskiej inwazji był znaczący na całym świecie, ale powiedział, że trwające konflikty w jego ojczystym kraju, Etiopii, a także w Jemenie, Afganistanie i Syrii, skupiły tylko ułamek uwagi, która została skierowana na Ukrainę. (MR)
 • [13:28] Załoga rosyjskiego okrętu flagowego floty czarnomorskiej („Moskwa”) została dziś ewakuowana. Podjęto działania w celu odholowania statku z powrotem do portu po wybuchu amunicji na pokładzie. Według Ukrainy wybuch spowodowało uderzenie rakietą. (MR)
 • [13:15] Sfilmowano rosyjski czołg strzelający do mieszkań w Mariupolu. Pojawiają się też dowody na to, że wykorzystano bombę kasetową podczas uderzenia na dworzec kolejowy w Kramatorsku. Istnieją także obawy dotyczące możliwego użycia fosforu do ataku na Ukrainę. (MR)
 • [13:04] Jeśli Szwecja lub Finlandia wstąpią do NATO, Rosja podejmie środki na Bałtyku. Wtedy nie będzie mowy o Bałtyku wolnym od atomu. Musi być zachowana równowaga – powiedział były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. (MK)
 • [12:59]  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że do końca roku Polska zrezygnuje z importu z Rosji gazu LPG. (MK)
 • [12:45] Już trzeci dzień w Talinnie trwają demonstrację przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Kilkadziesiąt kobiet zebrało się w środę przed budynkiem rosyjskiej ambasady na Pikk tänav, aby zwrócić uwagę na nadużycia rosyjskich żołnierzy wobec kobiet i dzieci na Ukrainie. (MR)
 • [12:30] W czwartek okręt rosyjskiej floty czarnomorskiej został poważnie uszkodzony, a jego załoga ewakuowana. Utrata krążownika rakietowego Moskwa z czasów sowieckich byłaby ciosem dla Rosji, która przygotowuje się do nowego ataku we wschodnim Donbasie, który prawdopodobnie przesądzi o wyniku konfliktu. (MR)
 • [12:22] Fiński rząd opublikował w środę raport o zmianach w środowisku bezpieczeństwa, a prezydent Sauli Niinistö spodziewa się, że decyzja w sprawie aplikowania o członkostwo w NATO zapadnie „na długo przed” czerwcowym szczytem Sojuszu w Madrycie. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • [12:01] Minister Obrony i Minister Spraw Zagranicznych Irlandii z wizytą w Kijowie. Rozmowy Simona Covneya mają się koncentrować na pomocy humanitarnej, politycznej i w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. (MK)
 • [11:46] Fiński rząd opublikował w środę raport o zmianach w środowisku bezpieczeństwa, a prezydent Sauli Niinistö spodziewa się, że decyzja w sprawie aplikowania o członkostwo w NATO zapadnie „na długo przed” czerwcowym szczytem Sojuszu w Madrycie. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • [11:30] Po odebraniu Rosji organizacji mistrzostw świata w siatkówce gospodarzami turnieju, który odbędzie się w sierpniu i wrześniu br., zostaną Polska oraz Słowenia. (MK)
 • [11:05] Sejm nie przyjął w środę propozycji Senatu do ustawy „o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego”, która zakazywała importu gazu płynnego LPG z Rosji i Białorusi. (MK)
 • [10:43] Na 24 maja rada partyjna rządzącej Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP) zaplanowała decydujące spotkanie poświęcone kwestii przystąpienia do NATO. Zdaniem członków ugrupowania nie da się już zachować w tej sprawie neutralności, pisze dziennik „Aftonbladet”, Szczegóły TUTAJ.
 • [10:24] Delegacja Senatu RP na czele z marszałkiem izby Tomaszem Grodzkim dotarła do Kijowa; wraz z delegacją Senatu Czech chce okazać wsparcie parlamentarzystom i narodowi ukraińskiemu w wojnie z Rosją, poinformował Senat. Delegację powitał ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki. (MK)
 • [10:03] Ukraińska armia zaktualizowała swój codzienny raport dotyczący rosyjskich strat podczas wojny. Wynika z niego, że Rosja straciła na Ukrainie m.in.: 1,9 tys. żołnierzy, 753 czołgi, 1968 bojowych wozów opancerzonych, 366 systemów artyleryjskich. (MK)
 • [9:49] Minister obrony Grecji Nikos Panayotopoulos powiedział, że Ateny nie planują już wysyłać na Ukrainę broni ani sprzętu wojskowego, pisze EURACTIV.gr.
 • [9:31] 26 samochodów, 30 działek, 23 domy, 32 mieszkania, 17 garaży i jacht motorowy – to majątek schwytanego we wtorek prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka, który teraz skonfiskował sąd we Lwowie. Zajęto również udziały w 25 spółkach, należące do Medwedczuka lub jego żony. (MK)
 • [9:13] Rosja nie zgadza się na zwiększenie liczby państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy, powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. (MK)
 • [9:01] Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,73 mln osób, poinformowała Straż Graniczna. W środę z Ukrainy przybyło 24,7 tys. osób, a do godz. 7 w czwartek 6 tys. osób. Od początku rosyjskiej inwazji granicę z Polski na Ukrainę przekroczyło natomiast 629 tys. osób, w tym 20 tysięcy w środę. (MK)
 • [8:49] Prezydent Andrzej Duda: UE i świat muszą dać wsparcie finansowe dla Ukrainy, wierzę, że jako społeczność międzynarodowa sprostamy temu zadaniu.(MK)
 • [8:41] Rosjanie prowadzą na Ukrainie wojnę totalną, nie tylko z armią ukraińską, nie tylko z ukraińskimi ochotnikami, którzy bronią kraju z bronią w ręku, ale też z kobietami, dziećmi – ze wszystkimi – powiedział prezydent Andrzej Duda po powrocie z Kijowa. „Te obrazy są nie do opisania. Nie mam żadnych wątpliwości, że musimy udzielać Ukrainie i Ukraińcom pełnego wsparcia, jakie tylko jest możliwe”, zaznaczył polski prezydent na dworcu w Przemyślu. (MK)
 • [8:27] Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę kończy współpracę z rosyjską agencją Roskosmos w trzech misjach księżycowych. (MK)
 • [8:17] Jedna piąta populacji świata, czyli około 1,7 mld osób, odczuje negatywne konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę, szczególnie klęskę głodu, ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. (MK)
 • [8:09] Co najmniej 197 dzieci zginęło, a 351 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna. (MK)
 • [8:00] Prezydenci państw bałtyckich i Polski złożyli wczoraj wizytę w Kijowie, by wesprzeć prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i Ukraińców w decydującym dla tego kraju momencie. Przywódcy podkreślali, że walki toczą się tam nie tylko o Ukrainę, ale o całą Europę i demokrację. Domagali się również postawienia rosyjskich zbrodniarzy wojennych przed międzynarodowymi trybunałami. Szczegóły TUTAJ. (MK)
 • [7:49] Stany Zjednoczone planują wizytę w Ukrainie Blinkena lub Austina. Urzędnicy amerykańscy przeprowadzili wewnętrzne wstępne rozmowy w związku z wizytą w Ukrainie wysokiej rangi urzędnika, ministra obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena. Negocjacje w tej sprawie są na wstępnym etapie, nie jest zatem wykluczone, że do niej nie dojdzie. (MK)
 • [7:41] Czescy dyplomaci wrócili do Kijowa. Wcześniej swoje placówki dyplomatycznej w Kijowie przywróciły Estonia, Łotwa, Litwa, Słowenia i Turcja. Dyplomaci z Polski i Watykanu podczas wojny nie opuścili stolicy Ukrainy. (MK)
 • [7:28] Prezydent Andrzej Duda, który dziś rano wrócił z Kijowa. Wysiadł z pociągu w Przemyślu i powiedział: ”To jedna z tych wizyt, którą zapamiętam do końca życia. Zwłaszcza wrażenia jakie zrobiła Borodzianka – miasteczko pod Kijowem zniszczone przez rosyjskie samoloty i rakiety. Obraz pola walki robi ogromne wrażenie. I samo miasto Kijów, które w ostatnich dniach wyszło z oblężenia – widać okopy, barykady. Ale przede wszystkim widać ogromną determinację Ukraińców, którzy są gotowi, by obronić swoją ojczyznę”. (MK)
 • [7:15] Prezydent Andrzej Duda wrócił dziś rano z Kijowa, a do stolicy Ukrainy udaje się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. To wspólna podróż z Przewodniczącym Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Milošem Vystrčilem na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka. Marszałkowi Grodzkiemu towarzyszą senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński oraz zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marcin Bosacki. (MK)
 • [7:04] Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę zatwierdzenie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 800 mln dolarów. W jego skład wejdą m.in. systemy artyleryjskie, pojazdy opancerzone oraz śmigłowce. Wśród nowego sprzętu, który ma być przekazany Ukrainie wymienił systemy i amunicję artyleryjską, pojazdy opancerzone oraz dodatkowe śmigłowce. Biden nie podał dalszych szczegółów dotyczących uzbrojenia, ani ilości przekazywanego sprzętu. Biden dodał, że USA kontynuują też pomoc w przekazywaniu sprzętu wojskowego od innych sojuszników. (MK)
 • Czwartek 14 kwietnia —————–

Galeotti: Wojna w Ukrainie to początek końca Putina [WYWIAD]

Europa na własnej skórze doświadcza prawdziwości słów Trockiego: „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się tobą” – mówi prof. Mark Galeotti*, londyński analityk polityki rosyjskiej.

Putin wzmocni Unię Europejską? „Na zagrożenie ze strony Rosji można zareagować jedynie wspólnie”

Na ile – i w jakich aspektach – rosyjska agresja na Ukrainę wzmacnia UE?

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.