Joe Biden zapewnia Ukrainę o wsparciu w obliczu ryzyka rosyjskiej agresji

Ukraina, USA, Wołodymyr Zełenski, Joe Biden

Prezydenci Ukrainy i USA Wołodymyr Zełenski i Joe Biden podczas wizyty Zełenskiego w Waszyngtonie / Zdjęcie: president.gov.ua, CC BY 4.0

Prezydent USA Joe Biden zapewnił swojego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego o wsparciu dla suwerenności Ukrainy w świetle coraz większego ryzyka rosyjskiego ataku.

 

W ponad godzinnej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Joe Biden „wyraził głębokie zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych i ich europejskich sojuszników agresywnymi działaniami Rosji wobec Ukrainy” i obiecał, że w przypadku kolejnej zbrojnej napaści zarówno USA, jak i inne państwa „odpowiedzą poważnymi środkami gospodarczymi i innymi”.

Biden zapewnił także Wołodymyra Zełenskiego, że USA i ich sojusznicy trzymają się zasady „nic o Ukrainie bez Ukrainy”. Powtórzył przy tym swoje żądanie wobec Rosji o deeskalację napięcia na lunii Moskwa – Kijów i postawić na dyplomatyczne metody rozwiązania sporu.

Ponadto podkreślił „gotowość Stanów Zjednoczonych do (…) wspierania formatu normandzkiego (w skład którego wchodzą Ukraina, Rosja, Niemcy i Francja – red.) i procesu wdrażania porozumień mińskich”, poinformował Biały Dom w wydanym oświadczeniu.

Rozmowa Putin – Biden: USA ostrzegają Rosję przed skutkami napaści na Ukrainę

We wczorajszej rozmowie prezydent USA ostrzegł swojego rosyjskiego odpowiednika, że w razie ataku na Ukrainę Zachód odpowie sankcjami.

USA obiecują wsparcie Ukrainie i wschodnoej flance NATO

We wtorek (7 grudnia) Joe Biden rozmawiał przez wideołącze z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, któremu powiedział to samo, co teraz Zełenskiemu – a mianowicie że USA i ich sojusznicy w przypadku ataku Rosji na Ukrainę odpowiedzą sankcjami.

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan oznajmił później, że w sytuacji ataku Rosji USA zapewnią Ukrainie „dodatkowe środki obrony” i i „wzmocnią potencjał obronny wschodniej flanki NATO”.

Sullivan ostrzegł także, że Waszyngton może podjąć kroki na rzecz powstrzymania tranzytu gazu przez Nord Stream 2. „Jeśli Władimir Putin chce, aby gazociągiem popłynął gaz, może nie zaryzykować zaatakowania Ukrainy”, stwierdził.

Wcześniej z Wołodymyrem Zełenskim rozmawiał sekretarz stanu USA Antony Blinken. Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził „niezachwiane wsparcie” dla „suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w świetle rosyjskiej agresji”, przekazał w komunikacie Departament Stanu.

W czerwcu Kijów ostro skrytykował cofnięcie przez USA sankcji na niemieckie podmioty w związku z Nord Stream 2.  Zełenski nie był też zadowolony z decyzji Bidena o organizacji szczytu z Putinem  który odbył się w tamtym miesiącu w Genewie, tym bardziej, że amerykański prezydent nie zgodził się wtedy, żeby przed rozmową ze swoim rosyjskim odpowiednikiem spotkał się ze stroną ukraińską.

Ostatecznie Biden i Zełenski spotkali się osobiście we wrześniu w Białym Domu.