USA: Pracujemy nad wyjaśnieniem stanowiska Turcji ws. rozszerzenia NATO

NATO

Prezydent USA Joe Biden, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podczas szczytu NATO w Brukseli 14 czerwca 2021 r. [© NATO]

Waszyngton będzie rozmawiał z Ankarą na temat aprobaty dla akcesji do NATO Szwecji i Finlandii, poinformowała amerykańska administracja. Turcja jest sceptyczna wobec przyjęcia tych krajów do Sojuszu.

 

 

Po tym, jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan poinformował wczoraj (13 maja), że jego kraj nie poprze przyjęcia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Finlandii i Szwecji, Stany Zjednoczone zamierzają omówić sprawę z tureckim rządem, przekazała asystentka sekretarza stanu USA ds. europejskich i eurazjatyckich Karen Donfried.

„W obliczu ostatnich wypowiedzi prezydenta Erdoğana chcemy wyjaśnić tureckie stanowisko” wobec przystąpienia do NATO Finlandii i Szwecji, oznajmiła.

Nie powiedziała jednak, czy Waszyngton zamierza wywierać presję na Ankarę lub w jakiś inny sposób próbować przekonać sojusznika do zmiany zdania. Jak podkreśliła, na razie dla USA najważniejsze jest, aby zrozumieć turecką pozycję, gdyż komentarze Erdoğana nie były jasne. „Nie zrozumiałam do końca, czemu konkretnie sprzeciwia się Turcja“, oświadczyła Donfried.

Turcja zawetuje członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO?

Turecki prezydent zasugerował, że jego kraj mógłby zablokować drzwi do NATO wobec Finlandii i Szwecji.

USA przekonają Turcję, aby poparła akcesję Finlandii i Szwecji do NATO?

Kwestia natowskiej akcesji obu krajów ma być jednym z tematów rozpoczynającego się dziś spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie, w którym udział wezmą także szefowie dyplomacji Szwecji i Finlandii Ann Linde i Pekka Haavisto.

W stolicy Niemiec nie zabraknie również sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, który dopiero co wyzdrowiał z COVID-19, oraz ministra spraw zagranicznych Turcji Mevlüta Çavuşoğlu. Póki co nie wiadomo jednak, czy obaj dyplomaci odbędą w Berlinie spotkanie bilateralne.

Przyjęcie każdego nowego państwa do NATO wymaga jednomyślnej zgody sojuszników. Aby przystąpić do Sojuszu, Szwecja i Finlandia będą musiały zyskać aprobatę wszystkich 30 państw członkowskich NATO – od Stanów Zjednoczonych po Macedonię Północną. Sprzeciw Turcji może więc teoretycznie zablokować akcesję Finlandii i Szwecji.

Tymczasem dyplomaci i urzędnicy NATO w rozmowie z agencją Reutera stwierdzili, że jeśli władze tych państw złożą wnioski o członkostwo w Sojuszu, to zostaną one rozpatrzone niezwłocznie i na pewno pozytywnie.

„To najlepszy możliwy moment. Rosja nie jest teraz w stanie zaatakować państw nordyckich”, uważa jeden z dyplomatów, cytowany przez agencję.

Reuters: NATO gotowe szybko przyjąć Finlandię i Szwecję

Sojusz Północnoatlantycki na pewno pozytywnie rozpatrzy wnioski Szwecji i Finlandii o członkostwo, jeśli takowe zostaną złożone, i zrobi to jak najszybciej, mówią natowscy urzędnicy.

Putin dyskutuje o wstąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO z Radą Bezpieczeństwa

Decyzja Finlandii o ubieganiu się o członkostwo w NATO i wysokie prawdopodobieństwo, że Szwecja podejmie takie same kroki, są „gorącym tematem” także w Moskwie. Jak poinformowała agencja Interfax, Władimir Putin dyskutował na ten temat z rosyjską Radą Bezpieczeństwa.

„Odbyła się wymiana zdań na temat decyzji Finlandii i Szwecji o wstąpieniu do NATO i wynikającego z niej potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji”, poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa mieli uczestniczyć m.in. premier Michaił Miszustin oraz były prezydent i premier, a obecnie wiceszef Rady Dmitrij Miedwiediew.

Póki co Rosja pozostaje zachowawcza w komentarzach na temat ubiegania się przez Finlandię i Szwecję o członkostwo w NATO i ewentualnych krokach odwetowych, jakie Rosja mogłaby powziąć w odpowiedzi na tę decyzję.

„Oczywiście bacznie obserwujemy wszystko, co wiąże się z działaniami, które mogłyby w jakiś sposób wpłynąć na kształt sojuszu u naszych granic”, podkreślił w czwartek Pieskow. „To jest kwestia do bardzo, bardzo uważnej analizy. Na tę chwilę nie mogę powiedzieć nic więcej”, uciął temat.