USA ponownie otwierają granice, ale tylko dla zaszczepionych osób

Granica USA i Meksyku (Photo by CDC on Unsplash)

Granica USA i Meksyku (Photo by CDC on Unsplash)

Po 20 miesiącach USA łagodzą wprowadzone z powodu pandemii COVID-19 restrykcje graniczne. Podstawowym warunkiem przekraczania amerykańskiej granicy jest jednak pełne zaszczepienie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

 

 

Rozporządzenie wykonawcze w sprawie liberalizację przepisów granicznych prezydent USA Joe Biden podpisał pod koniec października.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Na jakich zasadach można podróżować do USA?

Amerykańskie granice były zamknięte dla cudzoziemców (z wyjątkiem tych, którzy uzyskali specjalne zezwolenie w związku z ważnymi życiowymi czy zawodowymi okolicznościami) od marca 2020 r. Decyzję w tej sprawie podjął urzędujący wówczas w Białym Domu Donald Trump.

Teraz do USA będą mogli przyjechać swobodnie (poza oczywiście obowiązkiem wizowym, jeśli ich dotyczy) obywatele ponad 30 państw na świecie, w tym Brazylii, Wielkiej Brytanii i wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Koniecznie jest jednak okazanie zaświadczenia o pełnym (czyli dwiema dawkami lub preparatem jednodawkowym) zaszczepieniu przeciw koronawirusowi, a także negatywnego wyniku testu wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem.

Ponadto należy pozostawić swoje dane lokalizacyjne, aby służby medyczne mogły się skontaktować, gdyby okazało się, że na pokładzie samolotu doszło do zakażeń koronawirusem. W zamian zaś nie będzie się trzeba poddawać kwarantannie.

Przedstawiono także listę uznawanych przez władze USA szczepionek. To preparaty stosowane i opracowane w USA lub przy udziale USA – Pfizer/BioNTech, Moderna oraz Johnson&Johnson, a także te, które są zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – brytyjsko-szwedzka AstraZeneca, chińskie Sinovac i Sinopharm oraz indyjski, (opracowany na bazie Astra-Zeneki) Covishield.

Więcej migrantów na granicy z Meksykiem

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom mediów, złagodzenie reżimu granicznego nie obejmie jedynie podróży drogą lotniczą, ale także lądowe granice z Kanadą i Meksykiem. Na granicy amerykańsko-meksykańskiej już teraz są tysiące obywateli państw Ameryki Środkowej, którzy liczą na dostanie się do USA, a przez Meksyk idzie kolejna karawana migrantów.

Jak informuje meksykańska organizacja broniąca praw migrantów – Migrant Alliance Group – to skutek rozpowszechniania się plotki, że otwarcie granic dotyczy wszystkich osób, a także wiąże się z ułatwieniami dla osób, które chcą się ubiegać w USA o azyl.

Natomiast ludzie prowadzący transgraniczne biznesy w USA, Meksyku i Kanadzie liczą na ożywienie. Podobnie jest z amerykańskimi liniami lotniczymi, które wraz z wznowieniem ruchu turystycznego do USA liczą na wzrost liczby pasażerów na trasach międzynarodowych o 50 proc.

„Spodziewamy się, że na początku ożywienie będzie nam sprawiać nieco kłopotów. Myślę, że możemy mieć trochę kolejek do odprawy” – przyznał dyrektor wykonawczy Delta Airlines Ed Bastian.

Również Polskie Linie Lotnicze LOT zapowiadają zwiększenie liczby lotów do USA. „Chodzi o nasze rejsy do Nowego Jorku na oba znajdujące się tam lotniska, czyli JFK i Newark, do Chicago, a także do Miami, które ruszają na nowo na początku grudnia oraz do Los Angeles, które zostaną uruchomione także na nowo już w przyszłym roku w końcówce sezonu zimowego (czyli pod koniec marca – przyp. red.)” – mówił wiceprezes polskiego narodowego przewoźnika lotniczego Michał Fijoł.