USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Amerykańska haubica M777, źródło: pixabay/Military_Material

Amerykańska haubica M777, źródło: pixabay/Military_Material

Prezydent Joe Biden poinformował, że USA przekażą Ukrainie kolejną pomoc wojskową o wartości 1 mld dolarów. Obejmie ona m.in. kolejne dostawy haubic oraz pociski przeciwokrętowe.

 

 

Nowy wart 1 mld dolarów pakiet pomocy wojskowej oznacza, że łącznie USA przekażą Ukrainie wsparcie o wartości 5,6 mld dolarów. Jest to już 12 transza amerykańskiej pomocy.

Tym razem obejmie ona m.in. kolejnych 18 haubic M777, jakich dotąd Amerykanie przekazali Ukraińcom 108 takich dział wraz z amunicją. Teraz dołożą jeszcze kilka tysięcy następnych pocisków.

W nowej transzy amerykańskiej pomocy wojskowej będą także przeciwokrętowe pociski Harpoon, ale nie te dalekiego zasięgu, ale średniego zasięgu. Waszyngton obawia się, że ukraińska armia zacznie ostrzeliwać cele znajdujące się na terenie Rosji, co Moskwa może uznać za casus belli.

Kijów uznał jednak, że pociski średniego zasięgu wystarczą, aby odsunąć zagrożenie rosyjskiej inwazji morskiej od swojego wybrzeża. Amerykanie przekażą także dodatkowe pociski rakietowe do wieloprowadnicowych systemów HIMARS.

Bułgaria nie wyśle Ukrainie ciężkiej broni. Oferuje remontowanie pojazdów wojskowych

Bułgaria oświadczyła, że nie będzie dostarczać Ukrainie broni ciężkiej. Nie udało się bowiem uzyskać dla takiego działania poparcia całej koalicji rządowej.

Amerykanie szkolą ukraińskich żołnierzy

HIMARS-y znalazły się w poprzednich transzach amerykańskiej pomocy, ale na Ukrainę trafią dopiero wtedy, gdy zakończy się proces szkolenia ich nowych ukraińskich załóg. Amerykanie mają przeszkolić kilkuset artylerzystów z Ukrainy.

„Poinformowałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że USA dostarczą kolejny miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym dodatkową artylerię i broń obrony wybrzeża, a także amunicję dla artylerii i zaawansowanych systemów rakietowych, których potrzebują Ukraińcy, by wesprzeć swoje obronne operacje w Donbasie” – powiedział Biden.

I dodał, że „odwaga, niezłomność i determinacja narodu ukraińskiego nadal inspiruje świat, a USA razem z naszymi sojusznikami i partnerami nie zachwieją się w swoim zobowiązaniu na rzecz Ukraińców, którzy walczą o swoją wolność.”

Obok pomocy wojskowej USA przekażą Ukrainie także kolejny pakiet pomocy humanitarnej o wartości 225 mln dolarów. Obejmie on wodę pitną, leki, żywność oraz urządzenia do zapewnienia schronienia potrzebującym osobom.