USA rozpoczynają ćwiczenia Morska Bryza z Ukrainą. Sprzeciw Rosji

ćwiczenia, Morska Bryza

Ćwiczenia Morska Bryza 2013 [Flickr, U.S. Embassy Kyiv Ukraine, Public domain] [Jason Howard, U.S. Navy]

USA i Ukraina rozpoczęły w poniedziałek (28 czerwca) coroczne ćwiczenia morskie Morska Bryza, odbywające się na Morzu Czarnym z udziałem personelu z wielu krajów NATO. Rosja wzywała wcześniej do zaniechania tych planów.

 

 

Ćwiczenia Morska Bryza (Sea Breeze) 2021 trwać będą dwa tygodnie, do 10 lipca. Weźmie w nich udział ok. 5 tys. żołnierzy z państw NATO (w tym amerykańska piechota morska) oraz spoza Sojuszu, ok. 30 jednostek wodnych i 40 powietrznych. Zaangażowany zostanie też niszczyciel USS Ross.

Ukraina, która dąży do członkostwa w NATO i domaga się od Brukseli i Waszyngtonu kroków w tym kierunku, podkreśla, że celem ćwiczeń jest dla niej zdobycie doświadczenia w zakresie prowadzenia wspólnych działań w ramach międzynarodowych operacji.

Kijów puka do drzwi NATO, ale odpowiedzi brak. Zachód nie chce Ukrainy w Sojuszu?

Kremlowskie media komentują z ironią: nikt w Sojuszu nie będzie umierać za Ukrainę.

Rosja będzie monitorować ćwiczenia

Ministerstwo obrony Rosji na początku miesiąca ostrzegło, że rosyjskie siły będą ściśle monitorować amerykańsko-ukraińskie ćwiczenia i nie zawahają się zareagować, jeśli stwierdzą zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Zdaniem Moskwy teren ćwiczeń znacząco wykracza poza strefę należącą do Ukrainy.

W ubiegłym tygodniu rosyjska ambasada w USA wezwała Stany do odwołania ćwiczeń z Ukrainą.