USA: Sekretarz stanu Antony Blinken mianował specjalną wysłanniczkę ds. afgańskich kobiet

Antony Blinken, USA, sekretarz stanu

Sekretarz stanu USA Antony Blinken / Zdjęcie: Twitter [@SecBlinken]

Sekretarz stanu USA ogłosił, że była doradczyni amerykańskiej administracji Rina Amiri zostanie specjalną wysłanniczką rządu ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i praw człowieka.

 

 

„Witam ponownie w Departamencie (Stanu – red.) Rinę Amiri, tym razem w roli specjalnej wysłanniczki ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i praw człowieka, wraz z jej ogromną wiedzą i doświadczeniem”, oznajmił w wydanym oświadczeniu Antony Blinken.

Putin i Biden będą rozmawiać drugi raz w tym miesiącu. Tym razem telefonicznie

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy, jak przekazał Biały Dom, mają się koncentrować wokół napięcia jakie wynika z eskalowania przez Rosję sytuacji wokół Ukrainy.

Kim jest nowa specjalna wysłanniczka USA?

Rina Amiri przez około 20 lat doradzała amerykańskim rządom, ONZ i think tankom w sprawach związanych z Afganistanem. Za prezydentury Baracka Obamy była wyższą rangą doradczynią specjalnego przedstawiciela USA ds. Afganistanu i Pakistanu.

W ostatnich miesiącach krytykowała pospieszne wyprowadzenie amerykańskich sił z Afganistanu, które przyczyniło się do upadku w sierpniu wspieranego przez Zachód afgańskiego rządu i ponownego przejęcia władzy przez talibów.

„Jako specjalna wysłanniczka będzie ona zajmowała się sprawami kluczowymi dla mnie, tej administracji i bezpieczeństwa narodowego USA: kwestiami związanymi z prawami człowieka i podstawowymi wolnościami kobiet, dziewcząt i innych zagrożonych grup (w Afganistanie – red.) w całej ich różnorodności”, oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji.

„Pragniemy pokoju, stabilności i bezpieczeństwa w Afganistanie, by wszyscy Afgańczycy mogli żyć w inkluzywnym otoczeniu politycznym, gospodarczym i społecznym. Specjalna wysłanniczka Amiri będzie ze mną ściśle współpracować dla osiągnięcia tego celu”, poinformował.

Stephenie Foster doradczynią ds. kobiet w ramach operacji ewakuacji Afgańczyków

Blinken mianował ponadto doświadczoną dyplomatkę Stephenie Foster nową wyższą doradczynią ds. kobiet i dziewcząt w ramach prowadzonej przez Departament Stanu operacji ewakuacji współpracujących niegdyś z USA Afgańczyków, zagrożonych teraz z tego powodu prześladowaniami przez talibów (Coordination for Afghan Relocation Efforts).

„Bogate doświadczenie Stephenie zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, również w Departamencie, a także jej zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa i równości kobiet i dziewcząt pomogą w wysiłkach na rzecz przesiedlenia naszych afgańskich sojuszników i ich rodzin”, stwierdził Blinken.

„Dwie szanowane dyplomatki o wysokich kwalifikacjach wesprą ważne działania Departamentu Stanu na rzecz afgańskich kobiet, dziewcząt i praw człowieka. (…) Wnoszą one ze sobą do Departamentu dekady doświadczenia w zakresie polityki publicznej, dyplomacji i doradztwa”, napisał o Amiri i Foster.

Afganistan: Talibowie wprowadzają pierwsze zakazy. Bez kobiet w serialach telewizyjnych

Z seriali kobiety mają zniknąć całkowicie zaś w programach informacyjnych mogą występować jedynie w nakryciach głowy.

Łamanie praw kobiet przez talibów

Od czasu ponownego przejęcia rządów w Afganistanie talibowie znacząco ograniczyli prawa kobiet i dziewcząt, praktycznie zakazując większości kobiet pracy, a w przypadku dziewcząt uczęszczania do szkół.

Administracja Joego Bidena jest krytykowana przez organizacje na rzecz praw kobiet za to, że nie dopilnowała wypełnienia przez talibów ich początkowych deklaracji dotyczących zapewnienia afgańskim kobietom należnych im praw i wolności.

Do krytyków należy także Amiri, która stwierdziła wcześniej, że proces ewakuacji zagrożonych afgańskich kobiet przez USA okazał się „katastrofą”.

Zwracała ona uwagę, że Biden jasno dał do zrozumienia, iż troska o prawa kobiet nie odwiedzie go od decyzji o wyprowadzeniu wojsk z Afganistanu. Przypominała, że w ubiegłorocznej kampanii wyborczej obiecywał on większą „wrażliwość” amerykańskiej polityki zagranicznej na kwestie dotyczące równości płci.

Talibowie wprowadzili w tym tygodniu prawo, które m.in. pozwala kobietom na podróżowanie na dłuższych trasach (więcej niż ok. 72 km) jedynie w towarzystwie mężczyzny.