Siły USA opuszczą Afganistan do końca sierpnia. 90 proc. żołnierzy już wycofanych

żołnierz, USA, Afganistan

Do 31 sierpnia USA planują zakończyć obecność w Afganistanie / Zdjęcie: Flickr, ResoluteSupportMedia [CC BY 2.0] [HMC Josh Ives, US Navy]

31 sierpnia USA ostatecznie zakończą wycofywanie swoich wojsk z Afganistanu po niemal 20-letniej obecności w regionie, poinformował wczoraj (8 lipca) prezydent Joe Biden. Tymczasem Pentagon przekazał dwa dni wcześniej, ze ponad 90 proc. żołnierzy powróciło już do kraju.

 

Kilka miesięcy temu prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że do 11 września, czyli do dnia 20. rocznicy zamachów na World Trade Center i Pentagon, amerykańskie siły zostaną wycofane z Afganistanu po niemal dwudziestoletnim zaangażowaniu w konflikt w regionie. W ślad za USA poszły inne państwa NATO, które również wyprowadzają swoje siły.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Biden podał jednak nowy termin ostatecznego opuszczenia Afganistanu przez USA: 31 sierpnia. W regionie pozostanie jedynie ok. 650 żołnierzy, których zadaniem będzie ochrona amerykańskiej ambasady w Kabulu.

Afganistan: Ponad 1 tys. rządowych żołnierzy uciekło przed talibami do Tadżykistanu

Pentagon nie wyklucza więc spowolnienie wyjazdu amerykańskich żołnierzy.

Biden: My osiągnęliśmy nasze cele

Biden stwierdził, że afgańskie wojska są w stanie odeprzeć talibów, choć coraz więcej ekspertów wyraża obawy, że wraz z wycofaniem sił USA dojdzie do wojny domowej. Jednak zdaniem amerykańskiego prezydenta Afgańczycy muszą wziąć przyszłość we własne ręce, zamiast narażać kolejne pokolenie Amerykanów na udział w niemożliwej do wygrania wojnie.

Prezydent podkreślił, że USA już dawno osiągnęły pierwotne cele, z jakimi w 2001 r. wkroczyły do Afganistanu, czyli eliminacja Al-Kaidy i zażegnanie ryzyka kolejnego ataku na Stany Zjednoczone, na skalę podobną jak we wrześniu 2001 r. Przywódca Al-Kaidy Osama Bin Laden został zabity przez Amerykanów w 2011 r.

„My osiągnęliśmy nasze cele”, stwierdził. „Teraz wyłącznie do Afgańczyków należy decyzja o swojej przyszłości i tym, w jaki sposób chcą rządzić swoim krajem”, wskazał Biden, cytowany przez agencję Reutera.

W jego opinii Stany Zjednoczone „nie mogą sobie pozwolić” na kurczowe trzymanie się działań „podjętych w odpowiedzi na sytuację, w jakiej znajdował się świat 20 lat temu”, ale muszą się mierzyć z zagrożeniami dnia dzisiejszego. „Dziś zagrożenie terrorystyczne przeniosło się poza Afganistan”, powiedział.

Niemcy opuściły Afganistan. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa pogorszyła się

Kontyngent Niemiec był drugim co do wielkości po Stanach Zjednoczonych.

„Nie wyślę kolejnego pokolenia do Afganistanu”

Joe Biden odpowiedział także na argumenty przeciwników wyprowadzenia wojsk. „O ilu więcej tysięcy Amerykanów, córek i synów, jesteście skłonni poświęcić? Jak długo chcecie, aby pozostali (w Afganistanie – red.)?”, pytał.

Zwrócił uwagę, że w misji bierze udział już kolejne pokolenie. „Już teraz mamy tam żołnierzy, których rodzice walczyli w Afganistanie przed dwudziestoma laty. Czy wysłalibyście tam jeszcze ich dzieci albo i wnuków? Czy wysłalibyście własnego syna lub córkę?”, kontynuował.

Na poparcie swojej tezy o konieczności wycofania się przytoczył liczby dotyczące amerykańskiej obecności w Afganistanie. „W ciągu 20 lat przeznaczono biliony dolarów na wyszkolenie i wyposażenie setek tysięcy członków afgańskich sił bezpieczeństwa i obrony. 2448 Amerykanów zostało zabitych, 20 722 odniosło rany, a niezliczone tysiące powróciło do domów z ogromną traumą i naruszonym zdrowiem psychicznym”, przypomniał.

„Nie wyślę kolejnego pokolenia Amerykanów na wojnę w Afganistanie bez uzasadnionych perspektyw innego rezultatu”, zapewnił.

We wtorek (6 lipca) Pentagon poinformował, że z Afganistanu wycofano już ponad 90 proc. żołnierzy i sprzętu. W ubiegłym tygodniu amerykańskie wojska opuściły bazę lotniczą Bagram, największą bazę wojskową misji NATO w Afganistanie.

Administracja Bidena zadba też o tysiące afgańskich tłumaczy. którzy pomagali wojskom USA, a teraz, po zakończeniu amerykańskiej obecności, im i ich rodzinom grożą prześladowania. Zostaną oni zabrani z Afganistanu i przemieszczeni do państw trzecich. Otrzymają też możliwość ubiegania się o amerykańskie wizy.

W tym miesiącu koniec polskiej misji wojskowej w Afganistanie

Do końca czerwca polscy żołnierze opuszczą Afganistan – zapowiedział wczoraj prezydent Andrzej Duda. Polski kontyngent wojskowy jest tam obecny od niemal 20 lat.

Talibowie z powrotem rosną w siłę?

Biden stwierdził też, że Afgańczycy powinni osiągnąć porozumienie z talibami w celu pokojowej koegzystencji w regionie. „Jedyną drogą osiągnięcia pokoju jest wypracowanie przez Afganistan modus vivendi z talibami. (…) Prawdopodobieństwo, że zjednoczony afgański rząd będzie kontrolował cały kraj jest bardzo niewielkie”, ocenił.

W czwartek talibowie przejęli kontrolę nad częścią terytorium w zachodnim Afganistanie, gdzie znajduje się duże przejście graniczne z Iranem, poinformowały afgańskie służby bezpieczeństwa. Dowodzący amerykańskimi siłami w Afganistanie gen. Austin Miller przestrzegał ostatnio przed wojną domową, w jaką może popaść kraj po opuszczeniu przez siły USA i innych państw NATO.