Szczepionka Oxford/AstraZeneca do końca stycznia zatwierdzona przez Unię Europejską?

Komisja Europejska, pandemia, COVID-19, Polska,, Węgry, budżet UE, weto

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (na zdj.) napisała w mediach społecznościowych: „Dobre wieści! AstraZeneca złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie do obrotu w UE”. / Foto via twitter [@vonderleyen]

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła na Twitterze, że Oxford/AstraZeneca zaaplikowały (wreszcie) o autoryzację ich szczepionki przez Europejską Agencję Leków (EMA).

 

 

„Dobre wieści! AstraZeneca złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie do obrotu w UE” – napisała dziś (12 stycznia) rano przewodnicząca Komisji Europejskiej na Twitterze.

„Teraz EMA oceni bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki. Gdy szczepionka uzyska pozytywną opinię naukową, będziemy pracować na pełnych obrotach nad dopuszczeniem jej do stosowania w Europie”.

Decyzja EMA o potencjalnym dopuszczeniu już trzeciej szczepionki na unijnym rynku ma być podjęta nawet do 29 stycznia. Na początek Komisja Europejska ma zamówić 400 mln dawek.

Szczepionka Oxford/AstraZeneca najtańsza i najprostsza do przechowywania

Szczepionka konsorcjum Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca, brytyjsko-szwedzkiego koncernu biofarmaceutycznego z siedzibą w Londynie, jest zdecydowanie tańsza niż szczepionki zarówno Pfizer/BioNTech, jak i Moderny, które kosztują od ok. 15 euro za dawkę. Dawka badanej teraz przez unijną agencję medyczną szczepionki kosztuje natomiast tylko ok. 2 euro.

Nie tylko kwestia ceny czyni szczepionkę brytyjsko-szwedzką szczególnie pożądaną przez państwa UE. Jest ona również najprostsza do przechowywania. Szczepionka Pfizer/BioNTech wymaga temperatury między -80°C a -60°C, potem w lodówce może wytrwać zaledwie 5 dni. Moderna wymaga warunków zamrażarki, a szczepionka Oxford/AstraZeneca przetrwa nawet do 6 miesięcy w zwykłej lodówce.

Tzw. szczepionka oksfordzka została najpierw zatwierdzona w nienależącej już do UE Wielkiej Brytanii 4 stycznia 2021 r. Wcześniej zaszczepiono tam nawet ok. miliona osób pierwszą dystrybuowaną szczepionką Pfizer/BioNTech (amerykańsko-niemiecka). NHS, czyli brytyjska agencja ochrony zdrowia, pochwaliła się wtedy, że zamówiła 100 mln dawek dla całego Zjednoczonego Królestwa, czyli też terytoriów zależnych i terytoriów zamorskich.

Szczepionka Oxford/AstraZeneca: Jak działa?

Nowa szczepionka jest wykonana z osłabionej wersji wirusa przeziębienia (znanego jako adenowirus) od szympansów. Został on zmodyfikowany tak, aby wyglądał bardziej jak koronawirus, choć nie mogąc powodować choroby COVID-19. Kiedy szczepionka jest wstrzykiwana pacjentowi pobudza układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał i przygotowuje go do ataku na każdą infekcję koronawirusową.

Wstępne badania nad szczepionką oksfordzką wykazały jej skuteczność na poziomie zaledwie 70 proc., czyli znacznie niższym niż ok. 95 proc. Pfizer/BioNTech i Moderny. Jednak zdaniem naukowców ta skuteczność sięga nawet ok. 90 proc.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, Europie i na świecie – Zestawienie

Szczepienia przeciwko koronawirusowi – jak Polska wypada na tle Europy i świata?