Unia Europejska zamknięta na miesiąc. Europie daleko do szczytu pandemii?

Szef RE Charles Michel i sekretarz generalny RE Jeppe Tranholm-Mikkelsen telekonferencja ws. koronawirusa, źródło consilium

Szef RE Charles Michel i sekretarz generalny RE Jeppe Tranholm-Mikkelsen telekonferencja ws. koronawirusa, źródło consilium

Unijni przywódcy zdecydowali podczas wtorkowej telekonferencji, że granice państw członkowskich UE pozostaną zamknięte przez najbliższe cztery tygodnie. Tymczasem ekspert WHO David Nabarro ostrzega, że Europa jest dopiero na początku pandemii.

 

 

Pomimo zamknięcia granic Unii Europejskiej obywatele państw członkowskich będą jednak mogli wrócić do swoich krajów.

We wtorek (17 marca) zdecydowano, że spotkania szefów państw i rządów w takiej formie będą powtarzane. Telekonferencja m.in. zastąpi przyszłotygodniowy szczyt UE w Brukseli.

Tymczasem ekspert WHO David Nabarro ostrzega, że Stary Kontynent jest dopiero na początku pandemii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Michel: Zgoda na 30-dniowe zamknięcie granic Wspólnoty

Przywódcy państw UE zgodzili się na 30-dniowe zamknięcie granic zewnętrznych Wspólnoty – przekazał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po wtorkowej wideokonferencji. Decyzja ta dotyczy wyłącznie osób niebędących obywatelami państw Wspólnoty i ma rygor natychmiastowej wykonalności.

“Aby ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa poparliśmy wytyczne zaproponowane przez Komisję Europejską w sprawie zarządzania granicami. Musimy zapewnić przejazd dla leków, żywności i innych dóbr, a nasi obywatele muszą być w stanie przedostać się do swoich krajów” – uzasadniał szef Rady Europejskiej na konferencji prasowej w Brukseli.

Koronawirus: Polacy na kwarantannie

Choć wiele osób ograniczyło swoje kontakty i stara się nie wychodzić z domu, formalnie na kwarantannie pozostają jedynie te osoby, u których wykryto koronawirusa, te które mogły mieć bezpośrednią styczność z zakażona osobą, albo wróciły z zagranicy w ostatnich trzech …

Von der Leyen: Trzeba chronić obywateli i gospodarki przed koronawirusem

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zwróciła uwagę że wrogiem jest teraz koronawirus i dlatego trzeba zrobić wszystko, by “chronić naszych obywateli i nasze gospodarki”. “Jesteśmy gotowi, żeby zrobić wszystko, co konieczne. Nie wstrzymamy się przed podjęciem dodatkowych kroków, jeśli sytuacja będzie się pogłębiać” – zapewniła szefowa KE.

Podkreśliła także, że państwa członkowskie Unii zdecydowanie poparły takie rozwiązanie. “Teraz do nich należy implementacja. Powiedziały, że zrobią to natychmiast” – przekazała von der Leyen. “To dobrze, że mamy jednomyślne i wspólne podejście” – oceniła. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie ograniczenie w przekraczaniu unijnych granic wejdzie w życie, bo różne państwa członkowskie mogą mieć różne procedury w tej sprawie.

Czy koronawirus zakłóci funkcjonowanie Unii Europejskiej?

Skrócona sesja Parlamentu Europejskiego, pierwszy chory wśród pracowników Komisji Europejskiej, a przywódcy państw członkowskich porozmawiają ze sobą w ramach telekonferencji.

 

W Europie stwierdzanych jest coraz więcej przypadków infekcji pochodzącym z Chin nowym typem koronawirusa COVID-19. We Włoszech jest już ponad 9,1 …

Ekspert WHO: Jesteśmy prawdopodobnie na początku pandemii

Tymczasem zdaniem Davida Nabarro, który w Światowej Organizacji Zdrowia jest odpowiedzialny za walkę z SARS-CoV-2 w Europie, nasz kontynent ma jeszcze daleko do szczytu zakażeń COVID-19. “Jesteśmy prawdopodobnie dopiero na początku pandemii” – powiedział wczoraj hiszpańskiemu dziennikowi „El Pais”. “Myślę, że będziemy ciężko pracować do końca czerwca, nie tylko w Europie, w walce z tą pandemią” – przyznał ekspert WHO. “Trudno dziś ustalić okres, jaki miałby zostać uznany za moment ustania” – dodał.

Według  Nabarro jednym z powodów pandemii koronawirusa na świecie była zwłoka władz Chin w przeciwdziałaniu tej szybko rozprzestrzeniającej się chorobie. Hiszpan przyznał jednak, że “znajdujemy się na nieznanym gruncie”, a z powodu zbyt wciąż małej liczby testów nie wiemy nawet jaką część Europy koronawirus już opanował. W rozmowie z hiszpańską gazetą Nabarro powiedział też, że w walce z pandemią kluczowe są obecnie dwie strategie: zacieśnianie współpracy między społeczeństwami i służbami sanitarnymi poszczególnych państw w przestrzeganiu zaleceń dotyczących higieny oraz ograniczanie migracji osób z obszarów o wysokiej liczbie zakażeń.

Zdaniem eksperta WHO wzorem dla państw Europy w walce z koronawirusem powinny być Chiny, Korea Płd. i Singapur, a podstawę dla walki powinna stanowić m.in. wysoka liczba wykonywanych testów i izolowaniu osób chorych.

Kolejne europejskie inicjatywy w walce z koronawirusem

Komisja Europejska ogłosiła konkurs dla startupów i sektora MŚP z branży nowych technologii oraz innowacji. Celem jest wykorzystanie ich doświadczeń w walce z koronawirusem. Tymczasem Estonia zamierza bezpłatnie udostępnić narzędzia i platformy do nauczania w internecie dla obywateli innych państw. …

Polska zablokowała powroty

Zamykanie granic przez poszczególne państwa spowodowane pandemią COVID-19 już pociągnęło za sobą wielokilometrowe korki na granicach, a w licznych przypadkach zablokowało obywatelom jednego kraju przejazd tranzytem do innego. Dotyczy to m.in. Polski, która nie wpuszczała na swoje terytorium obywateli Litwy, Łotwy i Estonii, chcących przejechać z Niemiec do swoich ojczyzn. Korki na granicy niemiecko-polskiej sięgnęły wczoraj nawet 40 km, a ludzie czekali na jej przekroczenie po kilkadziesiąt godzin.

W reakcji na skargi ze strony innych państw UE Ursula von der Leyen przekazała, że Polska poinformowała o podjętych staraniach na rzecz pomocy tym, którzy utknęli na granicy niemieckiej. Szefowa KE wyraziła przy tym przekonanie, że ten problem uda się rozwiązać w najbliższych dniach i wszyscy wrócą przez Polskę do swoich krajów.

Koronawirus: Konwój z obywatelami Litwy jedzie przez Polskę

Około 20 aut z obywatelami Litwy jedzie przez Polskę konwojowanych przez polską policję. To ludzie, którzy utknęli na polsko-niemieckiej granicy. Próbowali przejechać do swojego kraju, ale Polska zamknęła swoje granice przed obcokrajowcami.

 

Polski zakaz wjazdu wszedł w życie w nocy z …