Niemcy: Spór o skuteczność preparatu AstraZeneca. Minister zdrowia popiera propozycje UE ws. ograniczeń w eksporcie szczepionek

Niemcy, szczepionka, Astra Zeneca, Jens Spahn

Minister Zdrowia Niemiec Jens Spahn stwierdził, że nie chce spekulować na temat skuteczności szczepionki. W przyszłym tygodniu, na podstawie wyników badań naukowych i decyzji o zatwierdzeniu, zostanie sprawdzone, która grupa zostanie zaszczepiona jako pierwsza tą szczepionką - poinformował we wtorek Spahn w porannym magazynie telewizji ZDF. / (CC BY-NC-ND 2.0) [World Health Summit]

Minister zdrowia Jens Spahn (CDU) rozważa zmiany w krajowym harmonogramie szczepień po doniesieniach mediów, że szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna tylko w 8 proc. dla osób powyżej 65 roku życia. Spahn poparł we wtorek propozycje Unii Europejskiej dotyczące wprowadzenia ograniczeń dla eksportu szczepionek przeciwko Covid-19 poza Wspólnotę.

 

 

Szczepionka koncernu AstraZeneca ma zostać zatwierdzona w najbliższy piątek przez Europejską Agencję Leków (EMA) dla stosowania w krajach UE.

O sprawie skuteczności preparatu napisała gazeta „Handelsblatt”. Natychmiast po publikacji pojawiły się żądania dotyczące ujawnienia źródeł prasowych doniesień. Gregor Waschinski, jeden z autorów artykułu w „Handelsblatt”, wyjaśnia, że raport został potwierdzony przez kilka źródeł „znających niemiecką politykę szczepień” – w tym członków koalicji rządowej. Źródła wypowiadały się pod „warunkiem zachowania anonimowości”.

Minister Zdrowia Niemiec Jens Spahn stwierdził, że nie chce spekulować na temat skuteczności szczepionki. W przyszłym tygodniu, na podstawie wyników badań naukowych i decyzji o zatwierdzeniu, zostanie sprawdzone, która grupa zostanie zaszczepiona jako pierwsza tą szczepionką, poinformował we wtorek Spahn w porannym magazynie telewizji ZDF.

Według Der Spiegel, w zależności od decyzji UE, Spahn może zmienić harmonogram szczepień w Niemczech, aby umożliwić szczepienia młodszym ludziom. Wówczas szczepionki koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna byłyby przeznaczone dla starszych mieszkańców kraju, podczas gdy szczepionka AstraZeneca byłaby przeznaczona dla młodszych osób.

Kolejna szczepionka na koronawirusa już w marcu? Johnson&Johnson planuje miliard dawek rocznie

Być może już w marcu amerykański koncern farmaceutyczno-kosmetyczny wypuści na rynek kolejną szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2. Jak ujawnił Reuters, wstępne wyniki testów są obiecujące, a w lutym będą znane dane o skuteczności preparatu Johnson&Johnson.

 

Według doniesień agencji – potwierdzonych już przez …

Spahn popiera pomysł UE

Tymczasem szwedzko-brytyjska grupa AstraZeneca jest krytykowana również za zapowiadane opóźnienie w dostarczeniu szczepionki. Komisja Europejska określiła opóźnienia w dostawach jako „niedopuszczalne”. UE „wstępnie sfinansowała opracowanie i produkcję szczepionki” i teraz żąda czegoś w zamian, powiedziała w poniedziałek komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.

UE zamówiła już około 400 milionów dawek szczepionki. Szczepionka AstraZeneca jest już stosowana w Wielkiej Brytanii. W związku z problemami z dostawą szczepionek do państw UE, Bruksela zaproponowała utworzenie rejestru eksportu szczepionek.

W poniedziałek komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides poinformowała, że Unia będzie wymagała od firm farmaceutycznych produkujących szczepionki przeciw SARS-CoV-2 na terytorium Wspólnoty, by rejestrowały z wyprzedzeniem zamiar eksportu tych preparatów do krajów trzecich.

Kyriakides oceniła, że opóźnienia w dostawach szczepionek firmy AstraZeneca „są niedopuszczalne”, i uznała, że przedstawione przez koncern wyjaśnienia „były niezadowalające”. Komisja Europejska stworzy rejestr przejrzystości eksportu szczepionek poza UE. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać w najbliższych dniach.

Minister Spahn wspiera ten pomysł. „Rozumiem, że są problemy produkcyjne, ale muszą one dotyczyć wszystkich w ten sam sposób”, zaznaczył Spahn w ZDF. „Nie chodzi o stawianie Europy na pierwszym miejscu, ale o sprawiedliwy przydział dla Europy” – zaznaczył minister, wskazując, że w związku z tym ograniczenie eksportu szczepionek ma sens.