Ukraina zrywa relacje dyplomatyczne z Rosją. Ukraińska armia odpiera rosyjską agresję

Ukraińscy żołnierze, źródło: US Army (fot. Sgt. Alexander Rector)/CC 0 Public Domain

Ukraińscy żołnierze, źródło: US Army (fot. Sgt. Alexander Rector)/CC 0 Public Domain

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją. Oznacza to zamknięcie ukraińskiej ambasady w Moskwie i wydalenie wszystkich rosyjskich dyplomatów z Ukrainy. Napływają informacje o zaciętych walkach między wojskami ukraińskimi i rosyjskimi.

 

„Zerwaliśmy stosunki dyplomatyczne z Rosją” – poinformował ukraińskie prezydent Wołodymyr Zełenski, jednocześnie apelując do swoich rodaków o oddawanie krwi na potrzeby wojska i służb obronnych.

Z kolei przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz przekazał mediom, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło ponad 40 ukraińskich żołnierzy, a kilkudziesięciu kolejnych zostało rannych. Straty po stronie rosyjskiej Kijów szacuje na około 50 ludzi.

Sekretarz generalny ONZ do Putina: W imię ludzkości niech pan powstrzyma wojnę!

Działania Rosji potępiła też większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Są ofiary cywilne na Ukrainie

Arestowycz poinformował też o ofiarach cywilnych na Ukrainie. To osoby, które zginęły w wyniku nocnego i porannego ostrzału ukraińskich miast przez siły rosyjskie. „Ofiar cywilnych jest obecnie mniej niż 10” – powiedział doradca prezydenta Zełenskiego.

Wiadomo, że jedna osoba zginęła w miejscowości Browary w obwodzie kijowskim, a kolejna – 17-letni mężczyzna – w okolicy Chersonia niedaleko anektowanego przez Rosję Krymu. Jest też ofiara w Humaniu w obwodzie czerkaskim – od odłamków pocisku artyleryjskiego zginęła tam rowerzystka, a pięć osób zostało rannych.

Są także ofiary wymiany ognia w okolicy miejscowości Szczastie w obwodzie ługańskim, która była jednym z pierwszych celów rosyjskiej ofensywy. Strona ukraińska potwierdziła utratę kontroli nad dwiema innymi miejscowościami w tej okolicy.

Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło też, że rosyjskie jednostki wkroczyły na terytorium ukraińskie od strony Krymu i znajduje się w obwodzie chersońskim, a także od strony Białorusi w obwodzie czernichowskim oraz od strony Rosji w obwodzie sumskim. Walki trwają też w wielu punktach tzw. linii rozgraniczenia, która oddziela wojska ukraińskie od prorosyjskich separatystów.

Sekretarz generalny NATO potępia "lekkomyślny atak Rosji na Ukrainę"

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że działania Rosji przeciw Ukrainie stanowią poważne naruszenie prawa międzynarodowego.

Znów ostrzał artyleryjski Ukrainy

Około 11:00 polskiego czasu wznowiono także ostrzał artyleryjski Ukrainy. Eksplozje słychać m.in. w Kijowie. Wcześniej ostrzeliwane były także Charków, Mariupol, Iwano-Frankowsk, Łuck oraz Lwów. Rosyjskie pociski spadały m.in. na miejscowe lotniska, ale w Charkowie trafiono przynajmniej jeden blok mieszkalny.

Na drogach wyjazdowych z niektórych miast obwodowych utworzyły się gigantyczne korki. Zablokowane są m.in. wyjazdy z Kijowa w kierunku Żytomierza i Białej Cerkwi. Również na drogach wyjazdowych z Żytomierza, Lwowa, Łucka oraz Humania.

Długie korki ustawiły się też do przejść granicznych m.in. z Polską, Słowacją oraz Rumunią. Szef banku centralnego Ukrainy Kyryło Szewczenko poinformował z kolei  o wprowadzeniu ograniczeń dziennych wypłat z rachunków do 100 tys. hrywien (około 14 tys. złotych).

Zapewniono jednocześnie, że banki działają normalnie, a operacje bezgotówkowe nie mają limitów.

Rosja informuje o „neutralizacji ukraińskiej obrony przeciwlotniczej oraz infrastruktury lotniskowej”, ale Ukraina temu zaprzecza. Ukraiński resort obrony informuje natomiast o strąceniu pięciu rosyjskich samolotów i jednego helikoptera oraz zniszczeniu licznych czołgów i transporterów opancerzonych. Temu z kolei zaprzecza Rosja.