Wołodymyr Zełenski: Na Ukrainie przygotowywany jest zamach stanu

ukraina-zelenski-rosja-achmetow-przewrot

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej 26 listopada / Zdjęcie: president.gov.ua, CC BY 4.0 [Офіс Президента України]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że otrzymał informacje, jakoby ktoś planował doprowadzić w przyszłym tygodniu do zamachu stanu w Kijowie. Podejrzenie pada na Rosję.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

„Obecnie grozi nam nie tylko (zbrojna – red.) eskalacja, ale mamy także duże problemy wewnętrzne. Otrzymałem informację o planowanym zamachu stanu w naszym kraju w dniach 1-2 grudnia”, oznajmił w piątek (26 listopada) Wołodymyr Zełenski na około godzinnej konferencji prasowej, cytowany przez agencję Reutera.

Ukraina: Kijów i Waszyngton ostrzegają przed wybuchem konfliktu. "Rosja gotowa do przeprowadzenia dużej operacji"

USA twierdzą, że pozostaje coraz mniej czasu na przygotowanie odpowiedniego pakietu środków w celu powstrzymania Rosji przed napaścią na Ukrainę.

W sprawę zaangażowany był najbogatszy człowiek Ukrainy?

Prezydent nie podzielił się szczegółami ustaleń, które mu przekazano. Zapytany, czy w sprawę wmieszana jest Rosja, oświadczył, że nie wolno mu o tym mówić. Zełenski poinformował jednak, że ukraiński wywiad wszedł w posiadanie nagrań, na którym o zamiarach dokonania przewrotu mówią pochodzące z Rosji osoby, związane z jednym z najbardziej znanych na Ukrainie oligarchów, obecnie najbogatszym człowiekiem w kraju Rinatem Achmetowem.

Achmetow natychmiast odciął się od wszelkich doniesień, wskazujących na jego zaangażowanie w plany siłowego doprowadzenia do zmiany władzy. „Ujawnione przez Wołodymyra Zełenskiego informacje o moim udziale w jakiejś próbie przewrotu są absolutnym kłamstwem, niezależnie od intencji, jakie kierowały prezydentem”, stwierdził w oświadczeniu.

Zapewnił też, że nie czyha na suwerenność Ukrainy. „Jako obywatel Ukrainy, największy inwestor w kraju, podatnik i pracodawca będę nadal bronił wolnej gospodarki, demokracji i wolności słowa”, przekonywał.

Bloomberg: USA ostrzegają Europę, że Rosja może zaatakować Ukrainę

„Amerykańscy urzędnicy przekazali swoim europejskim odpowiednikom zaniepokojenie w związku z możliwą operacją wojskową”, informuje „Bloomberg”.

Zełenski: Jesteśmy przygotowani na eskalację

Największą uwagę wzbudziła jednak nie sama osoba Achmetowa, a rosyjski wątek sprawy. Wizja bezpośredniego wykorzystywania oligarchów przez Rosję nie tylko do wpływania „w białych rękawiczkach” na decyzje polityczne na Ukrainie, ile do przeprowadzenia tam całkowitego przewrotu, budzi niepokój w Kijowie – szczególnie teraz, gdy Rosja ponownie zwiększa swoje siły przy granicy z Ukrainą.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego powiedział w ubiegłym tygodniu w rozmowie z gazetą „Military Times”, że Rosja zgromadziła wokół granicy ponad 92 tys. żołnierzy i planuje zaatakować zachodniego sąsiada na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.

„Mamy pełną kontrolę nad naszymi granicami i jesteśmy przygotowani na wszelką eskalację”, uspokajał Zełenski na konferencji. Poinformował też, że szef jego kancelarii Andrij Jermak ma w najbliższym czasie rozmawiać ze stroną rosyjską na temat sytuacji na granicy. Jermak zapowiedział ponadto, że oddzielnie będzie kontaktował się z Dmitrijem Kozakiem, byłym rosyjskim wicepremierem, a obecnie zastępcą kierownika administracji prezydenta Władimira Putina.

Zełenski ocenił także jako niepokojącą retorykę Moskwy w kwestii perspektyw Ukrainy przystąpienia w przyszłości do NATO i ostry sprzeciw Kremla wobec jej akcesji do Sojuszu.

Ukraina uszczelnia swoją granicę z Białorusią, ale zastrzega, że to "niełatwe zadanie"

Na razie jednak Kijów nie alarmuje o zwiększonym ruchu migracyjnym na tzw. zielonej granicy, ale uprzedza też, że nie ma odpowiedniej infrastruktury granicznej.

Sprawą przewrotu zajmą się też USA

W kontakcie z Kijowem pozostają amerykańscy urzędnicy, którzy gromadzą informacje na temat planowanego zamachu stanu, przekazała asystentka sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Karen Donfried.

Szefowie dyplomacji państw NATO, w tym – jak przekazała Donfried – amerykański sekretarz stanu Antony Blinken – spotkają się też z przedstawicielami Ukrainy w przyszłym tygodniu na szczycie w łotewskiej Rydze.