Ukraina: W rosyjskim ostrzale Kijowa zginęła dziennikarka Radia Swoboda Wira Hyrycz

Ukraińska dziennikarka Wira Hirycz zginęła w rosyjskim ostrzale Kijowa, źródło: IMI

Ukraińska dziennikarka Wira Hirycz zginęła w rosyjskim ostrzale Kijowa, źródło: IMI

Do rakietowego ostrzału ukraińskiej stolicy doszło wczoraj (28 kwietnia), podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ. Dziś okazało się, że ofiarą śmiertelną rosyjskiego ataku jest znana ukraińska dziennikarka. 10 innych osób zostało rannych.

 

Na Kijów spadło wczoraj w sumie pięć rosyjskich rakiet dalekiego zasięgu. Trafiły m.in. w jedną z części mieszkalnych ukraińskiej stolicy – dzielnicę szewczenkowską.

W tym samym czasie w Kijowie był sekretarz generalny ONZ António Guterres, który spotykłą się m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Rzecznik Guterresa Stephane Dujarric przekazał potem mediom, że szef ONZ był „zszokowany faktem, że do ostrzału doszło w tym właśnie czasie”. Z kolei Zełenski stwierdził, że był to wyraz „rosyjskiej pogardy wobec ONZ i tego, co ta organizacja sobą uosabia”.

Ukraina: W Kijowie zginęła rosyjska niezależna dziennikarka. Chciała dokumentować zbrodnie Putina, a zabił ją rosyjski ostrzał

42-letnia dziennikarka pracowała dla rosyjskiego, niezależnego portalu śledczego „Insider”, który często ujawniał niewygodne dla Kremla sprawy.

Hirycz zginęła w swoim mieszkaniu

Z początku mer Kijowa Witalij Kliczko informował o trzech osobach rannych w ostrzale dzielnicy szewczenkowskiej. Potem liczba ta wzrosła do 10. Dziś (29 kwietnia) poinformowano zaś, że z gruzów trafionego przez Rosjan budynku mieszkalnego wydobyto ciało pierwszej ofiary śmiertelnej.

Okazała się nią być znana ukraińska dziennikarka Wira Hirycz, która pracowała m.in. dla Radia Swoboda. Rozgłośnia potwierdziła już śmierć swojej pracowniczki. Podobnie uczynił ukraiński Instytut Informacji Masowej (IMI).

„Podczas ostrzału rakieta trafiła dokładnie w mieszkanie dziennikarki” – powiedziała dyrektor generalna IMI Inna Kuzniecowa ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform.

Ukraina: Kolejni dziennikarze zabici w rosyjskich ostrzałach. Tym razem Ukrainka i Irlandczyk

Pod Kijowem ostrzelany został samochód, którym jechała ekipa amerykańskiej telewizji Fox News.

Kolejni dziennikarze zabici na Ukrainie

Hirycz jest – według wyliczeń IMI – 21 osobą z mediów, jaka zginęła na Ukrainie od 24 lutego, czyli od wkroczenia tam wojsk rosyjskich. Siedmioro z nich, w tym Amerykanin, Litwin, Irlandczyk i Brytyjczyk, straciło życie podczas wykonywania swojej pracy.

Ponadto dziewięcioro dziennikarzy zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków. Według IMI część dziennikarzy została przez Rosjan zabita właśnie dlatego, że dokumentowali rosyjskie zbrodnie wojenne. 24 marca rakieta wystrzelona przez rosyjską artylerię zabiła nawet rosyjską dziennikarkę pracującą dla mediów niezależnych Oksanę Baulinę.