Ukraina oficjalnie zakazuje rejestracji rosyjskich szczepionek przeciwko COVID-19

szczepionka

W grudniu ukraiński rząd zgodził się na zakup 1,9 mln dawek od chińskiej firmy Sinovac Biotech. Ukraina spodziewa się również otrzymać z Polski 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca/Zdjęcie: Pixabay

Ukraina oficjalnie zakazała rejestracji rosyjskich szczepionek przeciwko koronawirusowi – poinformował rząd w dekrecie opublikowanym w środę (10 lutego).

 

Ukraina, jeden z najbiedniejszych krajów Europy, pozostaje w tyle za innymi państwami, jeśli chodzi o rozpoczęcie programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Do tej pory SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 1,25 mln Ukraińców, a z powodu choroby COVID-19 zmarło na Ukrainie 23 934 osób.

Ukraińskie władze wielokrotnie powtarzały, że w kraju nie będą stosowane rosyjskie szczepionki, takie jak Sputnik V, nazywając je „hybrydową bronią Rosji przeciwko Ukrainie”.

„Rejestracja szczepionek, których produkcja odbywała się w państwie uznanym przez ukraiński parlament za państwowego agresora, jest zabroniona” – głosi dekret.

Biolik, ukraińska firma farmaceutyczna wspierana przez Wiktora Medwedczuka, czołowego przedstawiciela opozycji popierającej Rosję, ​​wystąpiła na początku stycznia o zgodę państwa na zatwierdzenie rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskiy powiedział w zeszłym tygodniu, że Kijów zabezpieczył 20 mln dawek szczepionki wyprodukowanej przez Pfizer i niemiecką firmę BioNTech w ramach globalnego programu COVAX. Rząd ma nadzieję, że w połowie lutego rozpocznie się w kraju program szczepień.

W grudniu rząd zgodził się na zakup 1,9 mln dawek od chińskiej firmy Sinovac Biotech. Ukraina spodziewa się również otrzymać z Polski 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca.