Ukraina: Prezydent Zełenski podziękował USA za wznowienie ustawy Lend-Lease

Ukraina, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / Zdjęcie: president.gov.ua, CC BY 4.0 [Офіс Президента України]

Chodzi o nową wersję ustawy, jaką w USA przyjęto w czasie II wojny światowej, aby wesprzeć aliantów walczących w Europie z III Rzeszą. Teraz na jej mocy USA chcą zwiększyć wojskowe wsparcie dla broniącej się przed inwazją Rosji Ukrainy.

 

 

Wznowioną ustawę Lend-Lease (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act) prezydent USA Joe Biden podpisał wczoraj (9 maja).

„Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji” – powiedział prezydent USA w Gabinecie Owalnym Białego Domu tuż po podpisaniu dokumentów.

Ustawa została podpisana w symbolicznym momencie, czyli w obchodzonym w Rosji 9 maja Dniu Zwycięstwa. Jak jednak mówił Biden, dziś to właśnie Rosja „prowadzi niezwykle brutalną wojnę” oraz dopuszcza się czynów „poza wszelkimi granicami”.

Dostawy broni do Ukrainy. Niemcy rozmawiają z Czechami i Słowacją ws. współpracy

Berlin współpracuje z Bratysławą i Pragą nad porozumieniem, które pozwoliłoby na dostawy czołgów i innego ciężkiego sprzętu do Ukrainy, pisze EURACTIV.de.

 

 

Trzy państwa negocjują w sprawie „wymiany łańcuchowej”, czyli rozwiązania umożliwiającego zastąpienie sprzętu, który obecnie do Ukrainy wysyłają Czechy i …

Reaktywacja ustawy z czasów Roosevelta

Lend-Lease to reaktywacja ustawy, jaką przyjęto w USA w 1941 r., gdy prezydentem był Francis Delano Roosevelt. Wówczas chodziło o wojskowe wsparcie walczących w Europie z III Rzeszą aliantów. Najpierw Wielkiej Brytanii, a potem kolejnych państw, w tym nawet ZSRR.

Na mocy wznowionych przepisów przekazywanie Ukrainie uzbrojenia w formie darowizny, wypożyczenia czy dzierżawy będzie o wiele łatwiejsze, a także będzie można uruchamiać na to dodatkowe środki.

Od początku wojny USA przekazały już Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości prawie 4 mld dolarów, a licząc z wydatkami na rozlokowanie dodatkowych wojska USA na wschodniej flance NATO oraz pomocą gospodarczą i humanitarną wsparcie to przekroczyło już 13 mld dolarów.

Dzień Zwycięstwa: Putin oskarżył NATO o plany ataku na Rosję

W propagandowym wystąpieniu Putin nazwał Ukraińców nazistami i oskarżył NATO o plany ataku na Rosję.

Kongres przyzna dodatkowe środki

Joe Biden zwrócił się jednak do Kongresu USA o kolejne 33 mld dolarów na te cele, a według wstępnych informacji amerykański parlament jeszcze w tym miesiącu może przyznać mu 20 mld dolarów na taką pomoc.

Za to wszystko podziękował już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za wsparcie Ukrainy w walce o naszą wolność i przyszłość. Podpisanie ustawy Lend-Lease to historyczny krok. Jestem przekonany, że znów razem wygramy. I będziemy bronić demokracji na Ukrainie. I w Europie. Jak 77 lat temu” – napisał na Twitterze ukraiński prezydent.