Ukraina: Droga do NATO “jak dwustronne kopanie tunelu”

Ukraina, NATO, Rosja, US, Biden, Putin, Zełenski, Nord Stream 2

Na zdj. ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [NATO North Atlantic Treaty Organization]

“Myślę, że to droga dwukierunkowa” – ocenił dążenie Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba na antenie kanału Ukraina 24.

 

 

“To jak kopanie tunelu pod wodą – z obu stron zaczyna się kopanie i w pewnym punkcie dochodzi do spotkania”, wyjaśnił obrazowo, cytowany przez RIA Nowosti. Zapewnił, że Ukraina absolutnie nie uważa, jakoby ktoś miał wobec niej dług, a ona sama niczego nie musi. “Ale jednocześnie odrzucam takie podejście, że robić powinniśmy tylko my, a druga strona ma tylko siedzieć i na nas czekać. To droga dwóch partnerów do osiągnięcia wspólnej korzyści”, podkreślił minister.

Jak stwierdził, Ukrainie zależy przede wszystkim na uznaniu przez państwa zachodnie tego, że “Ukraina jest częścią Zachodu, że nie jest ona prowincją <<świata rosyjskiego>>, strefą buforową, terytorium przejściowym między Zachodem na Rosją”. Jego zdaniem “kiedy już to stwierdzenie zostanie ostatecznie przyjęte, jako że dziś nie ma jeszcze co do niego jednomyślnej zgody, to wówczas proces naszej europejskiej i euroatlantyckiej integracji nabierze tempa”.

Szef ukraińskiej dyplomacji ujawnił też tematy, jakie prezydent Wołodymyr Zełenski będzie chciał omówić podczas spotkania w Białym Domu ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Joem Bidenem 30 sierpnia. “Pierwszy obszar to sprawy polityczne. Z USA od 2008 r. łączy nas strategiczne partnerstwo. Od tego czasu jednak wszystko się zmieniło. To strategiczne partnerstwo należy zatem wnieść na wyższy poziom”, stwierdził.

“Drugi obszar to sprawy związane z bezpieczeństwem, czyli przeciwdziałanie rosyjskiej agresji, kwestia Donbasu i Krymu (…) Trzeci to gospodarka. Nie ukrywamy, że życzymy sobie więcej amerykańskich inwestycji w ukraińską gospodarkę, zwłaszcza w jej strategiczne sektory”, powiedział Kułeba.

Tymczasem nieoficjalnie mówi się o tym, że jeszcze wcześniej ukraińską stolicę po raz ostatni w roli kanclerza Niemiec odwiedzi Angela Merkel. Taką informację podają znane kanały na Telegramie, powołując się na własne źródła. “Merkel przyjedzie do Kijowa 22 sierpnia spotkać się z Zełenskim”, stwierdzono w oświadczeniu. Rozmowy w sprawie wizyty w imieniu kancelarii prezydenta prowadził jej szef Andrij Jermak.

Do ostatniego spotkania obojga przywódców doszło w lipcu w Berlinie, jednak kancelaria prezydenta poinformowała, że Zełenski nie znalazł wspólnego języka z kanclerz Niemiec w wielu kwestiach, przede wszystkim w sprawie gazociągu Nord Stream 2.