Ukraina: Była premier Julia Tymoszenko zdrowieje po zakażeniu koronawirusem

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zakaziła się koronawirusem w sierpniu, ale informuje już, ze czuje się lepiej, źródło: Facebook/Юлія Тимошенко (@YuliaTymoshenko)

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zakaziła się koronawirusem w sierpniu, ale informuje już, ze czuje się lepiej, źródło: Facebook/Юлія Тимошенко (@YuliaTymoshenko)

„Przetrwałam kryzys, ale do wyzdrowienia jeszcze daleko” – napisała na Facebooku. W sierpniu współpracownicy byłej ukraińskiej premier poinformowali, że zakaziła się koronawirusem SARS-CoV-2 i znajduje się w ciężkim stanie.

 

59-letnia Julia Tymoszenko przez ponad tydzień leżała na oddziale intensywnej terapii, choć – jak informował deputowany jej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) Wadym Iwczenko – była przytomna i nie podłączano jej do respiratora.

Była ukraińska premier przez dwa tygodnie miała jednak bardzo wysoką gorączkę i poważne problemy z oddychaniem. Przez kilka dni jej stan był bardzo ciężki. Teraz jednak Tymoszenko poinformowała we wpisie na Facebooku, że powoli wraca do zdrowia.

„Prawie dwa tygodnie walki z ciężką chorobą zmieniają poczucie rzeczywistości. Ale o tym porozmawiamy trochę później… A dzisiaj, w końcu, kryzysowy stan udało się przetrwać, i choć do wyzdrowienia jeszcze daleko, teraz jest już możliwy powrót krok po kroku do normalnego życia” – napisała dwukrotna była premier Ukrainy z 2005 r. oraz z lat 2007-2010.

W internetowym poście podziękowała też wszystkim, którzy brali udział w jej leczeniu i wspierali ją w trudnych chwilach. Już wcześniej też informowano, że w jej rodzinie stwierdzono więcej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Zakażeni są jej córka i zięć, ale tylko Julia Tymoszenko poważnie zachorowała na COVID-19.

Koronawirus: Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w ciężkim stanie

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko choruje na COVID-19 i jest „w ciężkim stanie”- przekazała jej rzeczniczka.

Rekordy zakażeń na Ukrainie

Tymczasem pandemia koronawirusa na Ukrainie znów przybiera na sile. W ostatnich dniach notowane są kolejne dzienne rekordy liczby nowych zakażeń. Dziś (2 września) było to aż 2495 przypadków, co jest najwyższym wynikiem od początku pandemii.

Przyrost liczby nowych zakażeń mocno przyspieszył w drugiej połowie lipca. Rośnie też dzienna liczba zgonów, która w kilku ostatnich dniach sięgała niemal 50, a dziś przebiła tę barierę, bowiem poinformowano o śmierci aż 51 osób zakażonych SARS-CoV-2.

Najwięcej infekcji na Ukrainie wykrywanych jest obecnie w obwodach kijowskim oraz charkowskim. W obu to już ponad 300 przypadków dziennie. Kraj jednak przygotowuje się na dalszy wzrost zachorowań. Premier Denys Szmyhal powiedział wczoraj (1 września), że władze spodziewają się więcej niż 3 tys. zakażeń dziennie na przełomie września i października.

Ukraina zamraża stosunki z Białorusią "do czasu stabilizacji sytuacji"

Ukraina dołączyła do UE w odmowie uznania wyników wyborów prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia. Kijów zamraża także kontakty z Mińskiem „do czasu ustabilizowania się sytuacji” za północną granicą.

Kijów dzieli kraj na 4 strefy i zamyka granice

Dlatego Kijów już teraz wdraża różne obostrzenia. Kraj podzielony będzie (przynajmniej do 31 października) na cztery strefy – zieloną, żółtą, pomarańczową lub czerwoną. Każda z nich oznacza inną intensywność epidemii na danym obszarze, więc różnić się one będą poziomem zarządzanych ograniczeń. Strefa zielona będzie ich niemal pozbawiona, zaś w strefie czerwonej możliwy jest powrót do pełnego lockdownu.

Do 28 września obowiązuje również zakaz wjazdu na Ukrainę obcokrajowców, z wyjątkiem tych, którzy posiadają status stałego rezydenta lub są członkami delegacji dyplomatycznych lub misji humanitarnych.

„Kiedy epidemia zacznie słabnąć. Kiedy będziemy widzieć, choć przez dwa tygodnie, że epidemia słabnie, wtedy można będzie podejmować decyzję o osłabieniu kwarantanny. Teraz jednak chcemy zapobiec importowi koronawirusa na Ukrainę” – powiedział Szmyhal.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow poinformował natomiast dziś, że dziennie wykonywanych jest na Ukrainie około 47 tys. testów na obecność koronawirusa w organizmie, a obecnie zajętych jest 44 proc. miejsc w szpitalach przygotowanych dla chorych na COVID-19 oraz osób z podejrzeniem infekcji koronawirusem.

Od początku pandemii na Ukrainie wykryto już prawie 126 tys. infekcji koronawirusem, zmarło zaś 2656 osób. Obecnie w kraju jest ponad 64 tys. aktywnych przypadków zakażenia, zaś prawie 59 tys. osób już wyzdrowiało.

Ukraina: Najściślejszy lockdown w Europie. Wszystkie sklepy zamknięte

Wszystkie, nawet spożywcze sklepy działające w obwodzie czerniowieckim na południowym-zachodzie Ukrainy, tuż przy granicy z Mołdawią i Rumunią, są zamknięte.

Z koronawirusem wygrała najsłynniejsza ukraińska aktorka

Wśród znanych Ukraińców, którzy zakazili się już koronawirusem są nie tylko politycy (np. członkowie Rady Najwyższej), ale także celebryci, w tym najpopularniejsza na świecie ukraińska aktorka i modelka Olga Kurylenko, znana z takich hollywoodzkich filmów akcji, jak „Hitman” czy „Max Payne”.

Największą sławę przyniosła jej jednak zagrana w 2008 r. rola tajemniczej Camille, czyli tzw. dziewczyny Bonda z jednej z części przygód Agenta Jej Królewskiej Mości o numerze 007 pt. „Quantum of Solace”. W Jamesa Bonda wcielił się wówczas Daniel Craig.

Kurylenko zakaziła się jednak koronawirusem w marcu nie na Ukrainie, ale we Francji, gdzie obecnie mieszka na stałe (ma bowiem obok ukraińskiego także francuskie obywatelstwo). Choć miała przez kilka dni wysoką gorączkę, szybko poinformowało, że udało jej się zwalczyć infekcję pozostając cały czas w domu.