UE wyśle pomoc na Haiti. Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do prawie 2 tys.

Skutki trzęsienia ziemi na Haiti (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Michael C. Barton)

Skutki trzęsienia ziemi na Haiti (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Michael C. Barton)

Unia Europejska przekaże Haiti pomoc humanitarną o wartości 3 mln euro. Dzięki temu do karaibskiego kraju trafią m.in. środki higieniczne i opatrunkowe. Pieniądze mają także posłużyć stworzeniu schronień dla Haitańczyków, którzy stracili w trzęsieniu ziemi swoje domy.

 

Trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti w ostatnią sobotę (14 sierpnia) około godziny 8:00 lokalnego czasu. Najmocniej zniszczona jest południowa część wyspy, a zwłaszcza portowe miasto Les Cayes.

Tropikalna burza utrudnia akcję ratunkową

Ratownicy, których wspierają m.in. strażacy z USA, Ekwadoru i Chile, wciąż przeszukują gruzowiska. Zawaliło się ponad 37 tys. budynków. Doliczono się już także 1941 ofiar śmiertelnych oraz ponad 9,9 tys. rannych, ale bilans ten prawdopodobnie jeszcze się pogorszy, bo pomoc nie dotarła jeszcze do wszystkich zniszczonych przez kataklizm miejsc.

Akcję ratunkową utrudnia także to, że na Haiti dotarła już burza tropikalna „Grace”, której towarzyszą silny wiatr i ulewny deszcz. Szczególnie mocno „Grace” uderzyła właśnie w rejonach, które najbardziej ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi.

Sytuacja pogodowa sprawia, że przeszukiwanie gruzowisk robi się bardzo niebezpieczne dla samych ratowników. Fragmenty zawalonych budynków nie tylko stają się bardzo śliskie, ale rumowiska grożą osiadaniem i dalszym osypywaniem się pod wpływem wody.

Amerykańskie Centrum ds. Huraganów w Miami na Florydzie ostrzegło już, że w okolicy Les Cayes może spaść w ciągu doby nawet 38 centymetrów deszczu na metr kwadratowy. A to w haitańskich warunkach grozi powstawaniem nagłych powodzi (tzw. flash floods).

Tymczasem osoby, które straciły swoje domy, często koczują na ulicach w prowizorycznych namiotach lub szałasach i nie mają jak porządnie schronić się przed tropikalną burzą. Szpitale przepełnione są rannymi, więc osoby lżej poszkodowane wciąż czekają na pomoc. Brakuje także żywności i czystej, zdatnej do picia wody.

Haiti: Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi. ONZ chce korytarza humanitarnego na terenach gangów

Do niemal 1,3 tys. wzrosła już liczba ofiar sobotniego trzęsienia ziemi na Haiti. Pod gruzami zawalonych budynków wciąż poszukiwani są ludzie.

UE przekaże Haiti pomoc

Unia Europejska zadecydowała o uruchomieniu 3 mln euro z rezerwy kryzysowej na pomoc humanitarną dla Haiti. Środki te mają otrzymać działające już w regionie organizacje pomocowe.

„Fundusze zostaną wykorzystane na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb, takich jak zapewnienie pomocy medycznej lokalnym szpitalom, ale także zaopatrzenie w wodę, usługi sanitarne i higieniczne lub modernizację, zapewnienie schronienia najbardziej dotkniętym trzęsieniem Haitańczykom” – poinformował komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.

USA oprócz strażaków wysłało natomiast na Haiti helikoptery poszukiwawcze straży przybrzeżnej oraz ekipy medyczne. Na Haiti już wcześniej była także kubańska misja medyczna, która pomagała uruchomić pierwszy szpital covidowy na wyspie. Skala haitańskiej epidemii COVID-19 nie była dotąd znana, bo długo nie było w tym kraju nawet jednego laboratorium zdolnego do przeprowadzania testów na koronawirusa.

Po około 15 ton pomocy humanitarnej przesłały na Haiti także Meksyk i Chile. To przede wszystkim środki opatrunkowe, leki, żywność oraz butelkowana pitna woda. „Haiti potrzebuje naszej pomocy, bo w krótkim czasie doświadczyło wielu nieszczęść” – powiedział meksykański prezydent Manuel López Obrador.

Turystyczny raj i piekło do życia – trudne sąsiedztwo Dominikany i Haiti

Choć zajmują tę samą karaibską wyspę, różni je niemal wszystko.

Haiti w kryzysie od lat

W ciągu nieco ponad dekady na Haiti doszło do dwóch silnych trzęsień ziemi. To ze stycznia 2010 r. pociągnęło za sobą ponad 200 tys. ofiar śmiertelnych oraz 300 tys. rannych i poszkodowanych. Kraj zmagał się też z epidemią cholery, huraganami oraz korupcją, ogromną przestępczością zorganizowaną oraz permanentnym kryzysem politycznym.

Na początku lipca doszło także do zamachu na prezydenta Jovenela Moïse’a. Przeprowadziła go grupa cudzoziemców złożona głównie z kolumbijskich najemników. Wciąż jednak nie ustalono zleceniodawców morderstwa.

Haiti to obecnie najbiedniejszy kraj półkuli zachodniej i w ogóle jeden z najbiedniejszych na świecie. Stałe zatrudnienie ma tam obecnie mniej niż połowa mieszkańców, a aż 59 proc. społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa. Według kryteriów ONZ oznacza to życie za mniej niż 2,41 dolara dziennie. Z kolei 24 proc. doświadcza ubóstwa skrajnego, czyli żyje za mniej niż 1,23 dolara dziennie.