UE wyśle helikoptery do gaszenia pożarów lasów w Turcji

Do gaszenia pożarów w Turcji skierowano m.in. śmigłowce z Hiszpanii (Photo by Victor Grabarczyk on Unsplash)

Do gaszenia pożarów w Turcji skierowano m.in. śmigłowce z Hiszpanii (Photo by Victor Grabarczyk on Unsplash)

Unia Europejska obiecała wsparcie dla strażaków walczących z wielkimi pożarami lasów, jakie szaleją w południowo-wschodniej części Turcji. Chodzi o helikoptery, które mogą gasić ogień z powietrza.

 

 

Pożary lasów w Turcji trwają od niemal tygodnia. Od ostatniej środy (28 lipca) odnotowano ich już 119 na terenie aż 32 prowincji. Najtrudniejsza sytuacja panuje w południowo-wschodniej części tureckiego wybrzeża.

Strażacy walczą obecnie z największym ogniem w prowincjach Muğla nad Morzem Egejskim i Antalya nad Morzem Śródziemnym, a także w położonej w środkowo-wschodniej części kraju prowincji Tunceli.

W ostatnią niedzielę (1 sierpnia) w dramatycznych okolicznościach trzeba było ewakuować turystyczną miejscowość Çökertme w prowincji Muğla. Część mieszkańców uciekała przed ogniem łodziami. „To co się działo przypominało piekło” – relacjonował burmistrz pobliskiego kurortu Bodrum Ahmet Aras. Ewakuowane zostało także położone w okolicy miasteczko Turunç.

Ogromne pożary na Sardynii. Francja i Grecja pomagają ugasić ogień

W wyniku pożarów, które nawiedziły Sardynię, zniszczeniu uległy liczne gospodarstwa i okoliczna przyroda.

Wielkie upały w południowej Europie i Turcji

Najnowszy bilans ofiar śmiertelnych pożarów w Turcji to osiem osób, ale rannych i poszkodowanych jest kilkaset. 27 z nich przebywa w szpitalach. Straty materialne są jednak w dotkniętych żywiołem gminach ogromne. Minister rolnictwa i leśnictwa Bekir Pakdemirli poinformował, że spłonęły też duże połacie cennych lasów.

Tureckie władze, według ustaleń agencji Associated Press, mają prowadzić dochodzenie sprawdzające czy za wywołanie pożarów nie odpowiadają bojownicy uznawanej za terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Ogień pojawił się bowiem także na terenach zamieszkanych głównie przez Kurdów.

Ale meteorolodzy zwracają uwagę, że w Turcji, tak jak w całej południowej Europie, za sprawą mas gorącego powietrza znad Afryki Północnej trwa fala największych od kilkudziesięciu lat upałów. To sprawia, że nawet niewielkie zaprószenie ognia może wywołać wielki pożar. Płoną obecnie lasy także m.in. w zachodniej Grecji oraz na włoskiej Sycylii.

Cypr: Największe od lat pożary lasów. Kolejne kraje europejskie wysyłają pomoc

Tegoroczne pożary są największe od kilku dziesięcioleci.

Lenarčič: Jesteśmy gotowi wysłać dalszą pomoc

Turcja otrzymała już w walce z żywiołem pomoc z zagranicy. W tej chwili kluczowe jest gaszenie ognia z powietrza, aby zdusić nowe jego zaczątki w trudno dostępnych terenach leśnych. Dlatego inne kraje przysłały helikoptery gaśnicze.

W Turcji pomagają już takie maszyny z Ukrainy, Rosji, Azerbejdżanu i Iranu. Swoje wsparcie obiecała także UE. Również chodzi o gaśnicze śmigłowce. Pierwsze trzy maszyny – jedna z Chorwacji i dwie z Hiszpanii – dotarły do Turcji wczoraj (2 sierpnia) wieczorem.

„UE jest z Turcją w pełni solidarna w tym trudnym czasie. Dziękuję wszystkim państwom członkowskim, które zaoferowały pomoc. Jesteśmy gotowi do wysłania kolejnej pomocy, jeśli będzie taka potrzeba” – zapewnił komisarz ds. reagowania kryzysowego Janez Lenarčič.

Działające całodobowo unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) jest w stałym kontakcie z władzami Turcji.