UE reaguje na intensyfikację działań militarnych w Syrii

Uciekinierzy z syryjskiej prowincji Idlib. Źródło https://www.voanews.com/middle-east/erdogan-warns-moscow-idlib-amid-fears-refugee-exodus (AP Photo/Ghaith Alsayed)

Przedstawiciele Unii Europejskiej wezwali do zakończenia operacji militarnych w północno-zachodniej Syrii. W wydanym oświadczeniu podkreślili gotowość do kontynuowania pomocy humanitarnej tak długo, jak będzie to konieczne.

 

 

We wspólnym oświadczeniu z 6 lutego wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i jednocześnie wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell oraz komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič wezwali do „zaprzestania bombardowań i innego rodzaju ataków przeciwko cywilom w północno-zachodniej Syrii”.

Przedstawiciele UE domagają się również od wszystkich stron konfliktu zapewnienia swobodnego dostępu pomocy humanitarnej dla potrzebujących, a także przestrzegania zapisów prawa międzynarodowego, w szczególności przepisów stanowiących o ochronie ludności cywilnej w trakcie konfliktów zbrojnych.

Macron: Europa musi odzyskać prawo do określania swoich interesów

Prezydent Francji wygłosił przemówienie w Akademii Wojskowej w Paryżu, w którym zaapelował o zmiany w w europejskiej polityce obronnej. Wymienił też jej cztery konieczne filary: multilateralizm, partnerstwo strategiczne, autonomia bezpieczeństwa europejskiego i suwerenność państw członkowskich.

 

Emmanuel Macron swoje dzisiejsze (7 lutego) …

Exodus tysięcy Syryjczyków i ataki na obiekty medyczne

Znajdująca się w północno-zachodniej Syrii prowincja Idlib jest ostatnim bastionem rebeliantów, który opiera się wojskom syryjskiego reżimu Bashara al-Assada. Armia syryjska, wspierana przez lotnictwo rosyjskie, zintensyfikowała w ostatnim czasie działania zbrojne mające na celu przywrócenie kontroli reżimu nad tym terytorium. Według Davida Millibanda z International Rescue Committee, tylko w ciągu minionych kilku tygodni w wyniku walk zginęło 300 cywilów.

Ofensywa spowodowała nowy exodus tysięcy osób w stronę granicy z Turcją. Według statystyk jedynie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy około pół miliona osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

W swoim oświadczeniu Michelle Nunn, która stoi na czele organizacji humanitarnej CARE USA, stwierdziła, że w 2019 roku w Syrii miało miejsce 85 ataków na obiekty medyczne, a ten tragiczny w skutkach trend jest kontynuowany w 2020. Informacje te potwierdzają Borrell i Lenarčič, którzy wskazali, że w wyniku działań militarnych, oprócz szpitali przeprowadzono ataki również na obozy uchodźcze i gęsto zaludnione obszary.

Rozpoczął się największy od ćwierć wieku przerzut wojsk amerykańskich do Europy

W Europie trwają największe od 25 lat manewry z udziałem wojsk USA. Amerykanie zapewniają o swoich zobowiązaniach wobec europejskich sojuszników w NATO, a Rosja i Białoruś postrzegają ćwiczenia jako niepotrzebną prowokację w pobliżu ich granic.

 

 

W ramach ćwiczeń 20 tysięcy żołnierzy …

Otwarta wojna pomiędzy Turcją a Syrią?

Turcja wspiera niektóre grupy rebeliantów przeciwne syryjskiemu przywódcy. Po ogłoszeniu decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii (do którego ostatecznie nie doszło), Ankara zdecydowała się w październiku na przeprowadzenie ofensywy przeciw siłom kurdyjskim, które uznaje za organizację terrorystyczną powiązaną ze zdelegalizowaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

W poprzednim tygodniu doszło do bezpośrednich starć pomiędzy turecką i syryjską armią, w wyniku których zginęło kilku żołnierzy tureckich. W odwecie Ankara przeprowadziła operację zakończoną „neutralizacją” 76 syryjskich żołnierzy. Według niektórych analityków, Turcja i Syria znajdują się de facto w stanie niewypowiedzianej wojny, która przeradzając się w otwarty konflikt, oznaczałaby katastrofę.

Turcja jest członkiem NATO, więc w przypadku wojny z Syrią Ankara może oczekiwać od swoich NATO-wskich sojuszników, w tym wielu krajów europejskich, realizacji postanowień artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego. Stanowi on, że atak na jednego członka NATO jest atakiem na cały Sojusz. Do tej pory postanowienia artykułu 5. zostały zastosowane tylko raz po zamachach na WTC 11 września 2001 roku.

Przyjaciele Spójności zablokują budżet na obronność?

Przywódcy 17 państw członkowskich tworzących tzw. Grupę Przyjaciół Spójności spotkali się w Portugalii. Po raz kolejny sprzeciwili się cięciom środków na politykę spójności w przyszłym unijnym budżecie. Zamiast tego wolą zmniejszyć unijną biurokrację i wydatki na obronność.

 

Podczas spotkania w miejscowości …

Pomoc humanitarna UE

W oświadczeniu Borrell i Lenarčič  przypomnieli, że UE jest zaangażowana w pomoc humanitarną dla ofiar syryjskiej wojny, która dociera nie tylko do osób pozostających na terytorium Syrii, lecz również do krajów sąsiednich, w których schronienie znalazły miliony uchodźców. Do tej pory UE przekazała na rzecz ofiar konfliktu ponad 17 mld euro.

Pomoc humanitarna Unii to m.in. organizowanie opieki zdrowotnej, dostarczanie żywności i bezpiecznej do spożycia wody pitnej, jak również artykułów podstawowego użytku. Według szacunków dzięki unijnej pomocy edukację kontynuować mogło około 144 tys. dzieci. Borrell i Lenarčič dodali w oświadczeniu, że „Unia Europejska będzie kontynuować pomoc humanitarną tak długo, jak tylko będzie trzeba”. Przedstawiciele Komisji zwrócili przy tym uwagę, że konfliktu syryjskiego nie da się rozwiązać na drodze militarnej.

Od rozpoczęcia walk w Syrii śmierć poniosło ponad 380 tys. osób, a mniej więcej 50 proc. przedwojennej populacji Syrii (tj. ok 10 mln) musiało opuścić swoje domy. Według statystyk ok 80 proc. Syryjczyków żyje poniżej granicy ubóstwa.

Konflikt w Syrii rozpoczął się w 2011 r. Syryjczycy zainspirowani arabską wiosną w Tunezji, Egipcie czy Maroku rzucili wyzwanie autorytarnym rządom Bashara al-Assada. Masowe protesty przerodziły się w wojnę domową, w którą z czasem zaangażowało się wiele krajów w tym m.in. Rosja, Turcja, Iran czy USA. Syria stała się również obszarem działań dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego, którzy z części jej terytorium utworzyli Kalifat, a także innych grup terrorystycznych.

USA znów będą używać min przeciwpiechotnych. UE to potępia

Kolejny zgrzyt na linii Waszyngton-Bruksela. Unia Europejska potępiła zniesienie przez USA zakazu stosowania min przeciwpiechotnych. „To podważa światowe porozumienie w tej sprawie” – oświadczyła unijna dyplomacja.

 

Waszyngton poinformował o tym, że znosi obowiązujący od 2014 r. dobrowolny zakaz stosowania min przeciwpiechotnych. …