UE przesyła kondolencje Słowacji po ataku nożownika na szkołę

Słowacki policjant, źródło: Wikipedia, fot. Kiwiev (CC BY. 2.0)edia, fot. Kiwiev

Słowacki policjant, źródło: Wikipedia, fot. Kiwiev (CC BY. 2.0)

Komisja Europejska złożyła kondolencje bliskim ofiary ataku nożownika w szkole w miejscowości Vrútky na Słowacji. W incydencie zginął wicedyrektor placówki, a ranne zostało pięć osób. Napastnika zastrzeliła policja.

 

Vrútky to zaledwie 7,5-tysięczna miejscowość w powiecie Martin w kraju żylińskim około 200 kilometrów na północny-wschód od Bratysławy i ok. 50 kilometrów od granic z Polską i Czechami.

22-letni absolwent wtargnął wczoraj (11 czerwca) do swojej byłej szkoły. Czwartek nie był na Słowacji świętem, a więc placówki edukacyjne funkcjonowały normalnie.

Przebieg ataku

Młody mężczyzna z nieustalonych jeszcze przyczyn zaatakował nożem uczniów i nauczycieli. Ranił w szkole w sumie pięć osób, w tym jedną śmiertelnie. Zmarłym jest wicedyrektor zespołu szkolnego, który łączy przedszkole, szkołę podstawową oraz gimnazjum.

„Pracownicy szkoły chcieli go zatrzymać, ale mężczyzna użył noża, który miał przy sobie. Śmiertelnie godził zastępcę dyrektora, zranił także woźnego. Następnie wpadł do najbliższej klasy, gdzie według wstępnych informacji, ranił nauczyciela i dwoje dzieci” – wyjaśniał potem komendant główny słowackiej policji gen. Milan Lučanský.

Dwoje rannych w ataku dzieci – chłopiec i dziewczynka – znajdują się w szpitalu w poważnym stanie. Mają rany kłute brzucha, klatki piersiowej i szyi. Sprawa po ugodzeniu pięciu osób próbował uciekać z budynku, ale na miejsce przyjechała już policja. Funkcjonariusze zastrzelili sprawcę.

Policja na razie ustaliła jedynie, że sprawca działał sam, ale nie wiadomo czy był jakkolwiek motywowany politycznie. Do budynku szkoły wszedł głównym wejściem, ale musiał je wyważyć, ponieważ drzwi były zamknięte.

Ja poinformował dyrektor zespołu szkolnego Branislav Zacharides, napastnik nie był tzw. uczniem problemowym. ” Szkoła nie wiąże tego incydentu z wydarzeniem z przeszłości jako zemsty lub czegoś takiego” – powiedział.

Również policja, co potwierdził gen. Lučanský, nie bierze pod uwagę motywu zemsty. Stwierdził natomiast, że 22-latek miał „inne problemy”. Miał być jednak na tyle agresywny, że ranił jeszcze policjanta, który przyjechał jako pierwszy z interwencją.

To dlatego funkcjonariusze napastnika zastrzelili na miejscu. Ranny policjant ma pocięte ręce i rany kłute klatki piersiowej. Wszystkie ranne osoby znajdują się jednak w stanie stabilnym i są przytomne.

Grupa Wyszehradzka zgodna ws. Europejskiego Funduszu Odbudowy?

Mimo dotychczasowych rozbieżności udało się wypracować wspólne stanowisko V4 wobec unijnego pakietu ratunkowego dla gospodarki po pandemii COVID-19.

Polska i KE składają kondolencje

Kondolencje rodzinom ofiary oraz rannych osób złożyli już zarówno premier Igor Matovič, jak i prezydent Zuzana Čaputová. Wyrazy współczucia szefowi słowackiego rządu przekazali też krótko po zdarzeniu premierzy Polski, Węgier i Czech, którzy rozmawiali z nim podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Lednicy na czeskich Morawach.

Teraz do kondolencji dołączyła Komisja Europejska. „Chciałbym przekazać kilka słów obywatelom Słowacji, którzy są w żałobie po wczorajszym ataku nożownika w szkole w miejscowości Vrútky. Podzielamy wasz szok i smutek po tej tragedii” – powiedział dziś główny rzecznik prasowy KE Eric Mamer.

W szczególności wspomniał zabitego przez napastnika wicedyrektora zespołu szkolnego, który jednocześnie był dyrektorem gimnazjum. „Zginął w bezinteresownym akcie odwagi, gdy chronił swoich kolegów i uczniów, ratując ich życie” – dodał Mamer.

Życzył też rannym w ataku szybkiego powrotu do zdrowia. Szkoły na Słowacji otwarto 1 czerwca, po tym jak zniesiono dotyczące ich przeciwepidemiczne obostrzenie.