Liderzy UE i NATO: Będzie broń artyleryjska dla Ukrainy

wojna-w-ukrainie-wizyta-joe-biden-polska-duda-rzeszów-warszawa-putinhamonogram

Prezydent USA Joe Biden, fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

“Przywódcy zgodzili się kontynuować pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną dla Ukrainy”, przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki po wczorajszych rozmowach Joe Bidena z liderami UE i NATO.

 

Dodała, że ich uczestnicy potwierdzili swoją solidarność z Ukrainą i zobowiązali się do dalszej współpracy. Zadeklarowali też dalsze dostawy broni dla Ukrainy, w tym artylerii.

W sojuszniczych konsultacjach we wtorek (19 kwietnia) obok prezydenta USA Joe Bidena wzięli udział premier Kanady Justin Trudeau, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, premier Japonii Fumio Kishida, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydenci Polski Andrzej Duda i Rumunii Klaus Iohannis oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Wojna w Ukrainie [AKTUALIZACJA] / Siedem ofiar śmiertelnych ostrzału Lwowa

Ukraina wciąż stawia zacięty opór siłom agresora.

Psaki: Dodatkowa broń artyleryjska dla Ukrainy

Jen Psaki nie zdradziła szczegółów na temat dalszej pomocy dla Ukrainy, ale stwierdziła, że rozmowy dotyczyły m.in. dostarczenia sprzętu, którego USA nie mają w swoim arsenale. “Czasami Ukraińcy chcą sprzętu, którego my nie mamy, więc dyskutowaliśmy na ten temat z naszymi partnerami”, powiedziała.

Rzeczniczka Białego Domu przyznała też, że Ukraina zwróciła się do USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm, ale zastrzegła, że dotychczas nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie. Zapewniła ponadto, że USA prowadzą rozmowy w sprawie kolejnych pakietów pomocy finansowej i wojskowej dla Ukrainy.

Sam amerykański prezydent przyznał natomiast, że USA wyślą Ukrainie dodatkową artylerię. Również liderzy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Kanady zapowiedzieli przekazanie dla Kijowa broni, m.in. artyleryjskiej.

Kreml odpowiada na brytyjskie sankcje. Boris Johnson do Rosji nie wjedzie

Sankcje są odpowiedzią na „bezprecedensowo wrogie działania Londynu”, przekazało MSZ Rosji.

Scholz: Rosja nie może wygrać tej wojny

Natomiast kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył po spotkaniu, że pokój na warunkach rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jest nie do zaakceptowania. “Wraz z naszymi zachodnimi partnerami jesteśmy zgodni, że Rosja nie może wygrać tej wojny”, podkreślił cytowany w mediach kanclerz.

Oświadczył także, że już zwrócił się do niemieckiej branży zbrojeniowej o informacje ws. broni, jaką Niemcy mogą jak najszybciej dostarczyć Ukrainie. Scholz dodał, że w grę wchodzi broń przeciwpancerna i obrony powietrznej, o którą prosi Kijów. “Wraz z partnerami będziemy się starali wesprzeć Ukrainę bronią artyleryjską dalekiego zasięgu”, zapowiedział.

Kanclerz Niemiec uznał ponadto, że „rosyjska inwazja jest wstrząsającym naruszeniem prawa międzynarodowego”, a odpowiedzialność za “śmierć tysięcy cywilów w wyniku zbrodni wojennych”, ponosi prezydent Rosji.

Niemcy: Problem dla Scholza. Koalicjanci krytykują rząd za opieszałość ws. dostaw broni dla Ukrainy

Po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie, poważnie trzeszczy w niemieckiej koalicji rządzącej.

Johnson: Więcej broni artyleryjskiej dla Ukrainy 

Brytyjski premier Boris Johnson podkreślił tymczasem „pilną potrzebę” przekazania broni Ukrainie wobec faktu, że „Putin przegrupował swoje siły i rozpoczął nową ofensywę w Donbasie”. “To będzie konflikt artyleryjski, oni potrzebują wsparcia w postaci większej ilości artylerii. To jest to, co będziemy im dawać oprócz wielu innych form wsparcia”, zapowiedział występując po wideo spotkaniu w Izbie Gmin.

Brytyjski premier nie sprecyzował co prawda, jakie rodzaje broni jego rząd zamierza przekazać Ukrainie, ale powtórzył, że jego celem jest „wzmocnienie i uzbrojenie Ukrainy do tego stopnia, żeby Rosja już nigdy nie odważyła się na inwazję”. Taki cel Johnson zadeklarował już w zeszły wtorek w rozmowie telefonicznej z prezydentem Bidenem.

Francja chce blokady rosyjskiej ropy

Mimo próśb Ukrainy, UE nie udało się uzgodnić zakazu importu rosyjskiego surowca.

Kanada dostarczy Ukrainie ciężką broń artyleryjską 

Według agencji The Canadian Press również premier Justin Trudeau zapowiedział we wtorek, że Kanada dostarczy Ukrainie ciężką broń artyleryjską. Podczas wizyty w Dalhousie w Nowym Brunszwiku Trudeau przekazał, że jest w bliskim kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a przekazanie szczegółów na temat nowych dostaw broni zapowiedział na najbliższe dni.

Włochy: Parlament zaakceptował wysłanie broni na Ukrainę

„Sankcje na Rosję nie powstrzymają tej agresji” – skomentował premier Włoch Mario Draghi.

Włochy: Jak najszybsze zawieszenie broni i międzynarodowa izolacja Rosji

„Liderzy (UE i NATO) potwierdzili znaczenie ścisłej współpracy w zakresie wsparcia dla Ukrainy we wszystkich wymiarach, przy szczególnym uwzględnieniu wkładu w budżet państwa”, przekazała kancelaria premiera Włoch Mario Draghiego w komunikacie wydanym po wczorajszych rozmowach.

Dodano, że przywódcy wyrazili też poważne zaniepokojenie przedłużaniem się zbrojnego konfliktu i wskazali potrzebę jak najszybszego doprowadzenia do zawieszenia broni, by „położyć kres cierpieniom ludności”. „Powtórzono wspólne zaangażowanie na rzecz dywersyfikacji źródeł energii, by w ten sposób zredukować uzależnienie od rosyjskich dostaw”, głosi komunikat, na który powołują się media. Według kancelarii premiera Włoch była też mowa o aprobacie dla wzmocnienia presji na Kreml, m.in. przez dalsze sankcje, i „zwiększenie międzynarodowej izolacji Moskwy”.