Tyle wyniosła pomoc militarna Niemiec dla Ukrainy

Na zdjęciu kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ. / Foto via [European Union]

W ciągu pierwszych trzech miesięcy rosyjskiej inwazji na Ukrainę rząd w Berlinie zezwolił na dostarczenie broni i sprzętu wojskowego o wartości 350 mln euro, przekazały niemieckie władze.

 

 

Jeszcze kilka dni temu kanclerza Olaf Scholz zapewniał w Wilnie na konferencji prasowej z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii, że „żaden kraj nie realizuje dostaw broni na Ukrainę na taką skalę, jak Niemcy”. Liczby mówią jednak coś innego.

Niemcy przeznaczyły jak dotąd Ukrainie sprzęt wartości około 350 mln euro. Informacja ta pochodzi z danych przedstawionych przez niemieckie ministerstwo gospodarki.

Niemcy podzieleni ws. akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej

Niemcy są podzieleni w kwestii przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Pomoc dla Ukrainy: USA na czele. Polska wysoko

W odpowiedzi na zapytanie, złożone przez posłankę partii Lewica Sevim Dagdelen, resort gospodarki poinformował, że od 24 lutego do 1 czerwca tego roku Berlin wydał zgodę na wywóz sprzętu wojennego za 219,8 miliona euro oraz innych artykułów wojskowych jak hełmy czy kamizelki kuloodporne za 85,2 miliona euro. Poza tym zezwolono na przekazanie sprzętu innej kategorii, nie sprecyzowano jakiej, za 45,1 miliona euro.

Jak można przeczytać w tekście w „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w odpowiedzi ministerstwa napisano, że zaakceptowany do przekazania sprzęt to w większości materiały z zasobów niemieckiej armii. Mają one służyć „wsparciu Ukrainy w jej uprawnionej walce obronnej przeciwko łamiącej prawo międzynarodowe rosyjskiej wojnie napastniczej”.

Jednak jak twierdzi strona ukraińska, jak dotąd… Ukraina nie otrzymała jeszcze żadnych informacji od Niemiec, kiedy zostanie jej dostarczona obiecana niedawno przez niemiecki rząd broń, powiedział na łamach dziennika „Tagesspiegel” ambasador tego kraju w Niemczech Andrij Melnyk.

Niemcy mieli dostarczyć Ukrainie cztery wyrzutnie rakietowe Mars, ale wcześniej podawana data dostawy, czyli koniec czerwca, została przesunięta na czas nieokreślony. Systemy uzbrojenia produkowane przez firmę Krauss-Maffei-Wegmann są nie tylko w małym stopniu sprawne, ale mają również problemy z oprogramowaniem, informował „Tagesspiegel”.

Na początku czerwca kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział w Bundestagu, że Niemcy dostarczą Ukrainie system obrony powietrznej IRIS-T oraz system radarowy służący do wykrywania pozycji artylerii wroga.

Tymczasem dla porównania, USA dostarczyły do tej pory (albo zapowiedziały przekazanie) Ukrainie broni o wartości ok. 4,3 mld euro. Chodzi o ciężki sprzęt jak haubice czy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet. Z kolei prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że Polska przekazała już Ukrainie sprzęt o wartości 1,6 mld euro.

Według bazy „Ukraine Support Tracker”, stworzonej przez Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii, który rejestruje i podlicza pomoc militarną, finansową i humanitarną przekazaną Ukrainie przez inne państwa od 24 lutego, najwięcej pomocy militarnej przekazały dotychczas Ukrainie: Stany Zjednoczone – 13,9 mld euro, Polska – 1,52 mld euro, Wielka Brytania – 1,34 mld euro. Niemcy są na 4. miejscu, deklarując sprzęt o wartości ok. 600 mln euro. Ostatnią aktualizację bazy przeprowadzono 18 maja.

Jak podkreślają autorzy zestawienia, dane uwzględniają sprzęt zadeklarowany, choć niekoniecznie musiał on już dotrzeć do walczących z rosyjską agresją.

Tymczasem według zestawienia, obejmującego wszystkie formy pomocy, najwięcej środków przekazały dotychczas Ukrainie: Stany Zjednoczone – 42,9 mld euro, Wielka Brytania – 4,76 mld euro, Polska – 2,57 mld euro.

Unia Europejska – Komisja i Rada – przeznaczyła na ten cel 4,1 mld euro.  Niemcy natomiast znalazły się w tym wyliczeniu na 5. miejscu z pomocą wartą 2,3 mld euro.