Twitter usuwa posty najwyższego przywódcy duchowego Iranu o szczepionkach na koronawirusa

Najwyższy duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei, źródło: khamenei.ir (CC BY 4.0)

Najwyższy duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei, źródło: khamenei.ir (CC BY 4.0)

Serwis mikroblogowy skasował wpisy Ajatollaha Alego Chameneia na temat szczepionek na koronawirusa brytyjskiej i amerykańskiej produkcji. Irański przywódca duchowy stwierdził, że „nie można im ufać”.

 

Po tym jak Twitter na stałe zablokował konto ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa z powodu jego ostatnich wpisów uznanych za podżeganie do zamieszek i przemocy, pojawiły się głosy, że serwis nie reaguje w ten sam sposób na wpisy innych światowych przywódców.

Podawano tu m.in. przykład postów umieszczanych na koncie najwyższego przywódcy duchowego Iranu ajatollaha Alego Chameneia, który nie raz w bardzo ostrych słowach krytykował USA czy Izrael, ale ostatnio także przestrzegał przed szczepionkami na koronawirusa, a zwłaszcza tymi zachodniej produkcji.

Teraz jednak Twitter zareagował i usunął wpis dotyczący wytwarzających odporność na SARS-CoV-2 preparatów opracowanych przez koncerny Moderna, Pfizer-BioNTech oraz AstraZeneca.

Twitter blokuje Trumpa, a ten rozważa utworzenie własnego serwisu społecznościowego

Prywatne konto ustępującego prezydenta USA na Twitterze zostało zablokowane bezterminowo. Serwis uznał, że istnieje „ryzyko dalszego podżegania do przemocy”. Donald Trump rozważa już utworzenie własnego medium społecznościowego.

 

„Po szczegółowym monitoringu ostatnich tweetów zdecydowaliśmy się na stałe zablokować to konto ze względu …

Chamenei nie wierzy w zachodnie szczepionki

Kontrowersyjny wpis pojawił się na anglojęzycznym koncie ajatollaha Chameneia w ostatni piątek (8 stycznia). „Zabrania się importowania szczepionek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Absolutnie nie możemy im ufać. Niewykluczone, że chcą zakazić inne narody” – głosił wpis.

Był to cytat z wygłoszonego przez najwyższego rangą irańskiego duchownego przemówienia, który nie tylko wytykał w nim USA czy Wielkiej Brytanii rzekome zbrodnicze intencje, ale przypominał także o tragicznej pomyłce, do jakiej doszło we Francji w latach 1980-1990, gdy w wyniku zaniedbań przetaczano pacjentom krew zakażoną wirusem HIV, co doprowadziło do kolejnych zakażeń.

„Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z francuską krwią zakażoną wirusem HIV, francuskie szczepionki również nie są godne zaufania” – mówił Chamenei. Jednym z koncernów wciąż pracujących nad swoją szczepionką na koronawirusa jest francuska firma farmaceutyczna Sanofi, która zapowiedziała, że trzecia faza testów klinicznych jej preparatu zakończą się w drugiej połowie roku.

Borrell: Rosja kłamie nt. zachodnich szczepionek na koronawirusa, aby sprzedawać własną

Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa oskarżył Rosję o szerzenie dezinformacji na temat szczepionek na koronawirusa opracowanych w USA i Europie. Josep Borrell wskazał, że takie działania są prowadzone w krajach, gdzie Moskwa chce sprzedawać swoją własną szczepionkę.

 

Szef …

Iran skorzysta ze szczepionki rosyjskiej albo kubańskiej

Iran oficjalnie zakazał już stosowania szczepionek Moderny, Pfizer-BioNTech czy AstraZeneca i zapewne zakaże w przyszłości stosowania kolejnych opracowywanych na Zachodzie preparatów.

Teheran chce natomiast skorzystać ze stworzonej w Rosji szczepionki „Sputnik V”, którą co prawda opracował renomowany moskiewski Instytut im. Gamalei, ale nie przeprowadzono trzeciej fazy badań klinicznych nad tym preparatem (na największej i najbardziej zróżnicowanej  grupie ochotników), więc WHO tego preparatu nie rekomenduje, a Unia Europejska raczej nigdy go nie zatwierdzi.

Pod koniec grudnia Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell oskarżył nawet Rosję o to, że rozsiewa fake newsy na temat szczepionek opracowanych na Zachodzie, aby łatwiej sprzedawać swój preparat krajom trzecim. Wskazał przy tym na przykłady licznych antyszczepionkowych publikacji w prokremlowskich mediach, a zwłaszcza tych skierowanych na odbiorców zagranicą.

Iran ma także drugi plan na pozyskanie szczepionki. Nad swoimi preparatami (aż czterema) pracują bowiem Kubańczycy. Jeden z nich – szczepionka Soberana 2 – będzie testowana nie tylko na Kubie, ale także w Iranie.

Iran fałszuje dane o koronawirusie? BBC: "Jest tam trzy razy więcej zgonów niż podają władze"

Perska sekcja BBC dotarła do niejawnych rządowych raportów o sytuacji epidemiologicznej w Iranie. Ile może być zakażonych SARS-CoV-2?

Dlaczego usunięto post ajatollaha Chameneia?

Twitter zdecydował się usunąć wpis irańskiego przywódcy duchowego, ponieważ „wyraźnie naruszył on politykę serwisu dotyczącą wprowadzających w błąd informacji o COVID-19”. „Właściciel konta będzie musiał usunąć tweeta naruszającego zasady, aby odzyskać pełny dostęp do swojego konta” – wyjaśniło biuro prasowe serwisu.

W grudniu Twitter wprowadził do swojego regulaminu zmiany, które mają na celu zwalczanie „potencjalnie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji” o szczepionkach przeciwko koronawirusowi.

Iran jest jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów na świecie. Stwierdzono tam już prawie 1,3 mln zakażeń, ale aż 56,1 tys. zgonów z tego powodu. Jednak organizacje międzynarodowe oceniają, że te liczby są mocno niedoszacowane. Przyznał to również w ubiegłym roku sam prezydent Iranu Hassan Rouhani.