Turcja zawetuje członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan [Twitter, @RTErdogan]

Turecki prezydent zasugerował, że jego kraj mógłby zablokować drzwi do NATO wobec Finlandii i Szwecji. To wywołało zdumienie w Helsinkach i Sztokholmie, które są już bardzo blisko złożenia wniosku o akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Władze Finlandii w tym tygodniu zapowiedziały złożenie w ciągu najbliższych kilku dni oficjalnego wniosku o przyjecie ich kraju do NATO. Wynika to z rosnących w Helsinkach obaw o zagrożenie płynące ze strony Rosji. Bardzo blisko podobnej decyzji są też władze Szwecji, która mają się w tej sprawie niebawem wypowiedzieć.

Reuters: NATO gotowe szybko przyjąć Finlandię i Szwecję

Sojusz Północnoatlantycki na pewno pozytywnie rozpatrzy wnioski Szwecji i Finlandii o członkostwo, jeśli takowe zostaną złożone, i zrobi to jak najszybciej, mówią natowscy urzędnicy.

NATO czeka, Turcja zgłasza wątpliwości

Z dużą radością plany władz fińskich i bardzo już prawdopodobne plany władz szwedzkich przyjęto w Kwaterze Głównej NATO, a władze m.in. USA, Czech. Litwy czy Polski zapowiedziały, że poprą w tej sprawie Finlandię i Szwecję.

Tymczasem nieoczekiwanie pojawiło się ryzyko zgłoszenia weta przez Turcję. Akcesję nowego członka NATO muszą bowiem formalnie zatwierdzić wszyscy dotychczasowi członkowie. Z tego powodu Macedonia dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego po wielu latach starań, a kosztowało ją to ulegnięcie Grecji i zmianę nazwy na Macedonię Północną.

Teraz na podobną przeszkodę w Turcji mogą natrafić Finlandia i Szwecja. Nie chodzi jednak o nazwy tych krajów. Właściwie to nie bardzo wiadomo o co w ogóle chodzi. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan oświadczył bowiem, że „nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych”.

Występując po tradycyjnej piątkowej modlitwie, cytowany przez dziennik „Daily Sabah” Erdoğan nie sprecyzował już co przez powyższe słowa rozumie. Dodał jednak, że „jego poprzednicy popełnili błąd, pozwalając Grecji na wejście do Sojuszu.” „Nie chcemy popełnić podobnego błędu jeszcze raz” – stwierdził.

Oficjalnie: Finlandia chce przystąpić do NATO

Finlandia powinna złożyć wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego – głosi wspólne oświadczenie prezydenta i premier tego kraju.

Helsinki i Sztokholm zaskoczone

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde wyraziła już zaskoczenie słowami prezydenta Turcji. „Z Turcją mamy bardzo dobre i konstruktywne relacje. Ankara takiej opinii nam do tej pory bezpośrednio nie przedstawiła” – powiedział w rozmowie z telewizją SVT.

Przypomniała też, że kilka tygodni temu odbyły się ze stroną turecką dwustronne rozmowy dyplomatyczne na temat ewentualnej akcesji Szwecji do NATO i Turcja żadnych zastrzeżeń wówczas nie zgłosiła.

Jednocześnie Linde zapowiedziała, że kwestia wypowiedzi prezydenta Turcji zostanie poruszona podczas sobotniego (14 lutego) spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie, na które zaproszono także szefów dyplomacji Szwecji i Finlandii.

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto stwierdził zaś w rozmowie z agencją AFP, że omówi wypowiedź Erdoğana z szefem dyplomacji tureckiej Mevlütem Çavuşoğlu.